Isroilning Livondagi yer operatsiyalari G'azodagi taktikani takrorlashga qaratilgan. Yuqori martabali Isroil rasmiysi: "Biz G'azoda qilganimizni Livonda ham qilamiz" deb e'lon qildi. Bu tahdid haqiqiy bo'lib, bir oy ichida 1200 dan ortiq odam, shu jumladan 120 dan ortiq bola halok bo'ldi, bir million kishi ko'chirildi. Evakuatsiya buyrug'idan so'ng butun uy-joy bloklari vayron qilinmoqda, o'nlab shifokorlar va favqulodda vaziyat xodimlari o'ldirilmoqda, Isroil askarlari tinch aholi uylarini talon-toroj qilmoqda, janubni mamlakatning qolgan qismi bilan bog'laydigan ko'priklar kabi infratuzilma yo'q qilinmoqda.
Agar Isroilning Livondagi operatsiyalari davom etsa, vaziyat yanada og'irlashadi. G'azo va G'arbiy Sohilda bo'lgani kabi, Isroil kuchlari tomonidan Livonda egallab olingan erlar hech qachon qaytarilmasligi, balki asta-sekin joylashtirilib, anneksiya qilinishi mumkin. Isroilning G'azodagi xalqaro huquqni buzishlari shunchalik aniqki, sobiq ittifoqchilar va G'arb davlatlari, jumladan Islandiya va Niderlandiya, Janubiy Afrikaning Xalqaro Adliya Sudidagi (ICJ) Isroilni G'azoda genotsid sodir etganlikda ayblagan ishiga qo'shildi. Hatto Isroilning deyarli shartsiz tarafdori bo'lgan Germaniya ham ICJda mamlakatni himoya qila olmasligini tan oldi va o'tgan oy Isroil tomonini rasman qo'llab-quvvatlashdan voz kechdi.
Livon xalqiga qarshi qilinayotgan zo'ravonlik va vahshiyliklar haqida xalqaro huquq nima deydi? Javob katta darajada Livonning Falastin kabi Xalqaro Jinoyat Sudiga (ICC) qo'shilishga qaror qilishiga bog'liq. Falastin 2015-yilda ICC a'zosi bo'lganidan beri urush jinoyatlari, insoniyatga qarshi jinoyatlar va genotsid kabi bir qator xalqaro jinoyatlar uchun javobgarlik talab qilmoqda. Bu hali hech qanday sud jarayoniga olib kelmagan bo'lsa-da, G'azoda sodir etilgan urush jinoyatlari va insoniyatga qarshi jinoyatlar aybi bilan Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxu va sobiq Mudofaa vaziri Yoav Gallantga nisbatan hibsga olish orderlari chiqarilishiga sabab bo'ldi.
Livon uchun bunday diqqat markazida emas. Davlatlar Isroil tajovuziga javoban Livonni kamdan-kam qo'llab-quvvatlasa-da, Livondagi Isroil operatsiyalari haqidagi hisobotlarda vahshiyliklar uchun javobgarlik asosiy mavzu emas. Sabablardan biri Livon hokimiyatining o'z fuqarolari duch kelayotgan vahshiyliklarni hal qilish uchun mavjud bo'lgan xalqaro huquq yo'llarini, shu jumladan ICCni to'liq ishlatmasligidir. 2024-yil aprel oyida Livon sudga mamlakat ustidan yurisdiksiya berish arafasida edi. Vazirlar Kengashi tashqi ishlar vaziriga ICC 2023-yil 7-oktabrdan boshlab yurisdiksiyani amalga oshirishi mumkinligini e'lon qilishni buyurdi. Bu harakat Isroilning jurnalist Issam Abdullohni o'ldirishi va tinch aholiga qarshi oq fosfor ishlatgani haqidagi hisobotlar (urush jinoyati) ortidan sodir bo'ldi.
