Xitoyning Uxan shahrida Baidu kompaniyasining Apollo Go robot-taksi xizmati keng miqyosda ishdan chiqishi natijasida kamida yuzlab o‘z-o‘zidan boshqariladigan avtomobillar yo‘l harakatida to‘xtab qoldi. Bu voqea haydovchisiz transport vositalarining xavfsizligi haqidagi munozaralarni yana qizg‘inlashtirdi.
Mahalliy politsiya dastlabki tekshiruvlar natijasida “tizim nosozligi” sababli ko‘plab avtomobillarning yo‘l o‘rtasida to‘xtab qolganini ma’lum qildi. Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolarda bir avtomobilning avtohalokatga uchragani ko‘rsatilgan, ammo rasmiylar jarohatlar haqida xabar berilmaganligini va yo‘lovchilar xavfsiz ravishda avtomobillarni tark etganini ta’kidladilar.
Baidu kompaniyasi bu hodisa haqidagi so‘rovlarga darhol javob bermadi. Politsiyaning Veybo ijtimoiy tarmog‘ida joylashtirgan bayonotida voqea sabablari yana tekshirilayotgani aytildi. Baidu o‘zining Apollo Go haydovchisiz taksi xizmatini butun dunyo bo‘ylab, asosan Xitoyda, o‘nlab shaharlarda amalga oshiradi.
London universitet kolleji fan va texnologiya siyosati professori Jek Stilgo bu hodisa haqida izoh berib, haydovchisiz texnologiyalar o‘rtacha hisobda odam haydovchilaridan xavfsizroq bo‘lishi mumkin bo‘lsa-da, bu voqea ularning “butunlay yangi usullarda xato ishlashi” mumkinligini ko‘rsatganini aytdi. U texnologiya haqida to‘g‘ri qaror qabul qilish uchun butunlay yangi xavf turlarini tushunish kerakligini ta’kidladi.
Bu haydovchisiz avtomobillar birinchi marta texnik qiyinchilikka duch kelayotgani emas. 2025-yil dekabr oyida San-Fransiskodagi katta elektr ta’minoti uzilishi Vaymo taksilarining ishlamay qolishiga olib keldi va shaharda ulkan tirbandliklar yuzaga keldi. Shuningdek, 2025-yil avgust oyida Chuntszinda Apollo Go robot-taksisi yo‘lovchi bilan birga qurilish chuquriga tushib qolgan edi.

В китайском городе Ухань произошел массовый сбой службы роботакси Apollo Go компании Baidu, в результате чего не менее сотни беспилотных автомобилей остановились посреди дорожного движения. Этот инцидент вновь разжег дебаты о безопасности автономного транспорта.
Местная полиция сообщила, что предварительные данные указывают на «системный сбой», из-за которого несколько транспортных средств остановились на проезжей части во вторник. В социальных сетях распространились видео с места происшествия, на одном из которых, по-видимому, показано столкновение на автомагистрали, однако власти заявили, что о травмах не сообщалось, а пассажиры благополучно покинули автомобили.
Компания Baidu не сразу ответила на запрос о комментариях. В заявлении полиции, размещенном в социальной сети Weibo, указано, что причина инцидента все еще расследуется. Baidu управляет своей службой беспилотных такси Apollo Go в десятках городов по всему миру, в основном в Китае.
Профессор политики в области науки и технологий Университетского колледжа Лондона Джек Стилгоу прокомментировал этот случай, отметив, что хотя беспилотные технологии в среднем могут быть безопаснее человеческих водителей, этот инцидент показал, что они «могут выйти из строя совершенно новыми способами». Он подчеркнул, что для принятия обоснованных решений относительно этой технологии необходимо понимать совершенно новые типы рисков.
Это не первый случай технических сбоев у беспилотных автомобилей. В декабре 2025 года крупное отключение электроэнергии в Сан-Франциско привело к остановке такси Waymo по всему городу, вызвав огромные пробки. Кроме того, в августе 2025 года роботакси Apollo Go с пассажиром в Чунцине упало в строительный котлован.