Moskva sudi Germaniyaning Düsseldorf shahrida mashhur Rosenmontag paradida satirik aravachalarni loyihalovchi haykaltarosh Jak Tillyni g'iyobiy tarzda sakkiz yil olti oy qamoq jazosiga hukm qildi. Sud uni Rossiya Prezidenti Vladimir Putinni masxara qilgan va Rossiya qo'shinlari haqida "noto'g'ri ma'lumot tarqatgan" deb aybladi.
Sudya Konstantin Ochirov Tillyga shuningdek, taxminan 2300 AQSh dollari miqdorida jarima solib, to'rt yil muddatga ishlash taqiqini joriy qildi. Tillyning sud tomonidan tayinlangan himoyachisi isbotlar yetishmasligini aytib, uni oqlashni so'radi va mijjoni bilan Germaniya elchixonasi orqali bog'lanishga urinishlar muvaffaqiyatsiz tugaganini ta'kidladi.
Tilly o'zining odatiy hazilomuz uslubida javob berdi: "Endi hamma ko'rib turibdiki, Rossiya rejimi karton figuralardan qo'rqadi. Ular bu jazo bilan o'zlarini kulgu qilishmoqda va satirik tanqiddan qanchalik qo'rqishlarini, qanchalik ayanchli ekanliklarini ko'rmayaptilar". Germaniyaning Moskvadagi elchixonasi bu jarayonni kuzatib bordi va hukmni "Rossiya hukumatining ifoda erkinligini jinoyatlashtirishi va ta'qib qilishining davom etishi" deb baholadi.
Bu voqea Germaniyadagi boshqa muhim yangiliklarning fonida sodir bo'ldi. Lufthansa aviakompaniyasi o'zining 100 yilligini nishonlamoqda, ammo Eron urushi tufayli yoqilg'i narxlarining oshishi kompaniya istiqbollariga salbiy ta'sir ko'rsatmoqda. Shuningdek, an'anaviy Pasxa tinchlik marshlari boshlanmoqda, ular urushlarga qarshi norozilikni ifodalaydi.
Germaniya, shuningdek, Hormuz bo'g'ozi orqali erkin navigatsiyani tiklash bo'yicha Buyuk Britaniya boshchiligidagi muzokaralarda qatnashmoqda. AQSh bu masalani boshqalar hal qilishi kerakligini bildirgan holda, bu muzokaralarda ishtirok etmasligi kutilmoqda. Bu Germaniya uchun global energiya koridori sifatida muhim ahamiyatga ega bo'lgan yo'nalish bo'yicha qat'iy manfaatlari borligini ko'rsatadi.
Suriya vaziri Asaad al-Shaibani Germaniyadan majburiy deportatsiyalarni rad etdi va Suriyaliklar "strategik resurs" ekanligini ta'kidladi. Bu munozara Germaniya kansleri Fridrix Mertsning 900 mingdan ortiq suriyaliklarning 80 foizi uch yil ichida qaytishi haqidagi maqsadini e'lon qilganidan keyin yuzaga keldi.
Iste'molchilar guruhlari yoqilg'i narxlarini kuniga bir marta oshirishga ruxsat beruvchi yangi qoida hali ham mazmunli tejashni keltirmayotganini aytishdi. Ramona Pop bu qoida yoqilg'ini arzonlashtirmayotganini va hukumat tezda uni ko'rib chiqishi kerakligini ta'kidladi.

Московский суд заочно приговорил немецкого скульптора Жака Тилли к восьми годам и шести месяцам тюрьмы. Тилли, создающий сатирические платформы для знаменитого парада Rosenmontag в Дюссельдорфе, был признан виновным в «оскорблении религиозных чувств и распространении ложной информации о российских вооружённых силах» за карикатуры на президента Владимира Путина.
Судья Константин Очиров также оштрафовал Тилли на сумму, эквивалентную примерно 2300 долларов США, и запретил ему работать в течение четырёх лет. Назначенный судом защитник Тилли требовала оправдания, ссылаясь на отсутствие доказательств, и отметила, что безуспешно пыталась связаться с клиентом через немецкое посольство, подчеркнув, что он не мог высказаться в суде.
Тилли ответил на приговор в свойственной ему юмористической манере: «Теперь всем видно, что российский режим боится картонных фигур. Они сами себя выставляют на посмешище этим приговором и не видят, насколько это жалко, как они боятся сатирической критики». Немецкое посольство в Москве, наблюдающее за процессом, заявило, что вердикт показывает, как «криминализация и преследование свободы слова российскими властями продолжаются без снижения темпа», и назвало всё дело «абсурдным спектаклем».
Этот инцидент происходит на фоне других важных событий в Германии. Авиакомпания Lufthansa отмечает своё 100-летие, хотя рост цен на топливо из-за войны в Иране оказывает негативное влияние на её перспективы. Также начинаются традиционные пасхальные марши мира, выражающие протест против войн.
Германия участвует в переговорах под руководством Великобритании по обеспечению безопасности Ормузского пролива. США, якобы, заявили, что эту проблему должны решать другие, и не ожидается их участия в этих переговорах. Это демонстрирует, что у Германии есть серьёзные интересы в этом ключевом глобальном энергетическом коридоре.
Сирия отвергла принудительные депортации беженцев, а её министр иностранных дел Асаад аш-Шайбани заявил, что сирийцы за рубежом являются «стратегическим ресурсом». Эта дискуссия возникла после того, как канцлер Германии Фридрих Мерц заявил о цели возвращения 80% из более чем 900 000 сирийцев в течение трёх лет, что вызвало замешательство.
Потребительские группы заявили, что новое правило, разрешающее повышать цены на топливо только один раз в день, пока не приносит значительной экономии. Рамона Поп отметила, что это правило, по-видимому, не делает топливо дешевле, и призвала правительство быстро его пересмотреть.