2024-yil may oyida Livon hukumati orqaga chekindi. Sabab ko'rsatilmadi, lekin tashqi ishlar vaziri ICC yurisdiksiyasini qabul qilish deklaratsiyasini chiqarmadi. Livonning yo'lini o'zgartirib, ICCga qo'shilishi yoki hech bo'lmaganda uning yurisdiksiyasini qabul qilishi uchun hozir yaxshi vaqt. ICC Livonda sodir etilgan urush jinoyatlari va insoniyatga qarshi jinoyatlar uchun ma'lum darajada javobgarlikni taklif qilishi mumkin. Sud bunday buzilishlar uchun javobgar bo'lganlarni sudga berishga qodir bo'lgan yagona xalqaro organdir. Yurisdiksiyani qabul qilish va ICC bilan hamkorlik qilish orqali Bayrut har qanday Isroil va Hizbulloh jinoyatchilariga qarshi ishlarni qurishga yordam berishi mumkin. Bu ularning tez orada ICCda sudlanishini anglatmaydi, lekin Livon javobgarlik tomonida ekanligi va tinch aholiga qarshi sodir etilgan da'vo qilingan vahshiyliklarni qoralash uchun xalqaro tashkilotlar bilan ishlashga tayyorligini bildiradi.
ICCga qo'shilish Livonning takroriy Isroil bosqinlariga javob berishiga yordam berishi mumkin. Birlashgan Millatlar Tashkiloti ekspertlarining ta'kidlashicha, Isroil hujumlari "mas'uliyatsiz tajovuz harakati" bo'lishi mumkin, bu nafaqat xalqaro huquqda taqiqlangan, balki xalqaro jinoyat ham hisoblanishi mumkin. ICCning tajovuz jinoyati (noqonuniy urush boshlash jinoyati) ustidan yurisdiksiyasi unchalik samarali bo'lmasa ham, Isroil hujumlarini nafaqat BMT Nizomining buzilishi, balki jinoyat sifatida belgilash muhimdir va hatto ma'lum darajada oldini olish ta'siriga ega bo'lishi mumkin. Bu, albatta, Livon va boshqa davlatlarga o'zlarining hududiy yaxlitligini AQSh va Isroil tajovuzidan himoya qilish yo'lini topishga yordam berishi mumkin.
ICCga qo'shilish Livonning o'z ishini dunyo bo'ylab davlatlar, jumladan sudning 125 a'zosi oldida himoya qilishini osonlashtirishi mumkin. Ushbu davlatlar har doim ham izchil emas, lekin ular ICCni, shu jumladan Falastin bilan bog'liq holda, takroran qo'llab-quvvatladilar. Hatto ular Netanyaxuning o'z hududlariga sayohat qilishini yoki undan o'tishini to'xtatdilar. Sud a'zosi bo'lish Livonga o'z manfaatlari va fuqarolarining manfaatlari himoya qilinishi mumkin bo'lgan muhim diplomatik makonlarga kengroq kirish imkoniyatini beradi. Ehtimol, eng muhimi, ICC yurisdiksiyasiga bog'lanish Livonning o'zini Isroil va AQSh kabi xalqaro huquqqa rioya qilmaydigan davlatlardan ajratish usuli bo'lishi mumkin. "Qoidalarga asoslangan tartib" o'lik bo'lishi mumkin, lekin xalqaro huquq hech qachon suvereniteti va xalqi tahdid ostida bo'lgan davlatlar uchun shunchalik dolzar bo'lmagan. Livonning ICCga qo'shilishi mamlakatning suddan hech narsadan qo'rqmasligini va uning fuqarolariga zarar yetkazadigan vahshiylik jinoyatchilarini tergov qilishga yordam berish orqali hamma narsani qo'lga kiritishini ko'rsatadi.

Наземные операции Израиля в Ливане направлены на повторение тактики, применённой в Газе. Высокопоставленный израильский чиновник заявил: «Мы сделаем в Ливане то, что сделали в Газе». Эта угроза реальна: за месяц погибло более 1200 человек, включая более 120 детей, один миллион человек были перемещены. После приказов об эвакуации целые жилые блоки разрушаются, десятки медиков и спасателей убиты, израильские солдаты мародёрствуют в домах мирных жителей, инфраструктура, включая мосты, соединяющие юг с остальной частью страны, уничтожена.
