Biz insoniyatga qarshi urush guvohi bo‘layapmiz. Bu ba‘zilarga mubolag‘a tuyulishi mumkin, lekin shunday emas. Dunyo bo‘ylab sodir bo‘layotgan narsa alohida voqealar yoki inqirozlar emas, balki insoniyatni saqlab turgan xalqaro tizimlarga qarshi kuch bilan amalga oshirilayotgan uyg‘un hujumdir. Maqsad—faqat “kuch haq” printsipini amalda qo‘llamay, balki uni ochiqdan-ochiq e‘lon qiladigan dunyo tartibini o‘rnatish.
Biroq, bu paytni tushunish uchun Falastinni—ham joy, ham kurash sifatida—buning markaziga aylanganini anglash kerak. Oktabr oyidagi G‘azo do‘konidagi o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvi kundalik bombardimon, snaryad otish, dron hujumlari va nishonli snayper otishlaridan biroz yengillik berdi, ammo halokatli zo‘ravonlik osmondan falastinliklarga yog‘moqda. Kelishuvni buzgan holda, Isroil rejimi ham yordam va oziq-ovqatning kamariga kirishini qat‘iy cheklashda davom etmoqda.
Isroil armiyasi G‘azoni shimoldan janubga o‘tadigan “Sariq Chiziq” bilan yarmiga bo‘lib, genotsiddan oldingi hududning 50 foizdan ortig‘ini ajratib oldi. Vaqtinchalik deb da‘vo qilinsa-da, bu chiziq aslida doimiy demografik qayta tashkil etish mexanizmi sifatida ishlaydi. Bu kundalik zo‘ravonlik o‘t ochishni to‘xtatishdan keyingi tuzilishga tasodifiy emas—u uning tarkibiy qismidir.
Shuning uchun, bu tuzilish nima ekanligini aniq bilishimiz kerak. Bu genotsidning yangi bosqichi—Isroil rejimiga yo‘nalishni o‘zgartirishga imkon beradi, uchinchi davlatlarga esa G‘azodagi falastinliklar uchun asosiy haqiqat deyarli o‘zgarmagan bo‘lsa ham, taraqqiyot da‘vo qilish imkoniyatini beradi. Bu, shubhasiz, “Katta Isroil”ni amalga oshirish rejasining cho‘qqisi—bu bibliyaviy loyiha Isroilning Iordaniya, Livan, Iroq va Saudiya Arabistonining bir qismigacha kengayishini ko‘radi.
Buning barchasi Isroil rejimiga deyarli sakkiz o‘n yil davomida AQSh va Yevropa davlatlaridan kelgan diplomatik, moliyaviy va harbiy qoplovsiz mumkin bo‘lmas edi. Isroil hukumatining global qonun asosidagi tartib pardasini vayron qilayotganida ham, uning javobgarligini talab qilishdan bosh tortish davom etmoqda. Bu dinamikaning eng keskin ko‘rinishi noyabr oyida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Xavfsizlik Kengashining 2803-sonli rezolyutsiyasi bilan bo‘ldi, u AQSh prezidenti Donald Trampning G‘azo uchun 20 bandli rejasini, shu jumladan Tinchlik Kengashini tuzishni ma‘qulladi.
Bu rezolyutsiya favqulodda darajadagi siyosiy bosim va majburlash bilan o‘tkazildi. U genotsid yoki urush jinoyatlari haqida hech qanday eslatmasiz yoki javobgarlik mexanizmlarisiz G‘azodagi falastinlik aholisi ustidan chet el ma‘muriy nazoratini majburiy qiladi. Bu, aslida, ko‘p tomonlama mexanizmlar orqali jazosizlikni oqlash rezolyutsiyasidir. O‘shandan beri Tramp ma‘muriyati Tinchlik Kengashini global loyiha—BMTni siqib chiqarishga va ko‘p tomonlama boshqaruvni faqat Vashingtonga javob beradigan tuzilma bilan almashtirishga urinish sifatida ko‘rish niyatida ekanligini aniq bildirdi.
Biz buning tarqalishini ko‘rdik: Venesuela suverenitetiga qarshi noqonuniy hujum va uning prezidentini o‘g‘irlash; Kubaga qarshi qamalning kuchayishi va ataylab ochlikka solish; ko‘plab G‘arb davlatlari tomonidan diplomatik qoplangan noqonuniy AQSh-Isroil urushi Eron ustidan; Isroilning Livanga hujumi, uning hududining bir qismini qayta egallashga qaratilgan. Shu bilan birga, biz sun‘iy intellekt kompaniyalarining ko‘tarilishini ham ko‘rmoqdamiz, ular G‘azodagi genotsidga aralashgan va ularning texnologiyasi endi AQSh shaharlari ko‘chalarida Immigratsiya va Bojxona Boshqarmasi (ICE) tomonidan qo‘llanilmoqda.
Bu nafaqat mintaqa, balki dunyoning qolgan qismi uchun ham chuqur paytdir. Trampning Ispaniya bosh vaziri Pedro Sanches AQShga Eron ustidan zarba berish uchun harbiy bazalaridan foydalanishga ruxsat bermagach, Ispaniya haqidagi izohlari buni ajoyib namoyish etdi. U: “Ispaniya aslida biz ularning bazalaridan foydalana olmasligimizni aytdi. Va bu hammasi yaxshi. Agar xohlasak, biz ularning bazasidan foydalanishimiz mumkin. Biz shunchaki uchib kirib, undan foydalanishimiz mumkin”, dedi. Bu Trampning g‘alati gap sifatida rad etilmasligi kerak; barcha suveren davlatlar uchun ogohlantirish bo‘lishi kerak.
