Janubiy Afrikalik yuguruvchi va ikki karra Olimpiya chempioni Kaster Semenya, Xalqaro Olimpiya Qo‘mitasining (XOQ) 2028-yilgi Los-Anjeles O‘yinlari uchun jinsni tekshirish testlarini qayta joriy etishini “ayollarga nisbatan hurmatsizlik” deb baholadi. Semenya, giperandrojen atlet sifatida, bu qarorning yangi XOQ prezidenti Zimbabvelik Kirsti Koventri tomonidan qabul qilinishidan noroziligini bildirdi.
Semenya Kemptaunda bo‘lib o‘tgan sport musobaqasi chetida bergan intervyusida: “Men uchun shaxsan, u Afrikadan kelgan ayol sifatida, Afrikalik ayollar yoki Janubiy dunyo ayollari buning qanday ta’siriga duch kelishini bilgan holda, bu, albatta, zarar yetkazadi”, dedi. XOQ o‘tgan payshanba kuni faqat “biologik ayollar”ning ayollar musobaqalarida qatnashishiga ruxsat berilishini e’lon qildi, bu esa transgender ayollarni musobaqalardan chetlashtiradi.
XOQ ilgari 1968-yildan 1996-yilgi Atlanta Olimpiadasigacha xromosoma jinsini tekshirish testlaridan foydalangan, ammo 1999-yilda ilmiy hamjamiyatning bosimi ostida uni bekor qilgan, chunki uning samaradorligi shubha ostiga olingan edi. Semenya bu haqda: “Bu muvaffaqiyatsizlik sifatida kelgan, shuning uchun ham bekor qilingan. Endi biz sportda qatnashish uchun ayol ekanligimizni isbotlashimiz kerak bo‘ldi. Bu ayollarga nisbatan hurmatsizlik”, dedi.
Semenya giperandrojen atletlarning kurash ramziga aylangan, u 2009-yilda 800 metrda birinchi jahon chempionligini qo‘lga kiritganidan beri o‘z huquqlarini himoya qilish uchun sport maydonlarida va sud zalalarida kurash olib bormoqda. 2025-yilda u sportdagi jinsga oid qoidalarga qarshi etti yillik huquqiy kurashida Yevropa Inson Huquqlari Sudida qisman g‘alaba qozondi. Sudning oliy palatasi 15-2 ovoz bilan Semenyaning adolatli sudlov huquqining bir qismi buzilganligini e’lon qildi.
XOQ siyosatini keskin o‘zgartirib, 2021-yilda joriy qilingan va individual federatsiyalarga o‘z qarorlarini qabul qilish imkoniyatini bergan qoidalarni bekor qilmoqda va buning o‘rniga barcha Olimpiya sport turlari bo‘yicha yagona siyosatni amalga oshirmoqda. XOQ bayonotida: “Olimpiya O‘yinlaridagi yoki boshqa XOQ tadbirlaridagi har qanday ayollar toifasidagi musobaqalarga faqat biologik ayollar, bir martalik SRY genini skanerlash asosida aniqlanganlar, ishtirok etishi mumkin”, deb ta’kidlangan.
Yangi siyosat 2028-yilgi Los-Anjeles Olimpiadasining yaqinlashishi bilan XOQ va AQSh prezidenti Donald Tramp o‘rtasidagi potentsial nizolarni bartaraf etadi. Tramp 2025-yil yanvar oyida hokimiyatga qaytgach, transgender atletlarni ayollar sportidan chetlashtirish to‘g‘risidagi farmonni imzolagan. U o‘zining Truth Social tarmog‘idagi xabarda XOQning yangi siyosati uchun kredit olishga urinib: “Ayollar sportidan erkaklarni chetlashtirish to‘g‘risidagi qaroringiz uchun Xalqaro Olimpiya Qo‘mitasini tabriklayman. Bu faqat mening kuchli farmonim tufayli sodir bo‘ldi, ayollar va qizlar uchun kurash!”, deb yozgan.
