Shu bilan birga, Eron Isroilning yadro va sanoat ob'ektlariga hujumlaridan keyin "og'ir narx" to‘lanadi, deb ogohlantirdi. Tehron, AQSh va Isroilning energetika infratuzilmasini nishonga olgani uchun "olov bilan o‘ynayotganini" aybladi. Eron, shuningdek, ikkita yadro ob'ektiga hujumlardan keyin radiatsion chiqish bo‘lmaganini ma'lum qildi.
Bu ogohlantirishlar Yaqin Sharqda janglar va keskinliklar kuchayib borayotgan bir paytda kelmoqda, bu esa kengroq mojaroga bo‘lgan qo‘rquvlarni kuchaytirmoqda. Trumpning tanqidlari NATOning mintaqaviy inqirozlarga javob berishdagi samaradorligi haqida savollar tug‘diradi, bu esa ittifoq ichidagi kelishmovchiliklarni yanada chuqurlashtirishi mumkin.
Trumpning da'volariga qaramay, NATOning Eronga nisbatan siyosati aniq emas, bu esa mintaqaviy beqarorlikni oshirishi mumkin. Eronning ogohlantirishlari esa vaziyatning jiddiyligini ta'kidlab, xalqaro hamjamiyatni ehtiyot bo‘lishga chaqirmoqda.

Бывший президент США Дональд Трамп выступил с резкой критикой в адрес альянса НАТО. Он заявил, что "очень разочарован" ответом НАТО на войну США и Израиля против Ирана, обвинив альянс в неспособности поддержать Вашингтон, несмотря на многолетние военные расходы США на союзников. Трамп утверждал, что НАТО не выполнила свои обязательства в контексте регионального кризиса.
Тем временем Иран предупредил, что за израильские атаки на ядерные и промышленные объекты будет заплачена "тяжелая цена". Тегеран обвинил США и Израиль в том, что они "играют с огнем", нацеливаясь на энергетическую инфраструктуру. Иран также сообщил, что после атак на два ядерных объекта утечки радиации не произошло, что, однако, не снижает напряженности.
Эти предупреждения прозвучали на фоне эскалации боевых действий и напряженности на Ближнем Востоке, что усиливает опасения более широкого конфликта. Критика Трампа ставит под сомнение эффективность НАТО в реагировании на региональные кризисы, потенциально углубляя разногласия внутри альянса.
Несмотря на заявления Трампа, политика НАТО в отношении Ирана остается неясной, что может способствовать дальнейшей дестабилизации региона. Предупреждения Ирана подчеркивают серьезность ситуации, призывая международное сообщество к осторожности.