AQSh Prezidenti Donald Trump aprel oyining boshida Eron bilan urush haqida milliy nutq so‘zladi. U o‘z nutqida Eronni “ikki-uch hafta ichida juda qattiq urishimiz” va “ular tegishli bo‘lgan tosh davriga qaytarishimiz”ni aytdi. Shuningdek, u AQShning “asosiy strategik maqsadlari amalga oshish arafasida” ekanligini da'vo qildi. Biroq, Trumpning bu da'volari haqiqatga mos kelmaydi, chunki urush hali ham davom etmoqda va natijalar aniq emas.
Trump Eron rahbariyatiga oid bir qator noto‘g‘ri bayonotlar berdi. U “hukumatni o‘zgartirish bizning maqsadimiz emas edi, lekin ularning barcha asl rahbarlari o‘ldi, shuning uchun hukumat o‘zgargan” deb da'vo qildi. Ammo, haqiqat shuki, Eronning oliy rahbari Oliy Rahbar Oyatulloh Ali Xomeyniy o‘ldirilgan bo‘lsa-da, uning o‘rnini o‘g‘li Mojtaba Xomeyniy egalladi, bu esa avvalgi tuzumni davom ettirishni anglatadi. Bundan tashqari, Prezident Mas‘ud Pezeshkian, Tashqi ishlar vaziri Abbos Oroqchi va Bosh sudya G‘ulomhusayn Mohseni Ejey kabi muhim rahbarlar urushdan oldin ham o‘z lavozimlarida edi.
Iqtisodiyotga oid da'volarda Trump AQSh “Endi Yaqin Sharqdan mutlaqo mustaqil” va “Biz ularning neftiga muhtoj emasmiz” deb aytdi. Biroq, AQSh Energiya Axborot Agentligi (EIA) ma'lumotlariga ko‘ra, AQSh 2025-yilda import qilingan neftning 8,5% ni Fors ko‘rfazi mintaqasidan olgan, bu taxminan 250 million barrelni tashkil qiladi. Shuningdek, AQSh savdo vakilining ma'lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda Yaqin Sharqdan AQShga import qilingan tovarlarning umumiy qiymati 56,9 milliard dollarni tashkil etdi. Bu Trumpning da'vosini rad etadi.
Trump, shuningdek, o‘z ma'muriyati davrida AQShga “18 trillion dollardan ortiq investitsiyalar kiritilgan”ini da'vo qildi. Ammo, Oq uyning rasmiy veb-saytida keltirilgan ma'lumotlarga ko‘ra, umumiy investitsiyalar 10,5 trillion dollarni tashkil qiladi, bu Trumpning aytganidan ancha past. Bundan tashqari, u Birlashgan Arab Amirliklari va Qatar kabi davlatlarning investitsiyalarini ortiqcha ko‘rsatib, ularning YaIM hajmidan oshib ketgan raqamlarni taqdim etdi.
Umuman olganda, Trumpning nutqi haqiqatdan yiroq da'volar va noto‘g‘ri ma'lumotlar bilan to‘ldirilgan. Bu uning avvalgi nutqlarida ham kuzatilgan tendentsiyani davom ettirmoqda. Eron urushi AQSh ichki siyosatiga, xususan, noyabr oyidagi oraliq saylovlarga ta'sir ko‘rsatishi mumkin, bu esa Trumpning da'volarini yanada shubha ostiga qo‘yadi.

Президент США Дональд Трамп выступил с национальным обращением в начале апреля, посвящённым войне с Ираном. В своей речи он заявил, что США нанесут Ирану «очень сильные удары в ближайшие две-три недели» и «вернут их в каменный век, где им и место». Также он утверждал, что «ключевые стратегические цели США близки к завершению». Однако эти заявления противоречат реальности, поскольку война продолжается, а её исход остаётся неопределённым.
Трамп сделал ряд вводящих в заблуждение или ложных утверждений относительно иранского руководства. Он заявил: «Смена режима не была нашей целью. Мы никогда не говорили о смене режима, но смена режима произошла из-за смерти всех их первоначальных лидеров. Они все мертвы». Факт-чек DW показывает, что это утверждение является вводящим в заблуждение. Хотя верно, что Трамп изначально не ставил целью смену режима, позже он утверждал, что она произошла, и призывал «народ Ирана» к действиям. Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи был убит, но его сменил сын Моджтаба Хаменеи, что скорее указывает на продолжение прежней системы. Важные лидеры, такие как президент Масуд Пезешкиан, министр иностранных дел Аббас Араги и глава судебной системы Голамхоссейн Мохсени Эджеи, остаются на своих постах с довоенного времени.
В экономической части речи Трамп утверждал, что США «теперь полностью независимы от Ближнего Востока» и «нам не нужна их нефть». Однако, согласно данным Управления энергетической информации США (EIA), в 2025 году 8,5% импортируемой в США сырой нефти поступило из региона Персидского залива, что составляет около 250 миллионов баррелей. Кроме того, по информации Торгового представительства США, общий импорт товаров из Ближнего Востока в США в 2025 году составил 56,9 миллиарда долларов. Эти данные опровергают заявление Трампа о полной независимости.
Трамп также заявил, что с начала его администрации в США поступило «более 18 триллионов долларов инвестиций». Официальный сайт Белого дома, отслеживающий инвестиции, указывает общую сумму в 10,5 триллионов долларов, что значительно меньше заявленной Трампом. Более того, он упомянул инвестиции от Объединённых Арабских Эмиратов и Катара, которые превышают размер их ВВП, что ставит под сомнение достоверность этих цифр.
В целом, речь Трампа содержит многочисленные ложные и вводящие в заблуждение утверждения, что соответствует его предыдущим выступлениям. Война с Ираном вызывает вопросы в политических и аналитических кругах, особенно в контексте внутренней политики США, где в ноябре пройдут промежуточные выборы, что может повлиять на восприятие этих заявлений.