Osiyo mamlakatlari AQSh-Isroilning Eron ustidan boshlagan urushi tufayli yuzaga kelgan katta energiya tanqisligini bartaraf etish uchun iflos fosil yoqilg‘i – ko‘mirni keng miqyosda ishlatishni jadallashtirmoqda. Bu harakat iqlim mutaxassislari tomonidan ogohlantirishlarga sabab bo‘ldi, ular ko‘mirning atrof-muhitga halokatli ta‘sirini ta‘kidlab, energiya inqirozi hukumatlar uchun barqaror va narx o‘zgarishlariga kamroq bog‘liq bo‘lgan qayta tiklanadigan energiya manbalariga sarmoya kiritish uchun uyg‘otuvchi signal bo‘lishi kerakligini aytmoqda.
Mintaqa bo‘ylab, Bangladeshdan Janubiy Koreyagacha, hukumatlar asosan Yaqin Sharqdan keladigan import qilinadigan energiya miqdorining pasayishini qoplashga harakat qilmoqda. Janubiy Koreya ko‘mir bilan ishlaydigan elektr stansiyalarini yopishni kechiktirishini va ko‘mirdan elektr energiyasi ishlab chiqarish chegaralarini olib tashlashini e‘lon qildi, Tailandda esa hukumat mamlakatning eng yirik ko‘mir elektr stansiyasida ishlab chiqarishni oshirdi. Urush natijasida “milliy energiya favqulodda holati” e‘lon qilgan Filippin ham o‘zining ko‘mir elektr stansiyalarining ishlashini kuchaytirishni rejalashtirmoqda.
Janubiy Osiyoda Hindiston, elektr energiyasining deyarli 75% ni ko‘mir hisobiga ishlab chiqaradi, o‘zining ko‘mir elektr stansiyalariga maksimal quvvatda ishlashni va rejalashtirilgan to‘xtashlardan qochishni buyurdi, Bangladesh esa mart oyida ko‘mir bilan ishlaydigan elektr energiyasi ishlab chiqarish va ko‘mir elektr energiyasi importini oshirdi. Hukumatlar, ayniqsa, suyuqlashtirilgan tabiiy gaz (LNG) ta‘minotidagi tanqislikni engish uchun shoshilmoqda, bu gaz ko‘mirdan toza energiyaga o‘tishda ko‘prik yoqilg‘isi sifatida targ‘ib qilingan, ammo tadqiqotlar ko‘rsatganidek, eksport qilinadigan gaz ko‘mirdan ko‘ra ko‘proq issiqxona gazlarini chiqaradi.
Ko‘plab mamlakatlar elektr energiyasi ishlab chiqarish va o‘g‘it ishlab chiqarish kabi sanoat tarmoqlari uchun LNG ga tayanadi. Osiyoda talab keyingi 25 yil ichida ikki baravar oshishi kutilgan edi. Biroq, dunyodagi LNG yuklarining beshdan bir qismi o‘tadigan Hormuz bo‘g‘ozining samarali yopilishi tufayli ta‘minot uzildi. Mutaxassislarning aytishicha, Qatardagi yirik LNG eksport ob‘ektiga qilingan zarbalar tanqislikni yanada kuchaytiradi va sanoatga bir necha yil davomida ta‘sir ko‘rsatadi.
Eurasia Group kompaniyasining energiya va resurslar bo‘yicha boshqaruvchi direktori Henning Gloysteinning so‘zlariga ko‘ra, global ta‘minot zanjirlaridan deyarli 30 milliard kub metr LNG olib tashlandi, uning 80% dan ortig‘i Hind-Okeaniya mintaqasida yetishmayapti. U, shuningdek, nizolar kuchayishidan oldin bo‘g‘ozdan o‘tgan so‘nggi yuklar keyingi bir hafta ichida yetib kelishini aytdi. Gloystein: “Global bozor to‘rt hafta ichida juda sog‘lom ta‘minot ortiqchaligidan ... juda jiddiy tanqislikka aylanib qoldi – va bu nafaqat narx o‘sishiga, balki haqiqiy yoqilg‘i tanqisligiga olib keladi”, deb qo‘shimcha qildi.
London Qirollik kollejining iqlim va energiya bo‘yicha mutaxassisi Pauline Heinrichs inqiroz hukumatlar uchun burilish nuqtasi bo‘lishi kerakligini ta‘kidladi. U: “Ko‘mirning iqlim va sog‘liq natijalariga ta‘siri halokatli va falokatli – va biz bu ko‘p o‘n yillar davomida shunday ekanligini isbotladik. Bu nafaqat iqlim xavflarini yomonlashtiradi, albatta, balki ifloslanish va toksiklik uchun ham shunday”, dedi. Uning so‘zlariga ko‘ra, joriy energiya inqirozi qayta tiklanadigan energiyaning muhimligini ta‘kidladi, bu “nafaqat iqlim uchun ustuvor vazifa, balki oxir-oqibat Osiyoda energiya xavfsizligi uchun kengroq”dir.
