Angliyaning markaziy qismidagi Derby shahrida, shanba kuni kechasi, qora rangli Suzuki Swift mashinasi piyodalar to‘plamiga kirib, yetti kishi og‘ir jarohat oldi. Derbyshire politsiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, hodisa mahalliy vaqt bilan soat 21:30 atrofida Friar Gate ko‘chasida sodir bo‘lgan.
Yetti jarohatlangan shaxs tez yordam xodimlari tomonidan joyida davolangan va keyin Royal Derby kasalxonasi va Nottingemdagi Queen's Medical Centerga olib ketilgan. Politsiya aytishicha, ularning jarohatlari og‘ir, ammo hayot uchun xavfli emas.
Hodisadan so‘ng darhol, Hindistondan kelgan 30 yoshli erkak qidiruvga olinib, qasddan odam o‘ldirishga urinish, xavfli haydash orqali og‘ir jarohat yetkazish, qasddan jismoniy zarar yetkazish va xavfli haydashda gumon qilinib hibsga olindi. Gumonlanuvchi hozirda politsiya nazoratida saqlanmoqda.
Politsiya hodisa holatlarini o‘rganishni davom ettirmoqda va barcha mumkin bo‘lgan sabablarni tekshirmoqda. Derby North saylov okrugidan parlament a’zosi Ketrin Atkinson voqeani chuqur hayratda qoldirganini aytdi va jarohatlanganlarga hamdardlik bildirdi, shuningdek, favqulodda xizmatlarga minnatdorchilik bildirdi.

В субботу вечером в центральном английском городе Дерби автомобиль врезался в группу пешеходов, в результате чего семь человек получили серьезные, но не угрожающие жизни травмы. По данным полиции Дербишира, инцидент произошел около 21:30 по местному времени на улице Фрайар Гейт, где черный Suzuki Swift сбил нескольких людей.
Семь пострадавших были обработаны бригадами скорой помощи на месте происшествия, а затем доставлены в больницу Royal Derby и медицинский центр Queen's в соседнем Ноттингеме. Полиция подчеркнула, что травмы серьезные, но стабильные, и жизни пострадавших вне опасности.
Вскоре после инцидента был задержан мужчина 30 лет, уроженец Индии, подозреваемый в покушении на убийство, причинении тяжких телесных повреждений в результате опасного вождения, умышленном причинении тяжкого вреда здоровью и опасном вождении. Подозреваемый в настоящее время находится под стражей полиции.
Полиция продолжает расследование обстоятельств происшествия, изучая все возможные мотивы. Член парламента от избирательного округа Дерби Норт Кэтрин Аткинсон выразила глубокий шок по поводу случившегося, заявив в социальных сетях, что ее мысли с пострадавшими, и поблагодарив экстренные службы за оперативную работу.