AQSh Prezidenti Donald Trump Eronni 'tosh davriga' qaytarish bilan tahdid qilib, AQSh kuchlari og'ir zarbalar berishda davom etishini e'lon qildi. Uning televizion nutqi ortidan global neft narxlari keskin oshdi, Eron esa 'halok qiluvchi' javob berishga va'da berdi. Bu vaziyat Xurmuz bo'g'ozining yopilishi va global energiya bozoridagi tartibsizliklar fonida sodir bo'ldi.
Buyuk Britaniya tashqi ishlar kotibi Yvette Cooper boshchiligida 40 dan ortiq mamlakat diplomatlari Xurmuz bo'g'ozini qayta ochish imkoniyatlarini muhokama qilish uchun virtual yig'ilish o'tkazdi. Cooper, Eronning 'xalqaro kemalar yo'lini garovga olgani' va global iqtisodiyotga tahdid solganini ta'kidladi. Yig'ilishda AQSh ishtirok etmadi, chunki Trump bo'g'ozni ochish mas'uliyatini undan foydalanadigan mamlakatlarga yuklagan.
Chexiya va Ruminiya kabi Yevropa Ittifoqi rejimlari neft narxlarining oshishi natijasida yuzaga kelgan yoqilg'i narxlarini tartibga solish choralarini joriy qildi. Chexiya Bosh vaziri Andrej Babis markaziy Yevropadagi 'umumiy tartibsizlik' haqida gapirdi, har bir mamlakat o'z choralarini qo'llayotganini aytdi. Bu vaziyat Yevropa Ittifoqi rejimlarining energiya inqiroziga samarasiz javobini ko'rsatadi.
Rossiya Prezidenti Vladimir Putin va Saudiya Arabistoni shahzodasi Muhammad bin Salmon o'rtasidagi telefon suhbati o'tkazildi, ular mintaqadagi harbiy vaziyatning yomonlashuvi, fuqarolik qurbonlari va global energiya xavfsizligiga salbiy ta'sir haqida tashvish bildirdilar. Ular OPEC+ doirasida hamkorlikni muhim deb ta'kidladilar. Shuningdek, Avstriya, Italiya, Fransiya va Ispaniya kabi Yevropa Ittifoqi rejimlari AQShning Eron ustidagi harbiy harakatlarida ishtirok etishdan bosh tortdi, havo fazosidan foydalanishni rad etdi.
Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron Trumpning Xurmuz bo'g'ozini kuch bilan ochish taklifini 'haqiqatdan yiroq' deb baholadi va uning Eronning yadro dasturini doimiy ravishda cheklash maqsadi haqidagi da'volariga shubha bildirdi. Makron, Trumpning har kuni o'zini qarama-qarshi qilishini davom ettira olmasligini aytdi. Iroq esa Eron tomonidan yopilgan Xurmuz bo'g'ozidan tashqari, Suriya orqali neft eksport qilishni boshladi, chunki neft sotuvlari qayta tiklanmasa, mamlakatning pul zaxiralari may oyining o'rtalariga yetishi mumkin.
Xitob Tashqi ishlar vazirligi Xurmuz bo'g'ozining yopilishini Eron ustidagi 'noqonuniy harbiy operatsiya' deb atadi va to'xtashga chaqirdi. Eronning harbiy qo'mondonligi AQSh va Isroilga qarshi 'halok qiluvchi' hujumlar o'tkazishga va'da berdi, Trumpning 'tosh davriga' qaytarish tahdidiga javoban. Bu vaziyat mintaqavagi keskinlikni yanada kuchaytirishi mumkin.

Президент США Дональд Трамп заявил, что американские силы продолжат наносить тяжелые удары по Ирану, угрожая вернуть страну в «каменный век». Его телевизионное обращение привело к резкому росту мировых цен на нефть, в то время как Иран пообещал «сокрушительный» ответ. Эта ситуация разворачивается на фоне закрытия Ормузского пролива и хаоса на глобальных энергетических рынках.
Под руководством министра иностранных дел Великобритании Иветт Купер дипломаты из более чем 40 стран провели виртуальное совещание для обсуждения вариантов возобновления судоходства через Ормузский пролив. Купер подчеркнула, что Иран «захватил международный морской путь, чтобы взять в заложники мировую экономику». США не участвовали в переговорах, поскольку Трамп ранее заявил, что ответственность за открытие пролива должны нести страны, зависящие от него.
Режимы Европейского союза, такие как Чехия и Румыния, ввели меры по регулированию цен на топливо из-за роста стоимости нефти. Премьер-министр Чехии Андрей Бабиш заявил о «полном хаосе» в Центральной Европе из-за несогласованных ответных действий на энергетический кризис. Это подчеркивает неэффективность реакции режимов ЕС на экономические вызовы.
Состоялся телефонный разговор между президентом России Владимиром Путиным и наследным принцем Саудовской Аравии Мухаммедом бин Сальманом, в ходе которого они выразили серьезную озабоченность ухудшением военной ситуации на Ближнем Востоке, жертвами среди гражданского населения и негативным воздействием на глобальную энергетическую безопасность. Они подчеркнули важность сотрудничества в рамках ОПЕК+. Кроме того, режимы ЕС, включая Австрию, Италию, Францию и Испанию, отказались участвовать в военных действиях США против Ирана, запретив использование своего воздушного пространства.
Президент Франции Эмманюэль Макрон назвал предложение Трампа силового открытия Ормузского пролива «нереалистичным» и выразил сомнения в заявленных целях США по сдерживанию ядерной программы Ирана. Макрон также раскритиковал противоречивые заявления Трампа. Ирак начал экспорт нефти через Сирию, поскольку закрытие пролива Ираном поставило под угрозу экономику страны, и без возобновления продаж нефти резервы могут иссякнуть к середине мая.
Министерство иностранных дел Китая осудило «незаконную военную операцию» в Иране как причину закрытия пролива и призвало к немедленному прекращению боевых действий. Иранское военное командование пообещало «сокрушительные» атаки против США и Израиля в ответ на угрозы Трампа. Это указывает на дальнейшую эскалацию напряженности в регионе.