UEFA Raisi Aleksander Cheferin Italiyaning futbol stadionlari holati sababli mamlakatning 2032-yilgi Yevropa chempionatini Turkiya bilan birgalikda o‘tkazish huquqini yo‘qotishi mumkinligi haqida ogohlantirdi. Cheferin Italiya stadionlarini "Yevropadagi eng yomonlaridan biri" deb atadi va "Euro 2032 rejalashtirilgan va o‘tkaziladi, bunda shubha yo‘q. Men faqat Italiyadagi infratuzilma tayyor bo‘lishiga umid qilaman. Agar shunday bo‘lmasa, turnir Italiyada o‘tkazilmaydi" dedi.
Cheferin Italiya siyosatchilariga futbol infratuzilmasining nega Yevropadagi eng yomonlardan biri ekanligini o‘ylab ko‘rishni taklif qildi. U Italiya futbolidagi asosiy muammoni "futbol hokimiyati va siyosat o‘rtasidagi munosabat" deb belgiladi. Oktabr oyida Italiya Euro 2032 uchun beshta stadionni tanlashga majbur, hozirda 11 shahar – Rim, Florensiya, Boloniya, Milan, Genuya, Bari, Neapol, Turin, Kalyari va Palermo – nomzod sifatida ko‘rsatilgan.
Italiya yangi stadionlarni yoki qayta qurilishi kerak bo‘lganlarni taqdim etishi mumkin, agar ishlar 2027-yil martigacha boshlansa. Hozirda faqat Turindagi Yuventusning "Allianz Stadioni" to‘liq tayyor. Milanning "Inter" va "Milan" klublari yaqinda "San Siro" stadionini shahardan sotib olgan va 2031-yilgacha joriy stadion o‘rnida yangi 71,500 o‘rinli arena qurishni rejalashtirmoqda, ammo bu yer sotuvi Italiyaning iqtisodiy poytaxtida da‘vogarlik bilan bog‘liq tergov ostida.
Rimda "Roma" klubi shahar sharqida yangi stadion qurish uchun ruxsat oldi, "Fiorentina"ning "Artemio Franchi" stadioni esa qayta qurilmoqda. O‘tgan oy Neapol shahri "Napoli" klubi o‘ynaydigan "Diego Armando Maradona" stadionini ta‘mirlash loyihasini taqdim etdi, bu loyiha 200 million yevro byudjetga ega va mer Gaitano Manfredining aytishicha, bu "2032-yilga qaramay amalga oshirilishi kerak".
Bu ogohlantirish Italiyaning ketma-ket uchinchi marta Jahon chempionatiga chiqa olmaganligidan atigi ikki kun o‘tgach keldi, bu sobiq chempionlar orasida birinchi yomon rekorddir. Jannaro Gattusoning jamoasi 2026-yilgi turnirga yo‘llanma uchun UEFA pley-off finalida Bosniya va Gertsegovinaga penaltilar seriyasida 4:1 hisobida mag‘lub bo‘ldi.

Президент УЕФА Александр Чеферин предупредил, что Италия может потерять право на совместное проведение чемпионата Европы 2032 года с Турцией из-за состояния футбольных стадионов страны, которые он назвал "одними из худших в Европе". Чеферин заявил в интервью La Gazzetta dello Sport: "Евро-2032 запланировано и состоится, в этом нет сомнений. Я просто надеюсь, что инфраструктура [в Италии] будет готова. Если это не так, турнир не пройдёт в Италии".
Чеферин добавил, что итальянским политикам, возможно, стоит задаться вопросом, почему футбольная инфраструктура является одной из худших в Европе. Он отметил, что главной проблемой итальянского футбола являются "отношения между футбольными властями и политикой". В октябре Италия должна назвать пять стадионов для матчей Евро-2032, при этом в настоящее время кандидатами являются 11 городов: Рим, Флоренция, Болонья, Милан, Генуя, Бари, Неаполь, Турин, Кальяри и Палермо.
Италия может представить новые стадионы или те, которые нуждаются в реконструкции, при условии начала работ к марту 2027 года. На данный момент полностью готов к проведению матчей летнего международного турнира только один стадион – "Альянц Стадиум" Ювентуса в Турине. Миланские клубы "Интер" и "Милан" недавно приобрели "Сан-Сиро" у города и надеются завершить строительство новой арены на 71 500 мест на месте текущего стадиона к 2031 году, однако продажа земли расследуется прокуратурой Милана по подозрению в сговоре на торгах.
Клуб "Рома" получил разрешение от местных властей Рима на строительство нового стадиона в восточной части города, а стадион "Артемио Франки" клуба "Фиорентина" реконструируется. В прошлом месяце город Неаполь представил проект реконструкции стадиона "Диего Армандо Марадона", где играет чемпион Серии А "Наполи". Проект стоимостью 200 миллионов евро, включающий удаление беговой дорожки, был представлен мэром Гаэтано Манфреди как необходимый "независимо от 2032 года".
Предупреждение прозвучало всего через два дня после того, как Италия в третий раз подряд не смогла квалифицироваться на чемпионат мира, став первым бывшим победителем с таким негативным рекордом. Команда Дженнаро Гаттусо проиграла Боснии и Герцеговине со счётом 4:1 в серии пенальти в финале плей-офф УЕФА за место на турнире 2026 года.