Shveytsariyalik oziq-ovqat giganti Nestle shirkati shanba kuni Italiyadan Polshaga yo‘l olgan yuk mashinasida taxminan 12 tonna og‘irlikdagi KitKat shokoladlari o‘g‘irlanganligini e’lon qildi. O‘g‘irlangan yuk 413,793 dona shokoladni o‘z ichiga olgan bo‘lib, bu yangi assortimentdagi mahsulotlar edi.
Kompaniya vakili o‘zining reklama shioriga ishora qilib, "Biz har doim odamlarni KitKat bilan tanaffus qilishga undaganmiz, lekin o‘g‘rilar bu xabarni juda so‘zma-so‘z qabul qilib, 12 tonnadan ortiq shokolad bilan 'tanaffus' qilishgan" deb izoh berdi. Yuk mashinasining aniq qayerda yo‘qolgani va mahsulotlarning hozirgi joylashuvi noma’lumligicha qolmoqda.
Nestle ogohlantirishicha, bu o‘g‘irlik Yevropa mamlakatlaridagi supermarketlar raflarida KitKat shokoladlarining tanqisligiga olib kelishi mumkin. Shuningdek, o‘g‘irlangan mahsulotlar "norasmiy savdo kanallariga" kirishi mumkin, ammo har bir shokoladda mavjud bo‘lgan noyob partiya kodlari orqali ularni kuzatish imkoniyati borligi ta’kidlandi.
Kompaniya, shuningdek, yuk o‘g‘irligi hodisalarining ko‘payayotgani haqida ogohlantirdi. "Biz jinoyatchilarning ajoyib didini qadrlasak ham, yuk o‘g‘irligi har qanday hajmdagi bizneslar uchun ortib borayotgan muammo ekanligi haqiqat" deb ta’kidlangan. Nestle o‘z tajribasini ommaviy qilish orqali bu keng tarqalgan jinoyat trendi haqida xabardorlikni oshirishga umid qilmoqda.

Швейцарский пищевой гигант Nestle сообщил в субботу о краже крупной партии шоколада KitKat весом около 12 тонн, произошедшей на прошлой неделе. Грузовик, перевозивший 413 793 плиток нового ассортимента шоколада, отправился с производственного предприятия в центральной Италии и направлялся в Польшу, когда исчез.
Представитель бренда, ссылаясь на рекламный слоган продукта, заявил: "Мы всегда призывали людей делать перерыв с KitKat, но, похоже, воры восприняли это сообщение слишком буквально и устроили перерыв с более чем 12 тоннами нашего шоколада". Точное место исчезновения грузовика и текущее местонахождение товара остаются неизвестными.
Компания предупредила, что кража может привести к дефициту хрустящих батончиков — вафель, покрытых шоколадом — на полках супермаркетов в некоторых европейских странах. Также Nestle отметила, что похищенный шоколад "может попасть в неофициальные каналы сбыта", но добавила, что украденные товары можно отследить путем сканирования уникальных кодов партий на каждой плитке.
Nestle также подняла тревогу по поводу роста инцидентов с кражами грузов. "Хотя мы ценим исключительный вкус преступников, факт остается фактом: кражи грузов — это нарастающая проблема для бизнеса любого размера", — заявили в KitKat. Компания решила обнародовать свой опыт, надеясь повысить осведомленность об этой increasingly common criminal trend.