AQSh Prezidenti Donald Trump Rossiya yoki boshqa mamlakatlar tomonidan Kubaga neft yetkazib berishiga "hech qanday muammo" yo'qligini bildirdi. Bu orol davlati o'tkir energetika inqirozi bilan yuzma-yuz kelgan paytda, AQShning Kubaga qarshi de-fakto neft blokadasiga qaramay, Rossiyaning "Anatoly Kolodkin" tankeri Karib dengiziga yo'l oldi. Tanker 730 ming barrel xom neft olib, Kuba sharqiy uchiga yaqinlashib, 12 tugun tezlikda harakatlanmoqda va Matanzas portiga seshanba kuni yetib borishi kutilmoqda.
Trump avvalroq Kubaga neft yetkazib berishni taqiqlagan bo'lsa-da, hozirda o'z pozitsiyasini o'zgartirib, bu borada ma'lum imkoniyatlar mavjudligini ko'rsatdi. U Reuters axborot agentligiga bergan intervyusida, "Agar biror mamlakat hozir Kubaga neft yubormoqchi bo'lsa, men bunga Rossiya bo'lsa ham, bo'lmasa ham, hech qanday muammo ko'rmayman", deb aytdi. Bu bayonot Kubaning iqtisodiy inqirozini yanada chuqurlashtirgan Vashingtonning Venesuela prezidenti Nikolas Maduroga qarshi choralaridan keyin keladi, chunki Maduro Kubaning asosiy mintaqaviy ittifoqchisi va energiya yetkazib beruvchisi edi.
Kuba, 9,6 million aholisi bilan, yanvar oyidan beri qattiq energiya tanqisligi tufayli bir necha marta to'liq qorong'ulikka cho'mgan. Trump Kubaga neft sotadigan mamlakatlarga jazo tariflarini qo'llash bilan tahdid qilgan va hatto orolni "do'stona egallab olish" imkoniyatini o'ylab ko'rgan. Rossiya bayrog'idagi tanker yanvar oyidan beri birinchi neft yetkazib berish bo'lib, bu Kubaning energetika muammolarini yengillashtirishga yordam berishi mumkin.
"Anatoly Kolodkin" tankeri 8-mart kuni Rossiyaning Primorsk portidan jo'nagan va Britaniya Qirollik dengiz floti 19-martda HMS Mersey harbiy kemasi va Wildcat vertolyotini yuborib, tankerning harakatlarini kuzatgan. Rossiya harbiy kemasi tankerni La-Mansh bo'g'ozidan o'tkazgan, so'ng ikkala Rossiya kemasi bo'g'ozning g'arbiy uchida ajralishgan va tanker Atlantika okeaniga suzib ketgan. New York Times gazetasi AQSh qirg'oq qo'riqlash xizmati sanksiyalangan kemaning Kubaga suzishiga ruxsat berganini xabar qilgan, bu esa AQShning Rossiyaga nisbatan sanksiyalarini vaqtincha yumshatganligi bilan bog'liq, chunki AQSh-Isroilning Eron bilan urushi global neft oqimini buzgan.

Президент США Дональд Трамп заявил, что у него "нет проблем" с тем, чтобы Россия или другая страна поставляла нефть на Кубу, в то время как островное государство столкнулось с острым энергетическим кризисом. Несмотря на де-факто американскую нефтяную блокаду Кубы, российский танкер "Анатолий Колодкин" направился в Карибское море, перевозя 730 тысяч баррелей сырой нефти. Судно находится недалеко от восточной оконечности Кубы, движется со скоростью 12 узлов и, как ожидается, прибудет в порт Матансас во вторник, согласно данным отслеживания судов и сообщениям агентства AFP.
Трамп, изменив свою предыдущую позицию, указал на некоторую гибкость в разрешении поставок нефти на Кубу. В интервью Reuters на борту самолета Air Force One он заявил: "Если какая-то страна хочет отправить нефть на Кубу прямо сейчас, у меня нет проблем, будь то Россия или нет". Это заявление последовало за углублением экономического кризиса на Кубе, который усугубился после того, как США свергли президента Венесуэлы Николаса Мадуро 3 января — основного регионального союзника и поставщика энергии для Кубы, что привело к де-факто топливной блокаде со стороны Вашингтона.
Куба, с населением 9,6 миллионов человек, неоднократно погружалась в полную темноту из-за серьезного дефицита энергии. Трамп угрожал странам карательными тарифами, если они будут продавать нефть Гаване, и даже публично рассматривал возможность "дружественного захвата" коммунистического острова. Российский танкер доставит первую партию нефти на Кубу с 9 января, что может помочь смягчить энергетические проблемы страны.
Танкер "Анатолий Колодкин" вышел из порта Приморск в России 8 марта, а Королевский военно-морской флот Великобритании 19 марта направил военный корабль HMS Mersey и вертолет Wildcat для наблюдения за его перемещениями. Российское военное судно сопровождало танкер через Ла-Манш, после чего два российских судна разделились у западного конца пролива, и танкер продолжил путь в Атлантический океан. The New York Times сообщил, что Береговая охрана США разрешила санкционированному судну плыть на Кубу, что связано с временным ослаблением санкций против России в этом месяце для улучшения глобальных потоков нефти, нарушенных войной США и Израиля с Ираном.