AQSH Prezidenti Donald Trump farmatsevtika kompaniyalariga qarshi uzoq vaqtdan beri tahdid qilib kelayotgan yuqori tariflarni joriy qilish imkonini beruvchi farmonni imzoladi. Ushbu farmonga koʻra, agar kompaniyalar kelgusi oylarda uning maʼmuriyati bilan kelishuvga erisha olmasa, baʼzi patentli dori-darmonlarga 100 foizgacha boʻlgan tariflar qoʻllanilishi mumkin.
Farmonda belgilangan tartibga koʻra, "eng koʻp imtiyozli millat" narx kelishuvini imzolagan va AQSHda faoliyat yuritayotgan korxonalarga nol foizli tarif qoʻllaniladi. Narx kelishuvi boʻlmagan, lekin AQSHda loyihalar qurilayotgan kompaniyalar uchun dastlab 20 foizli tarif belgilangan boʻlib, u toʻrt yil ichida 100 foizga koʻtariladi. Maʼmuriyatning yuqori martabali rasmiyisi matbuot anjumanida kompaniyalarga 100 foizli tariflar kuchga kirishidan oldin muzokaralar olib borish uchun oylar qolganini aytdi: yirik kompaniyalar uchun 120 kun, qolganlari uchun 180 kun beriladi.
Rasmiy, farmon chiqarilishidan oldin shaxsini aniqlamaslik sharti bilan gapirib, tariflarning oshishi xavfi ostida boʻlgan kompaniyalar yoki dori-darmonlarni koʻrsatmadi. Biroq, manba maʼmuriyatning yirik dori ishlab chiqaruvchilar bilan 17 ta narx kelishuviga erishganini, ulardan 13 tasi imzolanganini taʼkidladi. Trump farmonida ushbu tariflarni "farmatsevtika va farmatsevtika ingredientlarini import qilish natijasida yuzaga kelgan milliy xavfsizlikning buzilish xavfini bartaraf etish uchun zarur" deb hisoblashini yozdi.
Tanqidchilar, farmatsevtika rahbarlari va tibbiyot guruhlari yangi tariflarning ogʻir oqibatlari haqida ogohlantirdilar. Farmatsevtika kompaniyalari savdo guruhi PhRMA bosh direktori Stiven J. Ubl, "zamonaviy dori-darmonlarga soliqlar xarajatlarni oshiradi va AQSHdagi milliardlab investitsiyalarni xavf ostiga qoʻyishi mumkin" dedi. U AQSHning biofarmatsevtika ishlab chiqarishdagi katta ishtirokini taʼkidlab, boshqa mamlakatlardan olingan dori-darmonlar "asosan ishonchli AQSH ittifoqchilaridan" kelishini qayd etdi.
Trump ikkinchi muddatining boshidan beri AQSH savdo sheriklariga yangi import soliqlari toʻplamini boshlab, chet elda ishlab chiqarilgan dori-darmonlarga yuqori bojlar solishga takroran vaʼda berdi. Biroq, maʼmuriyat soʻnggi yil ichida Pfizer, Eli Lilly va Bristol Myers Squibb kabi yirik kompaniyalar bilan yangi dori-darmonlar uchun pastroq narxlar vaʼdasi bilan kelishuvlar tuzish uchun yangi bojlar tahdididan ham foydalandi. Kompaniyaga xos stavkalardan tashqari, bir qancha mamlakatlar AQSHga yuboriladigan dori-darmonlarga bojlar chegarasini belgilash uchun AQSH bilan savdo tuzilmalariga erishdi.

Президент США Дональд Трамп подписал исполнительный указ, который может ввести давно угрожаемые пошлины до 100% на некоторые патентованные лекарства, если фармацевтические компании не достигнут соглашений с его администрацией в ближайшие месяцы. Согласно указу, подписанному в четверг, компании, заключившие соглашение о ценообразовании по принципу «наиболее благоприятствуемой нации» и активно строящие объекты в США, будут облагаться нулевой пошлиной.
Для тех, у кого нет ценового соглашения, но которые строят такие проекты в США, будет применяться пошлина в размере 20%, но она увеличится до 100% через четыре года. Старший представитель администрации заявил журналистам на пресс-конференции, что у компаний ещё есть месяцы на переговоры до введения 100% пошлин: крупные компании получат 120 дней, а всем остальным будет предоставлено 180 дней. Источник, говоривший на условиях анонимности перед изданием указа, не назвал ни компании, ни лекарства, которым грозит повышение пошлин, но отметил, что администрация уже достигла 17 ценовых соглашений с крупными производителями лекарств, 13 из которых подписаны.
В указе Трамп написал, что считает пошлины необходимыми «для устранения угрозы национальной безопасности, создаваемой импортом фармацевтических препаратов и фармацевтических ингредиентов». Указ был издан в первую годовщину так называемого «Дня освобождения» Трампа, когда президент ввёл масштабные новые импортные налоги почти на все страны мира, что вызвало панику на фондовом рынке. Эти пошлины «Дня освобождения» были среди тех, которые Верховный суд отменил в феврале.
Критики, руководители фармацевтических компаний и медицинские группы предупредили о последствиях, которые могут принести новые пошлины. Стивен Дж. Убл, генеральный директор торговой группы фармацевтических компаний PhRMA, заявил, что налоги «на передовые лекарства увеличат затраты и могут поставить под угрозу миллиарды инвестиций в США». Он указал на уже большое присутствие США в биофармацевтическом производстве и отметил, что лекарства, поступающие из других стран, «в подавляющем большинстве поступают от надёжных союзников США».
Трамп с начала своего второго срока обрушил шквал новых импортных налогов на торговых партнёров США и неоднократно обещал высокие пошлины на иностранные лекарства. Однако администрация также использовала угрозу новых сборов для заключения сделок с крупными компаниями — такими как Pfizer, Eli Lilly и Bristol Myers Squibb — за последний год, с обещаниями более низких цен на новые лекарства. Помимо ставок для конкретных компаний, несколько стран достигли торговых рамок с США для дальнейшего ограничения пошлин на лекарства, отправляемые в США.