Vengriya Tashqi ishlar vaziri Peter Siyyarto Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov bilan telefon suhbatlarida Kreml manfaatlarini qo‘llab-quvvatlashga, Ukrainaga bosimni kuchaytirishga va Rossiya oligarxlari, jumladan Alisher Usmonovning singlisi Gulbahor Ismoilovadan Yevropa sanksiyalarini olib tashlashga va’da bergan. Bu haqda The Insider, VSquare, Delfi Estonia va ICJK tahririyatlariga kelib tushgan suhbat yozuvlarida so‘z boradi. Yozuvlar 2024-yil 30-avgustdagi suhbatni o‘z ichiga oladi, unda Siyyarto Lavrovga o‘zining Rossiya OAVlarida iqtibos keltirilgan so‘zlaridan xavotir bildirgan, Lavrov esa uni pragmatik harakat qilayotgani uchun maqtagan.
Suhbatda asosiy mavzu Gulbahor Ismoilovadan Yevropa Ittifoqi sanksiyalarini olib tashlash bo‘lgan. Siyyarto Lavrovga Slovakiya bilan birgalikda Yevropa Ittifoqiga Ismoilovani sanksiyalar ro‘yxatidan chiqarish taklifini kiritishini va buning uchun har qanday ishni qilishini aytgan. Keyinchalik, 2025-yil mart oyida Ismoilovadan sanksiyalar olib tashlangan. Bundan tashqari, Siyyarto Yevropa Ittifoqi tashqi ishlar kengashi yig‘ilishlaridagi maxfiy muzokaralar tafsilotlarini, jumladan Litva vakilining Vengriya va Slovakiya Rossiya energiya resurslarini sotib olayotgani haqidagi da’volarini Lavrovga yetkazgan.
Jurnalistlar Siyyartoning Rossiya iqtisodiyot vaziri o‘rinbosari Pavel Sorokin bilan suhbatlari yozuvlarini ham o‘z qo‘llariga olgan. Bu yozuvlarda Siyyarto Rossiyaning “soyadagi floti”ga qarshi sanksiyalarni bekor qilish uchun kurashishini va Dubaydagi 2Rivers kompaniyasiga qarshi sanksiyalar haqidagi hujjatlarni ko‘rsatishdan Yevropa Ittifoqining bosh tortganidan shikoyat qilgan. Yozuvlar qayerdan kelib qolgani ochiq emas, ammo avvalroq The Washington Post Siyyartoning Lavrov bilan muntazam qo‘ng‘iroqlashib, Yevropa Ittifoqi muzokaralari haqida hisobot berishini yozgan.
Audioyozuv e’lon qilingach, Siyyarto Facebook sahifasida bu “shov-shuvli kashfiyot” ekanligini va u telefon orqali ham omma oldida aytadigan gaplarni aytishini isbotlaganini yozdi. U Vengriyaning energiya ta’minoti xavfsizligi yoki tinchlik uchun muhim shaxslarga, shuningdek, asossiz sanksiyalarga qarshi turishini takrorladi. Bu voqea Vengriyaning Yevropa Ittifoqidagi pozitsiyasi va Rossiya bilan munosabatlariga shubha uyg‘otmoqda.

Министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто в телефонных разговорах с российским коллегой Сергеем Лавровым пообещал поддержать интересы Кремля, включая усиление давления на Украину и снятие санкций с российских компаний, олигархов и их родственников. Об этом сообщают записи разговоров, попавшие в распоряжение редакций The Insider, VSquare, Delfi Estonia и ICJK. Записи включают беседу от 30 августа 2024 года, в которой Сийярто выразил беспокойство по поводу цитирования его слов в российских СМИ, а Лавров похвалил его за прагматичные действия в интересах своей страны.
Ключевой темой разговора стало снятие санкций Европейского союза с Гульбахор Исмаиловой, сестры олигарха Алишера Усманова. Сийярто сообщил Лаврову, что Венгрия совместно со Словакией внесёт предложение в ЕС об исключении Исмаиловой из санкционного списка и сделает всё возможное для этого. Позже, в марте 2025 года, санкции с Исмаиловой были сняты. Кроме того, Сийярто передал Лаврову детали секретных переговоров на заседаниях Совета ЕС по иностранным делам, включая заявления литовского представителя о том, что Венгрия и Словакия покупают российские энергоресурсы и тем самым финансируют войну.
Журналисты также получили записи разговоров Сийярто с заместителем министра экономики России Павлом Сорокиным. В этих записях Сийярто заявил о борьбе за отмену санкций ЕС против «тенивого флота» России и пожаловался на отказ ЕС предоставить документы по санкциям против компании 2Rivers в Дубае, занимающейся торговлей российской нефтью. Происхождение записей не раскрывается, но ранее The Washington Post сообщал, что Сийярто регулярно звонит Лаврову и отчитывается о переговорах в ЕС.
После публикации аудиозаписей Сийярто написал на своей странице в Facebook, что это «сенсационное открытие» доказывает, что он говорит по телефону то же, что и на публике. Он повторил, что Венгрия не будет поддерживать санкции против лиц, важных для энергетической безопасности или мира, а также против тех, у кого нет логических оснований. Этот инцидент подрывает доверие к позиции Венгрии в Европейском союзе и её отношениям с Россией.