Germaniyada an'anaviy Pasxa tinchlik yurishlari 2-6 aprel kunlari o‘tkazilmoqda. Mamlakat bo‘ylab o‘nlab shaharlarda yuzdan ortiq tadbir tashkil etilgan bo‘lib, minglab odamlarning ishtirok etishi kutilmoqda. Yurishlar Germaniya Tinchlik Harakati Tarmog‘i veb-saytida ro‘yxatga olingan bo‘lib, “Tinchlik uchun velosiped” sayohatlaridan tortib, kontsertlar va nutqlarga qadar turli shakllarni o‘z ichiga oladi. Nutqlarda Eron, G‘azo va Ukrainadagi urushlar, shimoliy Suriyadagi Rojava mojarosi, shuningdek, inson huquqlari va iqlim adolati kabi mavzular muhokama qilinadi.
Bu yilgi yurishlarga Germaniya hukumatining harbiy xizmatni qisman qayta joriy etish qarori sezilarli ta'sir ko‘rsatmoqda. Yil boshidan boshlab barcha 18 yoshli yoshlarga harbiy xizmatga “motivatsiya va mosligini” baholash maqsadida harbiy so‘rovnoma yuborilmoqda. Yigitlar bu shakllarni to‘ldirishga majbur, qizlar esa konstitutsiya bilan majburiy harbiy xizmatdan ozod qilinganligi sababli ixtiyoriy ravishda to‘ldirishi mumkin. Yangi harbiy xizmat qonuni mamlakat bo‘ylab maktab ish tashlashlariga sabab bo‘ldi va bu yilgi Pasxa yurishlarida yoshlarning kattaroq guruhi ishtirok etishi kutilmoqda. Germaniya Tinchlik Harakati Tarmog‘i vakiri Kristian Gollaning aytishicha, namoyishlarning 20 tasida harbiy xizmat masalasiga bag‘ishlangan nutq so‘zlovchilari bo‘ladi.
Golla tinchlik yurishlarining bugungi kunda ham dolzarbligi uchun sabablarning yetishmasligidan afsusda ekanligini aytdi. U: “Bu Ukrainaga qarshi Rossiya, Fors ko‘rfazi mintaqasi, Isroil va Falastin, yoki Eron bombardimonlari bo‘lsin – bular Pasxa yurishlari uchun asosiy masalalar bo‘ladi, albatta, xalqaro huquqni mustahkamlash ham”, deb ta'kidladi. Yurishlar markazlashtirilmagan tarzda tashkil etilgan, ya'ni muayyan tashkilotning yuqoridan pastga yo‘naltiruvchi ko‘rsatmasi yo‘q. Germaniya Tinchlik Harakati veb-saytida harakat hukumatni urushlarni tugatish uchun “diplomatik tashabbuslar boshlash”, xalqaro huquqni mustahkamlashga hissa qo‘shish va urushdan aziyat chekayotganlarga ko‘proq yordam berishga chaqirayotgani aytilgan.
Bayonotda, shuningdek, Tarmoq hukumatning “xalqaro huquqni tanlab talqin qilishi”ni qattiq tanqid qilgani, Germaniya AQSh va Isroilning Eron hujumini ham xuddi Rossiyaning Ukrainaga hujumi kabi qoralashi kerakligini ta'kidlagani qayd etilgan. Gamburgdagi Tinchlik Tadqiqotlari va Xavfsizlik Siyosati Instituti (IFSH) katta tadqiqotchisi Xendrik Gegemann aytishicha, barcha bu asosli masala va tashvishlarga qaramay, u Pasxa yurishlarining bu yil katta olomonni jalb qilishini ko‘rmaydi.
