Buyuk Britaniya hozirda dunyoning neft oqimining muhim yo‘li bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozini qayta ochish imkoniyatlarini muhokama qilish uchun 40 davlatning tashqi ishlar vazirlarini yig‘moqda. Bu bo‘g‘oz AQSh va Isroilning Eron bilan urushi natijasida deyarli to‘liq yopilgan, bu esa neft narxlarini keskin oshirgan.
Britaniya Bosh vaziri Kier Starmer virtual sammitning, Buyuk Britaniya Tashqi ishlar vaziri Yvette Cooper raisligida o‘tkaziladigan, “barcha amaliy diplomatik va siyosiy choralarni baholash” uchun mo‘ljallanganligini aytdi. Sammitda AQSh ishtirok etmaydi, chunki AQSh prezidenti Donald Trump bu bo‘g‘ozni himoya qilish o‘z mamlakatining vazifasi emasligini ta’kidlagan.
Sammitga qatnashayotgan davlatlar, jumladan Buyuk Britaniya, Fransiya, Germaniya, Italiya, Kanada, Yaponiya va Birlashgan Arab Amirliklari, Eron bo‘g‘ozni to‘sishga urinishlarini to‘xtatishni talab qilgan va suv yo‘li orqali xavfsiz o‘tishni ta’minlash uchun “mos harakatlarga hissa qo‘shish”ga va’da bergan bayonotni imzoladilar. Biroq, hech bir davlat Eronning qiruvchi raketalari, dronlari, hujum qayiqlari va mina qurollari bilan kemalarni nishonga olishi mumkin bo‘lgan jang davomida bo‘g‘ozni kuch bilan ochishga tayyor emas.
Fransiya prezidenti Emmanuel Makron harbiy operatsiya orqali bo‘g‘ozni majburan ochishning amaliy emasligini ta’kidladi va “Bu hech qachon biz qo‘llab-quvvatlagan variant bo‘lmagan, chunki bu haqiqatdan yiroq” dedi. Uning so‘zlariga ko‘ra, eng yaxshi yo‘l – to‘g‘ridan-to‘g‘ri Eron bilan muzokara olib borishdir. Starmer harbiy rejalashtiruvchilarning yaqin orada “jang to‘xtagandan keyin” kemachilik xavfsizligini qanday ta’minlash bo‘yicha ishlashi kerakligini aytdi.
Koalitsiya, qisman, Trump ma’muriyatiga Yevropa o‘z xavfsizligi uchun ko‘proq qilayotganini ko‘rsatishga urinishdir, ayniqsa AQSh prezidenti NATOdan chiqish bilan tahdid qilayotgan paytda. Biroq, Al Jazeera muxbiri Rori Challandsning ta’kidlashicha, “asosiy savol – imkoniyatlar masalasidir. Ular nima qila oladi? Bu davlatlarning qancha dengiz qudrati bor?”
Kemachilik ma’lumotlari firmasi Lloyd’s List Intelligence ma’lumotlariga ko‘ra, 28-fevralda boshlangan AQSh-Isroilning Eronga qarshi birgalikdagi zarbalaridan beri Fors ko‘rfazida tijorat kemalariga 23 ta to‘g‘ridan-to‘g‘ri hujum amalga oshirilgan va 11 ekipaj a’zosi halok bo‘lgan. Eron “dushman bo‘lmagan” kemalar Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tishi mumkinligini va bu suv yo‘li faqat dushman mamlakatlari va ularning ittifoqchilarining kemalari uchun yopiq ekanligini aytdi.

Великобритания в настоящее время собирает министров иностранных дел 40 стран для обсуждения вариантов возобновления работы Ормузского пролива – жизненно важного судоходного маршрута, который был заблокирован в результате войны США и Израиля против Ирана. Этот пролив, соединяющий Персидский залив с мировым океаном, практически полностью остановил движение, что привело к резкому росту цен на нефть.
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер заявил, что виртуальный саммит в четверг под председательством министра иностранных дел Великобритании Иветт Купер «оценит все жизнеспособные дипломатические и политические меры» для восстановления водного пути. В саммите не участвуют США, поскольку президент США Дональд Трамп заявил, что защита этого пролива не является задачей его страны.
Участвующие в саммите страны, включая Великобританию, Францию, Германию, Италию, Канаду, Японию и Объединенные Арабские Эмираты, подписали заявление, требуя от Ирана прекратить попытки блокировать пролив и обязавшись «внести вклад в соответствующие усилия по обеспечению безопасного прохода» через водный путь. Однако ни одна страна, по-видимому, не готова попытаться открыть пролив силой, пока продолжаются боевые действия и Иран может поражать суда противокорабельными ракетами, дронами, катерами и минами.
Президент Франции Эмманюэль Макрон подчеркнул, что военная операция по принудительному открытию пролива нецелесообразна, заявив: «Это никогда не был вариант, который мы поддерживали, потому что он нереалистичен». Он предположил, что лучший способ обеспечить открытие пролива – вести прямые переговоры с Ираном. Стармер сообщил, что военные планировщики из неуказанного числа стран скоро встретятся, чтобы разработать, как обеспечить безопасность судоходства «после прекращения боевых действий».
Коалиция отчасти является попыткой продемонстрировать администрации Трампа, что Европа делает больше для собственной безопасности, особенно когда президент США угрожает выходом из НАТО. Однако, как отметил корреспондент Al Jazeera Рори Чалландс, «в основе лежит вопрос о возможностях. Что они могут сделать? Сколько военно-морских мощностей может предложить любая из этих стран?»
По данным судоходной фирмы Lloyd’s List Intelligence, с 28 февраля, когда начались совместные удары США и Израиля по Ирану, в Персидском заливе было совершено 23 прямых нападения на коммерческие суда, погибло 11 членов экипажей. Иран заявил, что «невоенные» суда могут проходить через Ормузский пролив, и водный путь закрыт только для судов стран-противников и их союзников.