Reuters axborot agentligining xabar berishicha, Sharqiy Liviya harbiy rahbari Xalifa Haftar Birlashgan Millatlar Tashkilotining qurol embargosiga qaramay, Xitoy va Turkiya ishlab chiqarilgan jangovar dronlarga ega boʻlishi mumkin. Agentlik 2023-yil aprel va dekabr oylari orasida Benghazi shahridan 100 kilometr sharqda joylashgan Al Xadim choʻl harbiy bazasida kamida uchta dronni koʻrsatadigan tijorat sunʼiy yoʻldosh tasvirlarini eʼlon qildi.
Uchta qurol ekspertlari tasvirlarni koʻrib chiqib, bu yil ham samolyotlarni boshqarish uchun moʻljallangan uskunalar koʻrinib turganini tasdiqladilar. 2014-2020-yillardagi Liviya fuqarolar urushi paytida uchuvchisiz samolyotlar muhim rol oʻynagan. Haftarning Liviya Milliy Armiyasi (LNA) BMT tomonidan tan olingan Tripoli hukumatini qurolli toʻdalar va “terrorchilar”ni boshpana qilganlikda ayblab, uni agʻdarishga urindi. Hukumat bu daʼvolarni rad etdi.
BMT tergovchilarining aytishicha, Birlashgan Arab Amirliklari (BAA), Misr, Rossiya va boshqa davlatlar Haftarga muhim yordam koʻrsatgan. Turkiya esa Tripolidagi maʼmuriyatni qoʻllab-quvvatlagan. Xitoy esa betaraf pozitsiyani saqlagan. 2020-yilda Liviya tomonlari oʻt ochishni toʻxtatish toʻgʻrisida kelishuvga erishgan boʻlsa-da, mamlakat Haftarning sharqdagi maʼmuriyati va Bosh vazir Abdulhamid Dbeibah boshchiligidagi gʻarbdagi Tripoli hukmati oʻrtasida boʻlinib qolgan.
Liviya tahlil markazi Sadeq Instituti rahbari Anas El Gomatiyning aytishicha, Al Xadimga yangi jangovar dronlarning kelishi Haftar uchun “katta ramziy gʻalaba” boʻladi. U Reutersga dronlar Haftarning sharq va janubdagi koʻplab neft konlari ustidan nazoratini mustahkamlaganini va birlashgan Liviya hukumatini tuzish boʻyicha muzokaralarda uning pozitsiyasini kuchaytirganini aytdi. Biroq, Gomatiy shuni taʼkidladi: “Savol shunda: ularni kim boshqarmoqda?”
Ekspertlar sunʼiy yoʻldosh tasvirlarida koʻrilgan dronlardan biri, ehtimol, Xitoy ishlab chiqarilgan Feilong-1 (FL-1) – ilgʻor kuzatuv va hujum droni ekanligini aytishdi. Qolganlari esa kam quvvatli, Turkiya ishlab chiqarilgan Bayraktar TB2 dronlari boʻlishi mumkin. Barcha uch mutaxassis boshqa turlarni ham istisno qilish mumkin emasligiga rozi boʻldi. Reuters dronlarni kim yoki qachon yetkazib berganini, shuningdek, Xitoy, Turkiya yoki boshqa BMT aʼzolari embargodan ozod qilish uchun ariza berganmi yoki yoʻqligini aniqlay olmadi.

По сообщению информационного агентства Reuters, военный лидер восточной Ливии Халифа Хафтар, возможно, получил китайские и турецкие боевые беспилотники, несмотря на оружейное эмбарго ООН. Агентство опубликовало коммерческие спутниковые снимки, сделанные между апрелем и декабрем 2023 года, которые показывают по меньшей мере три дрона на пустынной военной базе Аль-Хадим, расположенной примерно в 100 километрах к востоку от города Бенгази.
Три эксперта по вооружениям, изучившие изображения, подтвердили, что оборудование для наземного управления этими летательными аппаратами было видно и в этом году. Беспилотные летательные аппараты (БПЛА) сыграли значительную роль во время гражданской войны в Ливии в 2014-2020 годах. Ливийская национальная армия (ЛНА) Хафтара пыталась свергнуть признанное ООН правительство в Триполи, обвиняя его в укрывательстве вооружённых банд и «террористов». Правительство отвергло эти обвинения.
Следователи ООН заявили, что Объединённые Арабские Эмираты (ОАЭ), Египет, Россия и другие страны оказали Хафтару жизненно важную поддержку. Турция поддерживала администрацию в Триполи. Китай сохранял нейтралитет. Воюющие стороны Ливии согласовали прекращение огня в 2020 году, но страна остаётся разделённой между администрацией Хафтара на востоке и правительством в Триполи на западе во главе с премьер-министром Абдулхамидом Дбейбой.
Глава ливийского аналитического центра Sadeq Institute Анас Эль-Гомати заявил, что прибытие новых боевых дронов на Аль-Хадим станет «крупной символической победой» для Хафтара. Он сообщил Reuters, что дроны укрепили контроль Хафтара над востоком и большей частью юга, включая крупные нефтяные месторождения, и усилили его позиции на переговорах по формированию единого ливийского правительства. Однако Гомати добавил, что ЛНА Хафтара не известна наличием технических экспертов для пилотирования таких дронов, оставив вопрос: «Кто ими управляет?»
Эксперты, изучившие спутниковые снимки, заявили, что один дрон, скорее всего, является китайским Feilong-1 (FL-1) – продвинутым разведывательно-ударным беспилотником. Другие, по-видимому, менее мощные турецкие дроны Bayraktar TB2. Все три эксперта согласились, что нельзя исключать и другие типы. Reuters не смогло установить, кто и когда поставил дроны, а также подавали ли Китай, Турция или другие государства-члены ООН заявки на исключения из эмбарго для отправки дронов в восточную Ливию.