Birlashgan Millatlar Tashkiloti Xavfsizlik Kengashi Bahrayn tomonidan taklif qilingan rezolyutsiyani ovozga qo‘ymoqda, bu rezolyutsiya davlatlarga Xurmuz bo‘g‘ozi va unga tutash suvlarda xalqaro navigatsiyani himoya qilish uchun “zaruriy mudofaa vositalaridan” foydalanish huquqini beradi. Rezolyutsiya olti Fors ko‘rfazi davlati va Iordaniya tomonidan qo‘llab-quvvatlanmoqda va dunyo neft oqimining buzilishi natijasida yuzaga kelgan global ta‘sirlar fonida kelmoqda, chunki bu bo‘g‘oz dunyo neftining chorak qismini tashiydi.
Associated Press agentligi o‘zining olingan yakuniy loyihasida rezolyutsiyaning ilgari taklif qilingan variantlariga nisbatan sezilarli darajada yumshatilganligini xabar qildi. Oldingi loyihalar davlatlarga “barcha zaruriy vositalardan”, shu jumladan mumkin bo‘lgan harbiy harakatlardan foydalanish huquqini bergan bo‘lsa, yakuniy loyiha faqat “vaziyatga mos mudofaa vositalarini” va kamida olti oy muddatga ruxsat beradi. Bu o‘zgarish Rossiya va Xitoyning oldingi, hujumkor harakatlarga ruxsat beruvchi loyihalarga qarshi chiqqan kuchli e‘tirozlaridan keyin amalga oshirildi.
Ovoz berish AQSh va Isroilning Eron bilan urushi davomida keladi, bu urush neft narxlarini barreliga 111 dollardan yuqori darajaga ko‘tarilishiga olib keldi. Eron tashqi ishlar vaziri AQShning Tehron yaqinidagi qurilayotgan ko‘prikka zarbasi natijasida kamida 95 kishi yaralanganini e‘lon qildi va bu zarbalar “eronliklarni taslim bo‘lishga majbur qilmaydi” deb ta‘kidladi. AQSh prezidenti Donald Trump ijtimoiy tarmoqdagi xabarda “ko‘proq narsalar kutilmoqda” deb yozdi, bu esa urushning tezda hal bo‘lish umidlarini susaytirmoqda.
Xavfsizlik Kengashining 15 a‘zosidan beshtasi doimiy a‘zolar – AQSh, Britaniya, Xitoy, Fransiya va Rossiya bo‘lib, ularning har biri o‘z manfaatlari yoki ittifoqchilarini himoya qilish uchun rezolyutsiyani veto qilish huquqiga ega. Rezolyutsiyaning qabul qilinishi global energiya xavfsizligi va mintaviy barqarorlikka ta‘sir ko‘rsatishi mumkin, chunki u Xurmuz bo‘g‘ozidagi xalqaro navigatsiyani himoya qilish uchun huquqiy asos yaratadi.

Совет Безопасности ООН готовится проголосовать по резолюции, предложенной Бахрейном, которая разрешит странам использовать «необходимые оборонительные средства» для обеспечения безопасного прохода судов через пролив Хормуз и прилегающие воды. Резолюция поддерживается шестью странами Персидского залива и Иорданией и рассматривается на фоне глобальных последствий нарушения потока нефти, поскольку пролив транспортирует четверть мировой нефти.
Как сообщило Associated Press, окончательный проект резолюции, который оно получило, существенно смягчает предыдущие предложения. Предыдущие проекты разрешали странам «использовать все необходимые средства», включая возможные военные действия, для обеспечения прохода и сдерживания попыток вмешательства в международную навигацию. Окончательный проект разрешает странам «использовать все необходимые оборонительные средства, соразмерные обстоятельствам» в проливе Хормуз на срок не менее шести месяцев. Это изменение произошло после сильных возражений России и Китая против предыдущих проектов, разрешающих наступательные действия.
Голосование происходит в контексте войны США и Израиля с Ираном, которая привела к росту цен на нефть до более чем 111 долларов за баррель. Министр иностранных дел Ирана заявил, что удары США по строящемуся мосту недалеко от Тегерана, в результате которых пострадали не менее 95 человек, «не заставят иранцев капитулировать». Президент США Дональд Трамп в социальных сетях написал, что «многое ещё впереди», что подрывает надежды на быстрое разрешение конфликта.
Совет Безопасности состоит из 15 членов, пять из которых являются постоянными – США, Великобритания, Китай, Франция и Россия, и любой из них может наложить вето на резолюцию для защиты своих интересов или интересов союзников. Принятие резолюции может повлиять на глобальную энергетическую безопасность и региональную стабильность, устанавливая правовую основу для защиты международной навигации в стратегически важном проливе Хормуз.