Yunonistonning Afina shahri yaqinida bo'ron tufayli bir kishi halok bo'ldi. O'tgan payshanba kuni ertalab Nea Makri qishloq hududida yong'in o'chirish xizmati xodimlari mashina ostida bir erkakning jasadi topildi. Bo'ron kuchli shamol va suv toshqinlari bilan birga kelgan.
'Erminio' deb nomlangan bo'ron ko'plab ko'chalarni suv bosdi, ba'zi maktablarni yopishga majbur qildi va paromlarni portda qoldirdi. Shu bilan birga, Krit orolida Afrika qum bo'ronidan kelgan chang havo sifati pasayishiga sabab bo'ldi, osmon qizil-to'q sariq rangga aylandi va ba'zi parvozlar bekor qilindi.
Milliy meteorologiya xizmati ma'lumotiga ko'ra, payshanba kuni mamlakatning ko'p qismida ob-havo yomonlashishi kutilmoqda. Uzoq davom etadigan va kuchli yomg'ir, bo'ronlar va mahalliy do'ldan xabar berilgan. Krit orolining g'arbiy va janubiy qismlarida qizil ogohlantirish e'lon qilingan.
Yong'in o'chirish xizmati payshanbadan boshlab ertalabgacha 674 ta chaqiruv qabul qilgan. Ularning aksariyati Afinani o'z ichiga olgan Attika mintaqasida bo'lib, asosan daraxtlarning qulashi bilan bog'liq edi. Kuchli shamol tufayli paromlar hali ham portlarda qolmoqda, ammo ob-havo yaxshilanganda ba'zi reyslar qayta tiklanadi.
Nea Makri hududida ko'chalar va mahalliy politsiya bo'limining yerto'lasi suv bosgan. Poros orolida bir ko'prik vayron qilingan va transport vositalari oqimga olib ketilgani haqida xabarlar bor. Ba'zi maktablar ham yopilgan.

В Греции в результате шторма погиб человек недалеко от Афин. Рано утром в четверг пожарная служба обнаружила тело мужчины под автомобилем в сельской местности Неа-Макри. Шторм сопровождался ураганным ветром и наводнениями.
Шторм «Эрминио» затопил улицы, вынудил закрыть некоторые школы и отменил паромные рейсы. Тем временем на острове Крит пыль из африканской песчаной бури ухудшила качество воздуха, окрасив небо в красно-оранжевый цвет, что привело к отмене некоторых авиарейсов в среду.
По данным национальной метеорологической службы, в четверг в большинстве районов страны ожидается ухудшение погоды с продолжительными и интенсивными дождями, грозами и возможным локальным градом. На Крите, преимущественно в западной и южной частях, действует красное предупреждение с полудня до позднего вечера четверга.
Пожарная служба получила 674 вызова с вечера среды до раннего утра четверга. Большинство из них поступило из региона Аттика, включающего Афины, и касалось в основном падения деревьев. Сильный ветер продолжает удерживать паромы в портах, хотя греческие СМИ сообщают о возможном возобновлении некоторых рейсов в четверг при улучшении погоды.
В Неа-Макри затоплены улицы и подвал местного полицейского участка. На острове Порос обрушен мост, и, по сообщениям, транспортные средства унесены течением. Некоторые школы также остаются закрытыми.