Le Parisien gazetasi xabar berishicha, Hassanning qamoqqa olinishi 1972-yilda Isroilning Ben Gurion xalqaro aeroportida sodir boʻlgan oʻlimga olib kelgan hujumda qatnashgan Kozo Okamoto haqidagi ijtimoiy tarmoq posti boʻyicha tergov bilan bogʻliq. Hassan bu postni X platformasidan oʻchirib tashlagan.
LFI asoschisi Jan-Lyuk Melanshon ijtimoiy tarmoqda yozganidek, Hassanning qamoqqa olinishi oʻtgan oydagi retvit bilan bogʻliq. U: "Shunday qilib, Fransiyada endi parlament immuniteti yoʻq. Chidab boʻlmas", deb yozdi. Le Parisien va AFP agentligi ham Hassan qamoqqa olinganda uning ustidan "sintetik giyohvand moddalar"ning oz miqdori topilganini xabar qildi.
Fransuz-falastinlik huquqshunos va faol Rima Hassan 2024-yilda Yevropa Parlamentiga saylangan. 33 yoshli deputat Isroilning Gʻazo sektoridagi falastinliklarga qarshi urushini keskin tanqid qilgan va 2025-yil oktyabrda Isroil kuchlari tomonidan xalqaro suvlarda toʻxtatilgan Gʻazoga yoʻnaltirilgan flotiliyada qatnashgan. Uning Falastin tarafdorligi Fransiya va boshqa mamlakatlardagi Isroil tarafdorlari guruhlari va shaxslarining gʻazabini keltirib chiqardi.
Oʻtgan hafta Hassan Kanadaga kirish huquqidan mahrum etilgan, u erda uchrashuvlar va nutqlarda qatnashishi rejalashtirilgan edi, buni u tsenzura harakati deb taʼrifladi. Mart oyi oxirida Fransiyaning uzoq oʻng partiyasi Rassemblement national siyosatchisi Matias Reno Hassanning Okamoto haqidagi X posti haqida Parijdagi bosh prokurorga xabar bergan. Renault Hassanning qamoqqa olinishini quvonch bilan kutib oldi.
Biroq, Hassanning partiyasidan deputatlar va amaldorlar uning qamoqqa olinishini qoraladi. Fransiya Milliy Assambleyasi deputati Sofiya Chikirou: "Fransuz politsiyasi va adliya tizimi Falastin xalqini qoʻllab-quvvatlovchilarni qoʻrqitish uchun ishlatilmoqda", dedi. Milliy Assambleyadagi LFI delegatsiyasi rahbari Matilda Pano esa: "Prezident Emmanuel Makronning Fransiyasida siyosiy raqiblarni jinoyatchi sifatida koʻrsatish yangi darajaga koʻtarildi", deb taʼkidladi.

Французские СМИ сообщают, что член Европейского парламента Рима Хассан была задержана во Франции по подозрению в «оправдании терроризма». Члены её левой партии «Непокорённая Франция» (LFI) заявляют, что эта мера направлена на замалчивание сторонников Палестины.
Газета Le Parisien сообщила в четверг, что задержание Хассан связано с расследованием публикации в социальной сети, в которой упоминался Козо Окамото, участвовавший в смертельной атаке в аэропорту Бен-Гурион в Израиле в 1972 году. Хассан удалила этот пост на X, как сообщает Le Parisien.
Основатель LFI Жан-Люк Меланшон заявил в социальной сети, что задержание Хассан связано с ретвитом прошлого месяца. Он написал на X: «Значит, во Франции больше нет парламентского иммунитета. Невыносимо». Le Parisien и агентство AFP также сообщили, что при задержании у Хассан было обнаружено небольшое количество «синтетических наркотиков».
Рима Хассан, франко-палестинский юрист и активистка, была избрана в Европейский парламент в 2024 году. 33-летняя депутатка является известным критиком войны Израиля против палестинцев в секторе Газа и участвовала в флотилии, направлявшейся в Газу, которая была перехвачена израильскими силами в международных водах в октябре 2025 года. Её поддержка Палестины вызвала гнев произраильских групп и фигур во Франции и других странах.
На прошлой неделе Хассан сообщила, что ей отказали во въезде в Канаду, где она должна была участвовать в встречах и выступлениях, назвав это актом цензуры. В конце марта французский политик из ультраправой партии «Национальное объединение» Матиас Рено сообщил главному прокурору Парижа о посте Хассан в X, упоминающем Окамото. Рено приветствовал задержание Хассан в четверг.
Однако депутаты и официальные лица из партии Хассан осудили её задержание. Депутат Национального собрания Франции от LFI София Шикиру заявила: «Французская полиция и правосудие используются для запугивания тех, кто поддерживает палестинский народ». Депутат Матильда Пано, возглавляющая делегацию LFI в Национальном собрании, сказала, что во Франции президента Эмманюэля Макрона «криминализация политических оппонентов достигла нового уровня».