Burundi qo‘shinlari ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatning iqtisodiy poytaxti Bujumburadagi harbiy bazada elektr qisqa tutashuvi tufayli ommaviy portlash sodir bo‘lib, kamida 13 fuqaro halok bo‘lgan va 57 kishi yaralangan. Qo‘shinlar matbuot kotibi general Gaspard Baratuza chorshanba kuni bergan bayonotida, portlash natijasida turli mahallalardagi uylar shikastlangan, shaxsiy avtomobillar, harbiy texnika va inshootlar yonib vayron bo‘lganini aytdi.
Portlashlar seshanba kechasi Bujumburaning janubiy chekkasidagi Musaga tumanida joylashgan Burundi Milliy Mudofaa Kuchlarining (FDNB) asosiy o‘q-dorilar omborida sodir bo‘lgan. Bu arsenal zich aholi yashaydigan hududda joylashgan bo‘lib, harbiy kadrlar tayyorlaydigan Oliy Harbiy Kadrlar Instituti (ISCAM) bilan tutash. Portlashdan keyin yong‘inni o‘chirishga kelgan yuqori martabali politsiya xodimi, suv tanqisligi tufayli ishlar darhol sekinlashganini, “katta olov” mulklarni vayron qilganini va “baza lageri kulga aylanganini” bildirdi.
Burundi Jahon Banki ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yilda yalpi ichki mahsulot (YaIM) bo‘yicha dunyodagi eng kambag‘al mamlakat hisoblanadi va uzoq yillik chuqur iqtisodiy inqirozlar, jumladan, og‘ir yoqilg‘i tanqisligi bilan kurashmoqda. Prezident Evariste Ndayishimiye ijtimoiy tarmoqlardagi xabarida “olov qurbonlariga” “hamdardlik” bildirdi. Burundi hokimiyati fuqarolarni portlovchi moddalarga tegmaganlik haqida ogohlantirib, portlamagan o‘q-dorilarni telefon orqali xabar qilishga chaqirdi.

Армия Бурунди сообщила, что в результате взрыва боеприпасов из-за короткого замыкания на военной базе в экономической столице страны Бужумбуре погибли по меньшей мере 13 мирных жителей и 57 человек получили ранения. Пресс-секретарь армии генерал Гаспар Баратуза в заявлении в среду заявил, что взрыв повредил дома в различных районах, а также частные автомобили, военное оборудование и объекты сгорели и были уничтожены.
Взрывы произошли поздно вечером во вторник на основном складе боеприпасов Национальных сил обороны Бурунди (FDNB) в Мусага, южном пригороде Бужумбуры. Этот арсенал расположен в густонаселенном районе и примыкает к Высшему институту военных кадров (ISCAM), где обучаются и проживают будущие офицеры армии. Старший полицейский, прибывший на место для тушения пожара поздно вечером во вторник, сообщил, что усилия были немедленно замедлены из-за нехватки воды.
Бурунди, по данным Всемирного банка, является самой бедной страной в мире по ВВП на душу населения в 2023 году и сталкивается с годами глубокого экономического кризиса, включая острую нехватку топлива. Президент Эварист Ндайишимие в сообщении в социальных сетях выразил “сочувствие” “всем жертвам пожара”. Власти Бурунди призвали граждан сообщать о неразорвавшихся боеприпасах по телефону, предупредив: “Будьте осторожны и НЕ ПРИКАСАЙТЕСЬ”.