Mamlakatlar energiya iste‘molini kamaytirish yo‘llarini izlamoqda, Filippin va Shri-Lanka ko‘plab davlat xodimlari uchun to‘rt kunlik ish haftasini joriy qildi, Vyetnam esa odamlarni uydan ishlashga rag‘batlantirmoqda. Bangladesh universitetlarini erta yopdi, Ramazon hayitini oldinga surdi va ko‘proq rejalashtirilgan elektr uzilishlarini joriy qildi, Pokiston esa maktablarni masofaviy onlayn o‘qitishga o‘tkazdi. Gloystein LNG ta‘minotini tiklash uchun yillar kerak bo‘lishini qo‘shimcha qilib, bu qisqa muddatli narsa emasligini aytdi.

Правительства стран Азии ускоряют использование угля, самого грязного ископаемого топлива, пытаясь покрыть огромный дефицит энергии, вызванный войной США и Израиля против Ирана. Этот шаг вызвал предупреждения климатических экспертов, которые указывают на разрушительное воздействие угля на окружающую среду и заявляют, что энергетический кризис должен стать сигналом для правительств инвестировать в возобновляемые источники энергии, которые могут обеспечить более стабильные поставки, не подверженные ценовым шокам.
По всему региону, от Бангладеш до Южной Кореи, правительства пытаются компенсировать снижение импорта энергии, большая часть которого поступает с Ближнего Востока. Южная Корея заявила, что отложит закрытие угольных электростанций и сняла ограничения на выработку электроэнергии из угля, в то время как в Таиланде правительство увеличило производство на крупнейшей угольной электростанции страны. Филиппины, объявившие «национальное чрезвычайное положение в энергетике» из-за войны, также планируют усилить работу своих угольных электростанций.
В Южной Азии Индия, которая полагается на уголь для почти 75% производства электроэнергии, приказала своим угольным электростанциям работать на максимальной мощности и избегать плановых остановок, а Бангладеш увеличил производство электроэнергии на угле и импорт угольной электроэнергии в марте. Правительства спешат преодолеть дефицит, особенно в поставках сжиженного природного газа (СПГ), который продвигался как переходное топливо при переходе от угля к более чистой энергии, хотя исследования показали, что экспортируемый газ выделяет гораздо больше парниковых газов, чем уголь.
Многие страны региона зависят от СПГ для производства электроэнергии, а также для таких отраслей, как производство удобрений. Спрос в Азии, как прогнозировалось, должен был удвоиться в следующие 25 лет. Однако поставки были прерваны эффективным закрытием Ормузского пролива, через который проходит пятая часть мировых поставок СПГ. Эксперты говорят, что удары по крупному экспортному объекту СПГ в Катаре усугубят дефицит и окажут многолетнее воздействие на отрасль.
По словам Хеннинга Глойштейна, управляющего директора по энергетике и ресурсам Eurasia Group, почти 30 млрд кубометров СПГ было удалено из глобальных цепочек поставок, из которых более 80% отсутствует в Индо-Тихоокеанском регионе. Он добавил, что последние партии, прошедшие через пролив до эскалации конфликта, прибудут в течение следующей недели. Глойштейн заявил: «Мировой рынок за четыре недели превратился из довольно здорового профицита поставок ... в очень серьезный дефицит – и это приведет не только к скачкам цен, но и к реальной нехватке топлива».
Полин Хайнрихс, эксперт по климату и энергетике Королевского колледжа Лондона, заявила, что кризис должен стать поворотным моментом для правительств. Она сказала: «Воздействие угля на климат и здоровье является разрушительным и катастрофическим – и мы доказали, что это так на протяжении многих десятилетий. Это не только усугубляет климатические риски, конечно, но то же самое касается загрязнения и токсичности». По ее словам, нынешний энергетический кризис подчеркнул важность возобновляемой энергии «не только как климатического приоритета, но и в конечном итоге для энергетической безопасности в более широком смысле в Азии».
Страны ищут способы сократить потребление энергии: Филиппины и Шри-Ланка ввели четырехдневную рабочую неделю для многих государственных служащих, а Вьетнам поощряет работу из дома. Бангладеш досрочно закрыл университеты, перенес праздник Ураза-байрам и ввел больше плановых отключений электроэнергии, а Пакистан перевел школы на дистанционное онлайн-обучение. Глойштейн добавил, что восстановление поставок СПГ займет годы, отметив, что это не краткосрочная проблема.