Germaniya Mudofaa vaziri Boris Pistorius Yaponiya, Singapur va Avstraliyaga sakkiz kunlik safari davomida qoidalarga asoslangan xalqaro tartibning ahamiyatini ta'kidladi. Uning so'zlariga ko'ra, Osiyo-Tinch okeani va Yevropa o'rtasidagi bog'liqlik kuchaymoqda, chunonchi bir mintaqadagi mojarolar yoki iqtisodiy inqirozlar boshqa joylarda ham ta'sir ko'rsatishi mumkin. Pistorius Kanberada bo'lib o'tgan matbuot anjumanida: "Bugungi dunyo tobora o'zaro bog'lanib bormoqda — bizga yoqsin yoki yoqmasin, har kuni", dedi.
Safari davomida Pistorius Germaniyaning o'zgaruvchan global tartibda yangi o'rnini izlash qiyinchiliklarini tan oldi. U AQShga bo'lgan an'anaviy tayanch va NATO ittifoqidagi muammolarni eslatib, o'z-o'ziga ishonch va "o'rta kuchlar" — Yaponiya, Singapur, Avstraliya kabi davlatlar bilan hamkorlikni rivojlantirish zarurligini ta'kidladi. U Avstraliyadagi Milliy Matbuot klubida: "Biz ilgari faqat Xitoy, Rossiya, AQSh nima qilayotganiga qarardik. Lekin o'rta kuchlar birgalikda harakat qilsa, ular superkuchlardan kam emas", dedi.
Biroq, Pistorius har qanday tartibning yirik davlatlarsiz amalga oshirish qiyinligini ham tan oldi. U savol-javob marosimida: "Xalqaro tartib superkuchlarni talab qiladi. Ularning stolga o'tirib, uni shakllantirishga yordam berishi kerak. Ammo bu tartibning ustuvorliklari o'zgarishi lozim, superkuchlar bunga tayyor yoki yo'qmi, ko'rib chiqamiz", dedi. U, shuningdek, Rossiyani "agressiv va revizionist", Xitoyning ta'sirini esa javob talab qiluvchi deb baholadi.
Pistorius "Global Janub" — Hindiston, Indoneziya, Janubiy Afrika, Turkiya kabi davlatlarni yangi tartibga jalb qilish zarurligini ta'kidladi, ammo ularning manfaatlari va G'arbga nisbatan sezgirligi tufayli bu qiyin bo'lishi mumkin. Masalan, Hindiston an'anaviy ravishda Rossiya bilan yaqin aloqalarni saqlaydi va "Global Janubning vasiysi" sifatida ko'riladi, bu Germaniya rejalari bilan mos kelmasligi mumkin. Pistorius: "Birgalikda qabul qilishimiz mumkin bo'lgan tartibga sodiqlik — bu o'rta kuchlar ittifoqining asosiy tamoyili bo'lishi kerak", dedi.

Министр обороны Германии Борис Писториус завершил восьмидневный тур по Японии, Сингапуру и Австралии, в ходе которого неоднократно подчеркивал важность основанного на правилах международного порядка. Он заявил, что Индо-Тихоокеанский регион и Европа неразрывно связаны, а конфликты или экономические кризисы в одной части мира могут иметь причины в другой. На пресс-конференции в Канберре Писториус отметил: «Сегодняшний мир становится все более взаимосвязанным — день ото дня, нравится нам это или нет».
Во время поездки стало очевидно, что Германия сталкивается с трудностями в поиске новой роли в меняющемся глобальном порядке, особенно на фоне зависимости от США и нестабильности в НАТО. Писториус призвал к большей самостоятельности и сотрудничеству с «средними державами», такими как Япония, Сингапур и Австралия. В Национальном пресс-клубе Австралии он заявил: «Раньше мы фокусировались на том, что делают Китай, Россия, США. Но когда средние державы объединяются, они могут быть не слабее сверхдержав».
Однако Писториус признал, что любой порядок невозможен без участия крупных игроков. Во время сессии вопросов и ответов он сказал: «Международный порядок нуждается в сверхдержавах. Они должны не только сидеть за столом, но и помогать формировать его. Но приоритеты этого порядка должны измениться, и вопрос в том, готовы ли сверхдержавы к этому». Он также охарактеризовал правительство России как «агрессивное и ревизионистское», а влияние Китая потребует ответных мер.
Писториус выразил надежду на вовлечение стран «Глобального Юга» — таких как Индия, Индонезия, Южная Африка и Турция — в новый порядок, но отметил, что это может быть сложно из-за их специфических интересов и чувствительности к вмешательству Запада. Например, Индия, имеющая тесные связи с Россией, рассматривает себя как «попечителя Глобального Юга» и стремится к большей самостоятельности. Писториус подчеркнул: «Общая приверженность порядку, который все могут принять, — это минимальный знаменатель для альянса средних держав», основанный на Уставе ООН и международном праве.