Norma Tactacon, 49 yoshli filippinlik uy ishlari xodimi, Qatorda yashab, oilasidan minglab kilometr uzoqlikda. Uning oilasi Filippinda, lekin u Qatorda qolishga majbur, chunki bu yerda oylik maoshi $500ni tashkil etadi, bu Filippindagi shu kasb uchun to‘lanadigan maoshdan 4-5 baravar yuqori. Tactacon BBCga bergan intervyusida aytdi: "Men har safar osmonda raketalarni ko‘rsam, qo‘rqaman va asabiylashaman. Men oilam uchun tirik qolishim kerak, ularning yagona tayanchiman."
Boy Fors ko‘rfazi davlatlari AQSh harbiy bazalarini joylashtirgani uchun Eron hujumlarining nishoniga aylangan. Bu holat ko‘plab ekspatriatlar va sayyohlarning ketishiga sabab bo‘ldi, ammo millionlab migrant ishchilar, asosan Osiyodan kelganlar, qolishga majbur. Xalqaro Mehnat Tashkiloti (ILO) ma’lumotlariga ko‘ra, mintaqada 24 million migrant ishchi bor, ularning ko‘pchiligi past maoshli yoki xavfli ishlarda band va sog‘liqni saqlash kabi imkoniyatlar cheklangan.
Urush o‘zining birinchi qurbonlarini allaqachon olgan. 32 yoshli filippinlik Mary Ann Veolasquez Isroilda parvarishchi bo‘lib ishlagan va Tel-Avivdagi kvartirasiga ballistik raketa tushganda jabrlangan. 29 yoshli nepalik Dibas Shrestha Abu-Dabida qo‘riqchi bo‘lib ishlagan va 1-mart kuni Eron hujumida halok bo‘lgan. Uning amakisi Ramesh BBCga aytdi: "Men uni Nepalga qaytishga ko‘ndirishga urindim, lekin u Abu-Dabidagi ishini yoqtirardi va yaxshi hayot kechirayotganini aytdi." 55 yoshli bangladeshlik Ahmad Ali Dubayda suv idishi yetkazib beruvchi bo‘lib ishlagan va raketa qoldiqlaridan halok bo‘lgan.
Osiyo hukumatlari migrant ishchilarni vatanga qaytarishga shoshilmoqda. Filippin hukumati 23-mart holatiga ko‘ra, deyarli 2000 ishchi va ularning oila a’zolarini Manilaga evakuatsiya qilgan. Bangladesh ham yuzlab ishchilarni qaytarish uchun reyslar tashkil qilmoqda. Biroq, Dubay, Abu-Dabi va Qatordan parvozlar buzilganligi sababli, odamlar uyga qaytish uchun uzoqroq yo‘llardan foydalanishga majbur. Masalan, so‘nggi repatriatsiya reysida 234 filippinlik ishchi Quvayt, Qatar va Bahrayndan Saudiya Arabistoniga 8 soatlik yo‘l bosib, u yerda 109 kishi bilan birlashib, Filippin Airlines samolyotida uchgan.
Ba’zilar uchun ketish imkoni yo‘q. Myanmardan kelgan Su Su, 2021 yildan beri davom etayotgan qonli fuqarolar urushi tufayli vatanini tark etgan va Dubayda xavfsiz boshpana topgan. U 31 yoshda va ko‘chmas mulk kompaniyasida operatsion mutaxassis bo‘lib ishlaydi. U BBCga aytdi: "Men hozirgi uydan ishlash tartibim Covid qulflashlarini eslatadi, faqat sirenlarni eshitsam. Shunda men derazadan uzoqlashishim kerak. Men evakuatsiya qilinishim kerak bo‘lsa, favqulodda sumkam tayyor... Bu mening Myanmardan olgan odatim." Shunga qaramay, u mintaqani tinchroq deb hisoblaydi.

Норма Тактакон, 49-летняя филиппинская домашняя работница, живет в Катаре, в тысячах километров от своей семьи на Филиппинах. Она вынуждена оставаться в Катаре, потому что ее месячная зарплата составляет $500, что в 4-5 раз больше, чем она могла бы заработать на аналогичной работе дома. Тактакон сказала в интервью BBC: "Я пугаюсь и нервничаю каждый раз, когда вижу фотографии и видео ракет в небе. Мне нужно остаться в живых ради семьи, я их единственная опора."
Богатые государства Персидского залива стали мишенями иранских ударов из-за размещения американских военных баз. Это привело к массовому оттоку экспатов и туристов, но миллионы мигрантов, в основном из Азии, остаются в ловушке. По данным Международной организации труда (МОТ), в регионе работает 24 миллиона мигрантов, многие из которых заняты низкооплачиваемой или опасной работой с ограниченным доступом к здравоохранению.
Война уже унесла жизни мигрантов. 32-летняя филиппинка Мэри Энн Веоласкез, работавшая сиделкой в Израиле, была ранена при баллистической ракетной атаке в Тель-Авиве. 29-летний непалец Дибас Шрестха, работавший охранником в Абу-Даби, погиб при иранском ударе 1 марта. Его дядя Рамеш рассказал BBC: "Я пытался уговорить его вернуться в Непал, но он сказал, что любит свою работу в Абу-Даби и у него хорошая жизнь." 55-летний бангладешец Ахмад Али, поставщик водяных баков в Дубае, погиб от обломков перехваченной ракеты.
Правительства Азии спешно организуют репатриацию мигрантов. Правительство Филиппин к 23 марта эвакуировало почти 2000 работников и их иждивенцев в Манилу. Бангладеш также организовал рейсы для возвращения сотен рабочих. Однако сбои в авиасообщении из-за угрозы ракетных ударов вынуждают людей добираться домой более длинными маршрутами. Например, последний репатриационный рейс включал 234 филиппинских работников из Кувейта, Катара и Бахрейна, которые 8 часов ехали по суше в Саудовскую Аравию, чтобы присоединиться к 109 другим на рейсе Philippine Airlines.
Для некоторых уехать — не вариант. Су Су из Мьянмы нашла безопасное убежище в Дубае, спасаясь от кровавой гражданской войны на родине. 31-летняя специалист по операциям в компании по недвижимости работает удаленно и сказала BBC: "Моя текущая работа из дома напоминает карантин из-за Covid, кроме случаев, когда я слышу сирены. Тогда мне нужно отойти от окна. У меня есть экстренная сумка на случай эвакуации... Это привычка, которую я приобрела в Мьянме." Несмотря на это, она считает регион более спокойным.