Sudanning ichki urushi davomida zo‘rlash va jinsiy zo‘ravonlik jang maydonlari o‘zgargandan keyin ham “kundalik hayotning bir qismi” bo‘lib qolmoqda. Tibbiy xayriya tashkiloti “Médecins Sans Frontières” (MSF) tomonidan e’lon qilingan yangi hisobotda bu holat “urushning belgilovchi xususiyati” deb ta’riflangan.
Hisobot 2024-yil yanvaridan 2025-yil noyabrigacha bo‘lgan davrda Shimoliy va Janubiy Darfur viloyatlaridagi MSF qo‘llab-quvvatlagan muassasalarda davolangan 3,396 qurbonning guvohliklariga asoslanadi. Zo‘ravonlikning aksariyati qurolli erkaklar tomonidan amalga oshirilgan, ko‘p hollarda esa qo‘shimcha shafqatsizlik va xo‘rlash harakatlari bilan birga kelgan.
Darfur mintaqasi paramilitar “Tezkor qo‘llab-quvvatlash kuchlari” (RSF)ning asosiy bazasi hisoblanadi. Qurbonlarning aksariyati o‘zlariga hujum qilganlarni RSF jangchilari deb aniqlagan. Hisobotda ayniqsa 2024-yilda RSF tomonidan Zamzam va Abu Shouk ko‘chirilganlar lagerlari hamda el-Fasher shahrini egallashi paytida sodir bo‘lgan holatlar “eng dahshatli va tasavvur qilib bo‘lmaydigan shafqatsizlik” deb ta’riflangan.
Hujumlar ko‘pincha bir nechta zo‘rlovchini o‘z ichiga olgan, shuningdek, urish yoki qarindoshlarni o‘ldirish kabi qo‘shimcha zo‘ravonlik shakllarini ham qamrab olgan. Hisobotda etnik jihatdan nishonga olinganlik ham ta’kidlangan: Zaghava, Massalit va Fur kabi arab bo‘lmagan jamoalar “tizimli ravishda nishonga olingan”.
Jang chizig‘i siljiganidan keyin ham jinsiy zo‘ravonlik kamaymaydi, buning sababi – og‘ir qurollangan muhit, mustahkam jinsiy tengsizlik va jinoyatchilar orasida jazosiz qolish tuyg‘usining kuchayishi. Janubiy Darfurda, faol jang maydonlaridan uzoqda ham, zo‘rlash kundalik hayotning bir qismiga aylangan. MSF ma’lumotlariga ko‘ra, bu shtatda yordam so‘ragan qurbonlarning 56% (1,300 dan ortiq kishi) o‘tin yoki suv yig‘ish, dalalarda ishlash yoki fermaga borish kabi faoliyatlar paytida zo‘rlangan.
Qurbonlarning beshdan biri 18 yoshdan kichik, ularning 41 nafari besh yoshdan kichik bolalar edi. MSF ta’kidlashicha, ularning ma’lumotlari faqat haqiqiy zo‘ravonlik miqyosining bir qismini aks ettiradi, chunki davolanish uchun mavjud bo‘lgan to‘siqlar – jumladan, davom etayotgan xavfsizlik muammolari, ko‘chirilish, kuchli stigma va himoya xizmatlarining ishlamay qolishi – ko‘plab qurbonlarni yordam so‘rashdan qaytaradi.
Tibbiy xayriya tashkiloti insonparvarlik tizimi qurbonlarning ehtiyojlariga javob bera olmaganligini ta’kidlab, javobgarlik va chora-tadbirlar talab qilmoqda. RSF rahbariyati el-Fasherni egallash paytida “individual buzilishlar” sodir bo‘lganini tan olgan bo‘lsa-da, ular tergov qilinayotganini va vahshiylik miqyosi bo‘rttirilganini da’vo qilmoqda.

Изнасилования и сексуальное насилие остаются «частью повседневной жизни» в Судане даже после смещения линии фронта в ходе гражданской войны. Об этом говорится в новом отчете медицинской благотворительной организации «Врачи без границ» (MSF), где эти преступления названы «определяющей чертой» конфликта.
Отчет основан на свидетельствах 3 396 жертв, обратившихся за помощью в учреждения, поддерживаемые MSF, в Северном и Южном Дарфуре в период с января 2024 по ноябрь 2025 года. Насилие совершается преимущественно вооруженными мужчинами и часто сопровождается актами жестокости и унижения.
Дарфур является оплотом парамилитарных «Сил быстрой поддержки» (RSF), и большинство жертв идентифицировали нападавших как бойцов RSF. В отчете особо отмечены события 2024 года после захвата RSF лагерей для перемещенных лиц Замзам и Абу-Шук, а также города Эль-Фашир в октябре, что названо «одним из самых шокирующих проявлений, раскрывающих немыслимую жестокость».
Нападения часто совершаются несколькими насильниками и включают другие формы крайнего насилия, такие как избиения или убийства родственников. В отчете также подчеркивается этнический аспект атак: неарабские общины, такие как загава, масалит и фур, «систематически подвергались нападениям».
Сексуальное насилие не прекращается после смещения линии фронта, что объясняется высокой милитаризацией среды, укоренившимся гендерным неравенством и чувством безнаказанности среди преступников. В Южном Дарфуре, далеком от активных зон конфликта, изнасилования стали частью повседневной жизни. Согласно отчету, более 1 300 выживших (56% обратившихся в клиники MSF в этом штате) были изнасилованы во время таких занятий, как сбор дров или воды, работа в полях или поездки на фермы.
Каждая пятая жертва сексуального насилия в этом штате была младше 18 лет, 41 из них – младше пяти лет. MSF отмечает, что их данные отражают лишь часть реального масштаба злоупотреблений из-за серьезных препятствий для получения помощи, включая продолжающуюся небезопасность, перемещение, стигматизацию и отсутствие функционирующих служб защиты.
Медицинская благотворительная организация заявляет, что гуманитарная система не смогла удовлетворить потребности выживших, и призывает к подотчетности и действиям. Руководство RSF признало «отдельные нарушения» во время захвата Эль-Фашира, но утверждает, что они расследуются, а масштаб зверств преувеличен.