Portlar va havo makoniga kirish huquqini berish va mudofaa hamkorligi shartnomalarida namoyon bo‘lgan taslim bo‘lish yoki yumshatish suveren davlatlarni xavfdan himoya qilmaydi—aslida, aksincha. Bunday chalkashliklar ularni AQSh va Isroilning urush yaratish mashinasiga bog‘laydi, suverenitetni shartli qilib qo‘yadi. Bu ko‘plab mamlakatlar uchun juda tanish naqsh.
Endi aniq bo‘ldiki, G‘azoda boshlangan narsa dunyoning boshqa joylarida davom etmoqda. Genotsidli AQSh-Isroil urush mashinasi kengaymoqda va shu bilan u insoniyatning o‘ziga qarshi urush olib bormoqda.

Мы являемся свидетелями войны против человечества. Это может показаться некоторым гиперболой, но не должно. То, что разворачивается по всему миру, — не серия изолированных событий или кризисов. Это скоординированная атака, проводимая с помощью грубой силы против международных систем, поддерживающих человечество. Цель — мировой порядок, который не просто тихо практикует «право сильного», а гордо провозглашает его.
Однако мы не можем понять этот момент, не поняв, что Палестина — как место и как борьба — стала его эпицентром. Хотя октябрьское прекращение огня в Газе дало некоторую передышку от ежедневных ковровых бомбардировок, обстрелов, ударов дронов и снайперского огня, смертоносное насилие продолжает обрушиваться на палестинцев с неба. В нарушение соглашения израильский режим также продолжает строго ограничивать въезд помощи и продовольствия в сектор.
Израильская армия разделила Газу пополам так называемой «Желтой линией», проходящей с севера на юг и отсекающей более 50% территории Газы до геноцида. Предположительно временная, эта линия на самом деле функционирует как механизм постоянной демографической реорганизации. Это ежедневное насилие не случайно для пост-перемирия — оно структурно для него. Поэтому нам нужно точно понимать, что это за устройство. Это новая фаза геноцида — позволяющая израильскому режиму сменить направление, позволяя третьим государствам заявлять о прогрессе, когда основная реальность для палестинцев в Газе остается в значительной степени неизменной.
Без сомнения, этот момент является вершиной плана израильского режима по созданию «Великого Израиля» — библейского проекта, который предусматривает расширение Израиля до Иордании, Ливана, Ирака и частей Саудовской Аравии. Разрушение Газы, аннексия больших частей Западного берега, вторжение в южный Ливан и теперь бомбардировки Ирана прокладывают путь реализации этого плана. С небольшими последствиями и слабым сопротивлением, несмотря на вопиющее попрание международного права, израильский режим теперь понимает, что у него больше свободы, чем он мог когда-либо представить, чтобы действовать как угодно и брать что угодно.
Ничего из этого, однако, нельзя понять в отрыве от того, что сделало это возможным — почти восемь десятилетий беспрецедентной дипломатической, финансовой и военной поддержки израильского режима со стороны Соединенных Штатов и европейских государств. Этот отказ привлечь Израиль к ответственности продолжается даже тогда, когда израильское правительство разрушает фасад глобального порядка, основанного на правилах. Одним из самых ярких проявлений этой динамики стало ноябрьское принятие Советом Безопасности ООН Резолюции 2803, одобряющей 20-пунктовый план президента США Дональда Трампа для Газы, включая создание Совета Мира.
Эта резолюция была протащена с чрезвычайным уровнем политического давления и принуждения. Она предписывает иностранный административный контроль над палестинским населением в Газе без упоминания геноцида или военных преступлений и механизмов подотчетности. По сути, это резолюция, отмывающая безнаказанность через механизмы многосторонности. С тех пор администрация Трампа дала понять, что намерена сделать Совет Мира глобальным проектом — попыткой вытеснить ООН и заменить многостороннее управление структурой, подотчетной исключительно Вашингтону. Очевидно, для Трампа Газа — это место, где этот проект начнется, но не где он закончится.
Мы уже видели его распространение: незаконная атака на суверенитет Венесуэлы и похищение ее президента; усиление блокады Кубы и ее преднамеренное доведение до голода; незаконная американо-израильская война против Ирана, которой до сих пор предоставляется дипломатическое прикрытие многими западными государствами; нападение Израиля на Ливан, направленное на повторную оккупацию части его территории. Одновременно мы также наблюдаем рост компаний искусственного интеллекта, замешанных в геноциде в Газе, чьи технологии теперь развертываются Агентством по иммиграции и таможенному контролю (ICE) на улицах городов США.
Это глубокий момент не только для региона, но и для остального мира. Комментарии Трампа об Испании после отказа испанского премьер-министра Педро Санчеса разрешить США использовать свои военные базы для ударов по Ирану демонстрируют это в совершенстве. Он сказал: «Испания фактически сказала, что мы не можем использовать их базы. И это все в порядке. Мы могли бы использовать их базу, если бы захотели. Мы могли бы просто влететь и использовать ее». Это не следует отвергать как трамповский бред; это должно быть предупреждением для всех суверенных наций.
Капитуляция или умиротворение, проявляющиеся в соглашениях о предоставлении доступа к портам и воздушному пространству и договорах о сотрудничестве в области обороны, не защитят суверенные нации от опасности — на самом деле, совсем наоборот. Такие запутанности связывают их с военной машиной США и Израиля, делая суверенитет условным. Это модель, которую слишком хорошо знают многие страны.
Теперь ясно, что начавшееся в Газе продолжается в других частях мира. Геноцидная американо-израильская военная машина расширяется, и, делая это, она ведет войну против самого человечества.