Если операции Израиля в Ливане продолжатся, ситуация ухудшится. Как в Газе и на Западном берегу, существует реальная возможность, что земли, занятые израильскими силами в Ливане, никогда не будут возвращены, а вместо этого постепенно заселены и аннексированы. Нарушения Израилем международного права в Газе настолько очевидны, что бывшие союзники и западные государства, включая Исландию и Нидерланды, присоединились к делу Южной Африки в Международном суде ООН (МС), обвиняющем Израиль в геноциде в Газе. Даже Германия, почти безусловный сторонник Израиля, признала, что не может защищать страну в МС, и в прошлом месяце официально отказалась от поддержки израильской стороны в этом деле.
Что скажет международное право о насилии и зверствах, совершаемых против ливанского народа? Ответ во многом зависит от того, решит ли Ливан, как Палестина, присоединиться к Международному уголовному суду (МУС). Палестина с 2015 года, став членом МУС, добивается ответственности за ряд международных преступлений – военных преступлений, преступлений против человечности и геноцида. Хотя это ещё не привело к судебным преследованиям, это привело к выдаче ордеров на арест премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху и бывшего министра обороны Йоава Галланта по обвинениям в военных преступлениях и преступлениях против человечности, совершённых в Газе.
Для Ливана такое внимание отсутствует. Государства выражают скромную поддержку Ливану в ответ на израильскую агрессию, но ответственность за зверства не является центральной темой в освещении израильских операций в Ливане. Одна из причин – ливанские власти не исчерпали доступные пути в рамках международного права для решения зверств, с которыми сталкиваются их граждане, включая МУС. В апреле 2024 года Ливан почти предоставил суду юрисдикцию над страной. Совет министров поручил министру иностранных дел объявить, что МУС может осуществлять юрисдикцию с 7 октября 2023 года. Этот шаг последовал после убийства Израилем журналиста Иссама Абдаллы и сообщений, подробно описывающих использование Израилем белого фосфора против гражданских лиц – военное преступление.
В мае 2024 года ливанское правительство отступило. Причина не указана, но министр иностранных дел так и не издал декларацию о принятии юрисдикции МУС. Сейчас было бы хорошее время для Ливана изменить курс и присоединиться к МУС или хотя бы принять его юрисдикцию. На это есть много причин. МУС может предложить определённую степень ответственности за военные преступления и преступления против человечности, совершённые в Ливане. Суд – единственный международный орган, способный преследовать виновных в таких нарушениях. Приняв юрисдикцию и сотрудничая с МУС, Бейрут мог бы помочь в построении дел против любых израильских и «Хезболлы» преступников. Это не означает, что они скоро будут преследоваться в МУС, но это сигнализировало бы, что Ливан на стороне ответственности и готов работать с международными организациями для осуждения любых предполагаемых зверств, совершённых против гражданских лиц.
Присоединение к МУС также может помочь Ливану противостоять повторным израильским вторжениям на его территорию. По мнению экспертов ООН, израильские атаки «могут считаться безответственным актом агрессии», что не только запрещено международным правом, но и может составлять международное преступление. Хотя юрисдикция МУС над преступлением агрессии (преступление развязывания незаконной войны) довольно слаба, формулировка израильских атак не только как нарушения Устава ООН, но и как преступления важна и может даже иметь некоторый сдерживающий эффект. Это, безусловно, может помочь Ливану и другим государствам найти способ лучше защищать свою территориальную целостность от агрессии США и Израиля.
Присоединение к МУС могло бы облегчить Ливану защиту своего дела перед государствами по всему миру, включая 125, которые уже являются членами суда. Эти государства, хотя и не всегда последовательно, неоднократно поддерживали МУС, в том числе в отношении Палестины. Они даже останавливали Нетаньяху от поездок или пролёта через их территорию. Став членом суда, Ливан получил бы больший доступ к важным дипломатическим пространствам, где могли бы защищаться его интересы и интересы его граждан. Возможно, самое главное, связывание себя с юрисдикцией МУС стало бы для Ливана способом отличиться от таких государств, как Израиль и США, которые не соблюдают международное право. «Порядок, основанный на правилах», может быть мёртв, но международное право никогда не было более актуальным для государств, чей суверенитет и народ находятся под угрозой. Присоединение Ливана к МУС показало бы, что стране нечего бояться от суда, и она может получить всё, помогая расследовать преступников, совершающих зверства против своих граждан.