XOQ yangi siyosatni 2024-yilgi Parij Olimpiadasidagi ayollar boks musobaqasi Jazoir bokschisi Imane Xelif va Tayvanlik Lin Yu-ting ishtirokidagi jinsga oid bahs-munozaralar bilan chayqalgandan so‘ng joriy qilmoqda. Xelif va Lin Xalqaro Boks Assotsiatsiyasining 2023-yilgi jahon chempionatidan chetlashtirilgan edi, ammo XOQ ularning ikkalasini ham Parij O‘yinlarida ishtirok etishiga ruxsat berdi, ular “IBAning to‘satdan va o‘zboshimchalik bilan qabul qilingan qarori” qurboni bo‘lganligini aytdi. Ikkala bokschi ham oltin medallarni qo‘lga kiritdi.

Южноафриканская бегунья и двукратная олимпийская чемпионка Кастер Семеня назвала возвращение Международным олимпийским комитетом (МОК) проверок пола для Игр 2028 года в Лос-Анджелесе «неуважением к женщинам». Семеня, являющаяся гиперандрогенной спортсменкой, также выразила разочарование тем, что эта мера была принята при новом президенте МОК Кирсти Ковентри из Зимбабве.
Семеня в интервью на полях спортивного соревнования в Кейптауне заявила: «Лично для меня, учитывая, что она женщина из Африки, зная, как африканские женщины или женщины глобального Юга страдают от этого, это, конечно, причиняет вред». МОК в четверг объявил, что только «биологические женщины» будут допущены к участию в женских соревнованиях, что исключает трансгендерных женщин.
МОК ранее использовал хромосомное тестирование пола с 1968 года до Олимпиады 1996 года в Атланте, но отказался от него в 1999 году под давлением научного сообщества, которое подвергало сомнению его эффективность. Семеня прокомментировала это: «Это оказалось провалом, поэтому от него отказались. Теперь нам нужно доказывать, что мы достойны как женщины участвовать в спорте. Это неуважение к женщинам».
Семеня стала символом борьбы гиперандрогенных спортсменок, которую она ведет с 2009 года, когда выиграла свой первый мировой титул на 800 метрах, отстаивая свои права на спортивных аренах и в залах судов. В 2025 году она частично выиграла дело в Европейском суде по правам человека в своей семилетней юридической битве против правил определения пола в легкой атлетике. Высшая палата суда постановила большинством голосов 15-2, что некоторые права Семени на справедливое судебное разбирательство были нарушены.
МОК кардинально меняет политику, отменяя правила, введенные в 2021 году, которые позволяли отдельным федерациям самостоятельно принимать решения, и вместо этого внедряет единую политику для всех олимпийских видов спорта. В заявлении МОК говорится: «Допуск к любым соревнованиям женской категории на Олимпийских играх или других мероприятиях МОК, включая индивидуальные и командные виды спорта, теперь ограничен биологическими женщинами, определяемыми на основе однократного скрининга гена SRY».
Новая политика устраняет потенциальный источник конфликта между МОК и президентом США Дональдом Трампом по мере приближения Олимпиады 2028 года в Лос-Анджелесе. Трамп издал указ о запрете трансгендерным спортсменам участвовать в женском спорте вскоре после возвращения к власти в январе 2025 года. Американский лидер приписал себе заслугу в новой политике МОК в посте в своей сети Truth Social, заявив: «Поздравляю Международный олимпийский комитет с решением запретить мужчинам участвовать в женском спорте! Это происходит только благодаря моему мощному указу, защищающему женщин и девочек!»
МОК вводит новую политику после того, как женские боксерские соревнования на Олимпиаде 2024 года в Париже были омрачены скандалом, связанным с полом, с участием алжирской боксирующей Имане Хелиф и тайваньской Линь Юй-тин. Хелиф и Линь были исключены из чемпионата мира Международной ассоциации бокса 2023 года, но МОК разрешил им обеим выступать на Играх в Париже, заявив, что они стали жертвами «внезапного и произвольного решения IBA». Обе боксирующие впоследствии выиграли золотые медали.