️ Eron parlamenti xavfsizlik komissiyasining vakili Ebrohim Rezoyi juma kuni kechqurun ijtimoiy tarmoq X’da e’lon qilgan bayonotida, Eron uchun Yadroviy qurol tarqalmasligi to‘g‘risidagi shartnomaning (NPT) a’zoligini saqlab qolish “hech qanday ma’noga ega emas” va “biz uchun hech qanday foyda keltirmagan” deb ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, AQSh va Isroilning tinch yadroviy ob’yektlarga qarshi hujumlari shartnomani bema’ni qilmoqda.
️ Parlament a’zosi Malek Shariatiyning ma’lum qilishicha, NPTdan chiqish, 2015-yildagi yadroviy kelishuv bilan bog‘liq cheklovlarni bekor qilish va tinch yadroviy texnologiyalarni rivojlantirish bo‘yicha SHHT/BRICS kabi mamlakatlar bilan yangi xalqaro shartnoma tuzishni nazarda tutuvchi qonun loyihasi parlamentning onlayn portaliga yuklangan va yaqin kunlarda muhokama qilinishi kutilmoqda. Qonun loyihasi parlament tomonidan ma’qullansa, uni amalga oshirishdan oldin Konstitutsiyaviy nazorat kengashi (12 kishidan iborat) tomonidan tasdiqlanishi kerak.
️ Eron rahbariyati Xalqaro atom energiyasi agentligini (XAEA) siyosatlashgan pozitsiyani egallashda va Eronning yadroviy ob’yektlariga hujumlarda ishtirok etishda ayblamoqda. So‘nggi o‘tgan kunlarda sobiq birinchi vitse-prezident Muhammad Mohkber XAEA bosh direktori Rafael Grossini “jinoyatda sherik” deb atadi va uning hisobotlari va tinch yadroviy ob’yektlarga hujumlarni qoralamasligi “Eronni qaytarib bo‘lmaydigan qarorlarga olib kelishi” mumkinligini bildirdi. Parlament xavfsizlik komissiyasi a’zosi Fada-Husayn Molakiy esa Grossini oy davomida AQSh prezidenti Donald Trampni xursand qilish uchun “provokator” sifatida harakat qilgan deb hisoblaydi.
️ Juma kuni AQSh va Isroil kuchlari Eronning yadroviy va sanoat infratuzilmasiga keng ko‘lamli hujumlar amalga oshirdi. Samolyotlar Yazd shahridagi sariq tort (yellowcake) ishlab chiqarish ob’yektini va Aroq yaqinidagi og‘ir suv kompleksini bombardimon qildi. Bundan tashqari, kamida uchta raketa Bushehr yadroviy elektr stansiyasi yaqiniga tushdi, bu esa XAEA tomonidan yirik radiologik hodisa xavfi haqida ogohlantirishlarga sabab bo‘ldi. Hujumlar, shuningdek, Eronning po‘lat sanoati gigantlari – Isfahondagi Mobarake va Ahvozdagi Xuziston komplekslarini nishonga oldi, natijada Ahvoz kompleksi ishlab chiqarishni to‘xtatishga majbur bo‘ldi. Bu korxonalar Eronning neftdan tashqari eksportining asosini tashkil etadi va minglab ish o‘rinlari xavf ostida qolmoqda.
️ Hujumlar fonida Eron aholisining vaziyati ham og‘irlashmoqda. Mamlakatda internet ulanishi butunlay bloklangan, faqat davlat tomonidan boshqariladigan intranet ishlaydi. Bu aholining xalqaro hamjamiyat bilan erkin aloqa qilish imkoniyatini cheklaydi. Tehronda va boshqa shaharlarda qurollangan davlat kuchlari ko‘paygan, davlat OAVlari esa chet eldagi OAVlarga videolar yuborgan fuqarolarning “iqrarlari”ni namoyish etmoqda. Shu bilan birga, Tehrondagi Eron fan va texnologiya universiteti ham bombardimon qilingan, ba’zi ma’lumotlarga ko‘ra, sun’iy yo‘ldosh tadqiqotlari bilan shug‘ullanadigan markaz nishonga olingan.

️ Представитель комиссии по национальной безопасности иранского парламента Эбрахим Резаи в пятницу вечером в сообщении в социальной сети X заявил, что для Ирана сохранение членства в Договоре о нераспространении ядерного оружия (ДНЯО) “не имеет смысла” и “не принесло нам никакой пользы”. По его словам, атаки США и Израиля на мирные ядерные объекты делают договор бессмысленным.
️ Член парламента Малек Шариати сообщил, что законопроект о выходе из ДНЯО, отмене ограничений, связанных с ядерной сделкой 2015 года, и поддержке нового международного договора по мирным ядерным технологиям со странами ШОС/БРИКС загружен в онлайн-портал парламента и вскоре будет рассмотрен. Если законопроект будет одобрен парламентом, для его реализации потребуется согласие Совета стражей конституции (12 членов), прежде чем он будет передан правительству.
️ Иранские власти продолжают обвинять Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) в политизированной позиции и соучастии в атаках на иранские ядерные объекты. В последние дни бывший первый вице-президент Мохаммад Мохбер назвал генерального директора МАГАТЭ Рафаэля Гросси “соучастником преступления” в пролитой крови, предупредив, что его отчёты и отсутствие осуждения атак на ядерные объекты могут “подтолкнуть страну к необратимым решениям”. Член парламентской комиссии по безопасности Фада-Хоссейн Малаки заявил, что Гросси месяцами действовал как “провокатор”, чтобы угодить президенту США Дональду Трампу.
️ В пятницу силы США и Израиля значительно усилили атаки на ядерную и промышленную инфраструктуру Ирана. Самолёты разбомбили объект по производству желтого кека в Йезде и комплекс тяжёлой воды близ Арака, а не менее трёх снарядов упали вблизи АЭС в Бушере, что вызвало предупреждения МАГАТЭ о риске крупного радиологического инцидента. Удары также нанесли ущерб гигантам сталелитейной промышленности – комплексам Мобараке в Исфахане и Хузестан в Ахвазе, последний был вынужден приостановить производство. Эти предприятия составляют основу несырьевого экспорта Ирана, и тысячи рабочих мест находятся под угрозой.
️ На фоне атак ситуация для населения Ирана также ухудшается. В стране полностью заблокирован доступ в интернет, функционирует только контролируемая государством интранет-сеть, что ограничивает возможность свободного общения с международным сообществом. В Тегеране и других городах увеличилось присутствие вооружённых государственных сил, государственные СМИ демонстрируют “признания” граждан, отправлявших видео зарубежным СМИ. Кроме того, в Тегеране был атакован Иранский университет науки и технологий, по некоторым данным, был поражён центр, занимающийся исследованиями спутников.