Yamanning Huti qoʻzgʻolonchilari Isroilga ballistik raketalar otishini eʼlon qildi – bu ularning AQSh-Isroilning Eron urushi boshlanganidan beri birinchi shunday zarbasi. Hutilarning harbiy vakiri brigada generali Yahyo Soriy shanba kuni qoʻzgʻolonchilarning Al-Masirah sunʼiy yoʻldosh televideniyesida hujumni eʼlon qildi. Soriyning aytishicha, zarbalar "qurolli kuchlarning oldingi bayonotida aytilganidek, eʼlon qilingan maqsadlarga erishilguncha va qarshilikning barcha jabhalaridagi tajovuz toʻxtaguncha" davom etadi.
Isroil harbiylari bitta raketani ushlab qolganini aytdi. Hujum Soriyning juma kuni qoʻzgʻolonchilar urushga qoʻshilishini noaniq bildirgan bayonotidan soatlar oʻtib sodir boʻldi. U qoʻzgʻolonchilar Janubiy Isroilda "sezgir Isroil harbiy obʼyektlari" deb taʼriflagan nishonlarga ballistik raketalar otganini aytdi.
Juma kechasi shanbaga oʻtar kechasi Eron va Hizbulloh Isroilga otishni davom ettirar ekan, Beer Sheba atrofida va Isroilning asosiy yadro tadqiqot markazi yaqinida sirenlar uchinchi marta chalinib turdi. Hutilar 2014-yildan beri Yaman poytaxti Sanoni nazorat qilib kelmoqda va hozirgacha AQSh-Isroil urushidan tashqarida qolgan.
Isroil-Hamos urushi davrida militsiyaning kemalarga hujumlari Qizil dengizdagi tijorat tranzitini buzdi, bu orqali har yili taxminan 1 trillion dollarlik tovarlar oʻtgan. Huti qoʻzgʻolonchilari 2023-yil noyabridan 2025-yil yanvarigacha raketalar va dronlar bilan 100 dan ortiq tijorat kemalariga hujum qilib, ikkita kemani choʻktirgan va toʻrt dengizchini oʻldirgan.
Doha magistratur instituti OAV tadqiqotlari professori Mohamad Elmasri Hutilarning AQSh-Isroilning Eron urushiga kirishini "juda muhim" deb taʼrifladi. U Al Jazeeraga bergan intervyusida: "Biz soʻnggi ikki yarim yil ichida Hutilarning sezilarli kuchga ega ekanligini koʻrdik. Agar ular Bob al-Mandab boʻgʻozi, Qizil dengiz va, nihoyat, Suvaysh kanalini yopishga qaror qilsalar, unda biz Hormuz boʻgʻozi bilan birga ikkita asosiy tor yoʻllarni yopishimiz mumkin", dedi. U bu xalqaro savdo uchun muhim suv yoʻllari ekanligini taʼkidladi.
Al Jazeeraning Ramallahdan hisobot berayotgan muxbiri Nida Ibrohim urushda Eron va Hizbullohdan tashqari yangi jabha ochilishi Isroilda "operatsiyalarning amal qilish qobiliyati va hukumatning urush olib borish usuli" haqida qoʻshimcha savollar tugʻdirishi mumkinligini aytdi. U: "Biz Isroilning bu hujumga javob berishini kutmoqdamiz, chunki ular Yaman Falastinliklarni qoʻllab-quvvatlash uchun Gʻazo urushida jangga qoʻshilganida qilgani kabi, vaqt-vaqti bilan buni qilishgan", dedi.

Йеменские повстанцы-хуситы объявили о запуске баллистических ракет по Израилю – это их первый такой удар с начала войны США-Израиля против Ирана. Военный представитель хуситов бригадный генерал Яхья Сари заявил о нападении в субботу на спутниковом телевидении повстанцев «Аль-Масира». По словам Сари, удары «продолжатся до достижения объявленных целей, как указано в предыдущем заявлении вооруженных сил, и до прекращения агрессии на всех фронтах сопротивления».
Израильские военные заявили, что перехватили одну ракету. Атака произошла спустя часы после того, как Сари в неясном заявлении в пятницу намекнул, что повстанцы присоединятся к войне, которая потрясла Ближний Восток и шокировала мировую экономику. Он сказал, что повстанцы выпустили залп баллистических ракет по целям, которые он описал как «чувствительные израильские военные объекты» на юге Израиля.
В ночь с пятницы на субботу сирены звучали вокруг Беэр-Шевы и района возле главного израильского центра ядерных исследований в третий раз, поскольку Иран и «Хезболла» продолжали обстреливать Израиль. Хуситы контролируют столицу Йемена Сана с 2014 года и до сих пор оставались в стороне от войны США-Израиля.
Атаки ополчения на суда во время войны Израиля с ХАМАСом нарушили коммерческий транзит в Красном море, через которое ежегодно проходило товаров на сумму около 1 триллиона долларов. Повстанцы-хуситы с ноября 2023 года по январь 2025 года атаковали более 100 торговых судов ракетами и дронами, потопив два корабля и убив четырех моряков.
Профессор медиаисследований Дохаского института выпускников Мохамад Эльмасри описал вступление хуситов в войну США-Израиля против Ирана как «очень значимое». В интервью Al Jazeera он заявил: «За последние два с половиной года мы видели, что у хуситов есть значительная сила. Если они решат перейти к закрытию Баб-эль-Мандебского пролива, Красного моря и, в конечном счете, Суэцкого канала, то у нас будет два основных узких места [закрыты] вместе с Ормузским проливом». Он подчеркнул, что это важные международные судоходные пути для мировой торговли.
Корреспондент Al Jazeera Нида Ибрагим, сообщая из Рамаллы, заявила, что открытие нового фронта в войне, помимо Ирана и «Хезболлы», вероятно, вызовет дополнительные вопросы в Израиле «о жизнеспособности операций и способе ведения войны правительством». Она добавила: «Мы ожидаем, что Израиль ответит на эту атаку, как мы видели, они делали неоднократно, когда Йемен присоединился к битве во время войны в Газе как способ поддержки палестинцев».