Yaman urushidan keyin qolgan snaryadlar, mina portlashlari va o‘q otishlar 2022-yil 2-aprelda Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) tomonidan tuzilgan tinchlik kelishuvidan keyin ham deyarli 1200 bolaning o‘limi yoki jarohatlanishiga sabab bo‘ldi. "Save the Children" gumanitar tashkiloti tomonidan o‘tkazilgan tahlilga ko‘ra, shu vaqt ichida kamida 339 bola halok bo‘lgan, 843 nafari esa jarohatlangan, ularning ba’zilari hayotini o‘zgartiruvchi zararlarni olgan.
Tashkilotning ma’lumotlariga ko‘ra, bolalar halok bo‘lishi yoki jarohatlanishining 511 holati – ya’ni deyarli har ikkinchi holat – mina va urushdan qolgan portlovchi qoldiqlar tufayli sodir bo‘lgan. BMTning Fuqarolik Ta’siri Monitoring Loyihasi (CIMP) tomonidan to‘plangan ma’lumotlar shuni ko‘rsatadiki, bolalar portlovchi qoldiqlardan o‘lim yoki jarohatlanish ehtimoli kattalarga qaraganda uch baravar yuqori.
Tinchlik kelishuvi Saudiya Arabistoni tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Yaman hukumati va Eron bilan bog‘langan Hutilar o‘rtasidagi janglarni asosan to‘xtatgan bo‘lsa-da, mina yoki portlamagan snaryadlar tufayli halok bo‘lgan yoki jarohatlangan bolalar foizi oldingi to‘rt yilga nisbatan ancha yuqori bo‘lgan. "Save the Children" buning sababini mina xavfi haqida xabardorlikning yetishmasligi va bolalar mehnati tufayli ko‘proq ta’sirga uchraganligi deb hisoblaydi.
Tashkilotning Yamendagi mamlakat direktori Rishana Haniffa bayonotida: "Bu raqamlar front chizig‘idan tashqarida, bolalar urushi ularning uylarida, maktablarida va o‘ynash yoki oilalariga yordam berish joylarida davom etayotganini eslatadi. Keng mintaqaviy keskinliklar kuchayib borayotgan sharoitda Yaman va Qizil dengizda kengroq to‘qnashuvni qo‘zg‘atish haqiqiy xavfi mavjud, bu esa o‘tgan to‘rt yil ichida qurolli zo‘ravonlikni kamaytirish bo‘yicha qiyincha erishilgan yutuqlarni buzishi mumkin, bolalarni yanada ko‘proq zararga duchor qiladi", deb ta’kidladi.
Portlash jarohatlari ba’zan bolalarda doimiy nogironlikka olib kelgan, jumladan, umurtqa pog‘onasi shikastlanishi, oyoq-qo‘llarning amputatsiyasi va ko‘rish yoki eshitish qobiliyatini yo‘qotish. Bu ularga jiddiy psixologik stress, uyqu muammolari, kundalik qo‘rquv va tashvish keltirgan. 50 yoshli Ahmad ismli ota o‘g‘li Kamalning hayotini o‘zgartiruvchi jarrohlik amaliyotini boshdan kechirganini aytdi, "Save the Children" ularning ismlarini o‘zgartirib, maxfiylikni himoya qilish uchun ba’zi shaxsiy tafsilotlarni oshkor etmagan.
Ahmad oilasi uyining atrofida portlashni guvohi bo‘lganini aytdi: "Portlash uyimiz ichida sodir bo‘lganida, men hayratda qoldim va juda qo‘rqdim. O‘sha paytda uydagi hamma qo‘rqib ketdi. Voqeadan keyin Kamal kuchli qo‘rquvdan aziyat cheka boshladi. U hali ham baxtsiz hodisadan keyin uyqu paytida qo‘rqib uyg‘onadi", dedi. U shuningdek, o‘g‘li "ko‘p vaqt uxlaydi" va "Men uni shunday holatda ko‘rganimda, unga tashvishlanaman. Voqeadan beri uydagi hamma qo‘rqadi", deb qo‘shimcha qildi.

Несмотря на перемирие, заключенное Организацией Объединенных Наций (ООН) 2 апреля 2022 года, взрывы снарядов, мины и стрельба в Йемене привели к гибели или ранениям почти 1200 детей. По данным гуманитарной организации «Save the Children», базирующейся в Соединенном Королевстве, за этот период погибло не менее 339 детей, а 843 получили ранения, некоторые из которых изменили их жизнь.
Организация также установила, что 511 случаев – почти каждый второй – детских жертв были вызваны минами и взрывоопасными пережитками войны. Данные, собранные Проектом мониторинга воздействия на гражданское население (CIMP) под эгидой Кластера защиты ООН, показали, что вероятность гибели или ранения детей от взрывоопасных пережитков более чем в три раза выше, чем у взрослых.
Хотя общее число жертв среди гражданского населения снизилось после перемирия, которое в основном остановило боевые действия между поддерживаемым Саудовской Аравией правительством Йемена и хуситами, связанными с Ираном, процент детей, погибших или пострадавших от мин или неразорвавшихся боеприпасов, был значительно выше, чем в предыдущие четыре года. «Save the Children» объясняет это отсутствием осведомленности о минной опасности и повышенным воздействием из-за детского труда.
Страновой директор организации в Йемене Ришана Ханиффа заявила в своем обращении: «Эти цифры напоминают, что за линией фронта война против детей продолжается в их домах, школах и местах, где они играют и помогают своим семьям обрабатывать землю. На фоне эскалации более широкой региональной напряженности существует реальный риск спровоцировать более широкую конфронтацию в Йемене и Красном море, что может подорвать труднодостигнутый прогресс в сокращении вооруженного насилия в стране за последние четыре года, подвергая детей еще большему вреду».
Взрывные травмы иногда приводили к постоянной инвалидности у детей, включая повреждения позвоночника, ампутацию конечностей и потерю зрения и слуха. Это вызывало у них значительный психологический стресс, трудности со сном, ежедневный страх и тревогу. 50-летний Ахмад рассказал, что его сын Камал перенес операцию, изменившую жизнь; «Save the Children» изменила их имена и скрыла некоторые личные данные для защиты конфиденциальности.
Ахмад сообщил, что его семья стала свидетелем взрыва в пределах их дома: «Я был шокирован и крайне напуган, когда взрыв произошел внутри нашего дома. В тот момент все в доме были в ужасе. После инцидента Камал начал страдать от сильного страха. Он до сих пор просыпается испуганным во сне с момента аварии». Он добавил, что его сын «большую часть времени спит» и «Когда я вижу его в таком состоянии, я беспокоюсь о нем. С тех пор, как произошел инцидент, все в доме боятся».