Germaniyaning Raqamli Suverenitet Markazi (ZenDis) AQShning 2018-yilda qabul qilingan CLOUD qonuni ostida mamlakatning davlat sektorida ma'lumotlar xavfsizligi va mustaqilligi uchun katta tahdidlar mavjudligini ta'kidladi. ZenDis vakili Lutz Niemeyerga ko'ra, AQSh bazalarida saqlanadigan barcha ma'lumotlar potentsial xavf ostida bo'lib, davlat fuqarolarning muhim ma'lumotlarini himoya qilish majburiyatiga ega.
ZenDis tomonidan ishlab chiqilgan "openDesk" dasturiy ta'minoti Germaniyani Microsoft kabi AQSh kompaniyalariga qaramligini kamaytirishga qaratilgan. Bu dastur ochiq kodli ofis to'plami bo'lib, davlat idoralari uchun xavfsiz va mustaqil raqamli yechim sifatida taqdim etilgan. ZenDis bosh direktori Pamela Krosta-Xartlning aytishicha, ular turli mahalliy va Yevropa mahsulotlarini birlashtirib, ularni integratsiya qilish orqali yechim yaratdilar.
ZenDis 2022-yilda 16 million yevro davlat mablag'i bilan tashkil etilgan va hozirgacha 160 ming "openDesk" litsenziyasini sotgan. O'tgan yilgi daromadi 18 million yevrodan oshib, ularning faoliyati nafaqat davlat, balki xususiy sektor, jumladan moliya xizmatlari kompaniyalariga ham qiziqish uyg'otmoqda. Biroq, ZenDis o'z daromadining faqat 20% ni xususiy sektordan olishi mumkin, chunki u davlatga tegishli.
Germaniyada raqamli suverenitetga intilayotgan bir paytda, RWE kabi yirik kompaniyalarning Amazon bilan shartnomasi bahs-munozaralarga sabab bo'ldi. Krosta-Xartl bu kabi sherikliklarning siyosiy shantaj xavfini oshirishi mumkinligini ta'kidladi. U, shuningdek, Donald Trumpning texnologiya sanoati bilan yaqin aloqalaridan foydalanib, turli masalalarni bog'lashi mumkinligini aytdi, bu esa kompaniyalar uchun xavfni baholashda raqamli mustaqillikni hisobga olish zarurligini ko'rsatadi.
ZenDisning faoliyati nafaqat Germaniya, balki xorijiy kompaniyalar, masalan, Ispaniya telekommunikatsiya kompaniyasi bilan ham aloqalarni o'z ichiga oladi, bu ularning ta'sir doirasining kengligini ko'rsatadi. Umuman olganda, ZenDisning tashabbusi AQSh texnologiyalariga qaramlikni kamaytirish va Germaniyaning raqamli suverenitetini mustahkamlashga qaratilgan muhim qadam hisoblanadi.

Немецкий Центр цифрового суверенитета (ZenDis) предупредил о серьёзных угрозах безопасности данных и независимости государственного сектора Германии в связи с американским законом CLOUD, принятым в 2018 году. По словам представителя ZenDis Лутца Нимеера, все данные, хранящиеся в базах США, потенциально находятся под угрозой, и государство обязано обеспечивать защиту критически важной информации, доверенной гражданами.
Разработанный ZenDesk программный продукт "openDesk" направлен на снижение зависимости Германии от американских компаний, таких как Microsoft. Это открытое офисное решение, ориентированное на безопасность и цифровой суверенитет для государственных учреждений. Как отметила управляющий директор ZenDis Памела Кроста-Хартл, центр интегрировал различные локальные и европейские продукты, создав единый интерфейс для повышения независимости.
ZenDis был основан в 2022 году с государственным финансированием в размере 16 миллионов евро и уже продал 160 тысяч лицензий на "openDesk". В прошлом году оборот центра превысил 18 миллионов евро, причём интерес проявляют не только государственные, но и частные компании, особенно в финансовом секторе. Однако ZenDis, принадлежащий правительству, может получать лишь 20% дохода от частного сектора.
На фоне стремлений Германии к цифровому суверенитету, сделка крупнейшего производителя электроэнергии RWE с Amazon вызвала дискуссии. Кроста-Хартл указала на риски политического шантажа, связанные с использованием американских облачных услуг. Она также подчеркнула, что Дональд Трамп, используя свои связи в технологической индустрии, может манипулировать различными вопросами, что усиливает необходимость учёта цифрового суверенитета при оценке рисков компаниями.
Деятельность ZenDis выходит за пределы Германии, включая контакты с иностранными компаниями, такими как испанская телекоммуникационная фирма, что демонстрирует широкий охват инициативы. В целом, усилия ZenDis представляют собой важный шаг к снижению зависимости от технологий США и укреплению цифровой независимости Германии.