Gegemannning ta'kidlashicha, bu qisman ko‘p odamlar – shu jumladan tinchlik harakati o‘zida ham – hozirgi mojarolar haqida ko‘proq ikki tomonlama his qilishi bilan bog‘liq. U: “Masalan, Ukrainaga nisbatan vaziyat 2003 yildagi Iroq bilan solishtirganda murakkabroq, bu Germaniyada keng tinchlik noroziliklarining so‘nggi bosqichi edi, u yerda ko‘pchilik hujum noto‘g‘ri ekanligiga rozi bo‘lishi mumkin edi. Endi esa Biz Buchaga hujumning to‘rtinchi yilligini ko‘rdik va, albatta, Ukrainani mustahkamlashga qarshi harakat qilishni safarbar qilish qiyinroq”, dedi. Germaniyadagi Pasxa tinchlik yurishlari 1960 yillarning boshida paydo bo‘lib, to‘g‘ridan-to‘g‘ri Buyuk Britaniyadagi Yadro Qurolsizlanishi Kampaniyasidan ilhomlangan. Ular Sovuq Urush davrining dastlabki qismida tez o‘sdi, 1960 yillarning boshlarida bir necha ming ishtirokchidan 1968 yilga kelib yuz minglab katta olomongacha yetdi.
Ishtirokchilar an'anaviy ravishda keng doiradagi tashkilotlar, jumladan, cherkovlar, kasaba uyushmalari, chap qanot siyosiy partiyalar va Germaniya Tinchlik Jamiyati (DFG-VK) kabi pasifist guruhlar tomonidan birlashtirilgan. Bu oxirgi guruhlar, dastlab vicdanan rad etuvchilar tomonidan ilhomlangan, yaqinda harbiy xizmatni rad etmoqchi bo‘lgan yoshlarga ko‘proq maslahat va yordam berayotganini topmoqda. Ammo Gegemannning aytishicha, Pasxa yurishlari so‘nggi yillarda odamlarni safarbar qilishda qiynalmoqda. U: “Bu an'anaviy tashkilotlar endi bir xil safarbarlik salohiyatiga ega emas va ularning ba'zilari tinchlik siyosatiga o‘z nuqtai nazarlarini o‘zgartirdi”, dedi. Gegemann shuningdek, so‘nggi yillarda ba'zi nemislar Pasxa yurishlariga qo‘shilishdan charchaganligini, chunki o‘ng qanotning ba'zi elementlari va Saxra Vagenknecht kabi bo‘linuvchi siyosiy shaxslar bu sababni o‘zlashtirganligini aytdi.
Shunga qaramay, Gegemann pasifizm hali ham Germaniyaning jamoat munozarasida muhim o‘rin egallashiga ishondi. U: “Ular, albatta, kengroq munozarada bir vaqtlar bo‘lganidan kamroq ma'qullashga ega, ammo bu muhim pozitsiya bo‘lib qolmoqda. Bu juda qadimiy, juda o‘rnatilgan an'ana bo‘lib, ayniqsa qayta harbiylashuv davrida muqobillarga ishora qilishga, ma'lum g‘oyalar savol ostiga qo‘yilishini ta'minlashga harakat qiladi”, dedi. Germaniyada xavfsizlik hissi so‘nggi yillarda keskin pasaydi. Allensbach so‘rov instituti fevral oyida nashr etgan hisobotda faqat 55% nemislar o‘zlarini xavfsiz his qilishini, bu 2025 yildagi 60% va 2019 yildagi 70% dan yuqori ko‘rsatkichdan past ekanligini aytdi. Nemislarning taxminan uchdan ikki qismi endi mamlakat to‘g‘ridan-to‘g‘ri urushga aralashishidan qo‘rqmoqda.
Allensbachning yillik “Xavfsizlik Hisoboti” shuni aniqladiki, kamroq nemislar NATO ularni xavfsiz saqlaydi deb hisoblaydi – asosan Yevropadagi tinchlik kafolatchisi sifatida AQShga ishonchsizlik tufayli. Faqat 42% ittifoq Rossiya hujumini muvaffaqiyatli qaytarishiga ishonadi, bu o‘tgan yilga nisbatan 14 foizga kam. Golla: “Albatta, odamlar global vaziyatning bosib olishidan tahdid sezmoqda. Dunyo vaziyati nuqtai nazaridan, men, albatta, o‘tgan yilga qaraganda ko‘proq odam (kutaman)”, dedi. Ammo baribir, u bu Pasxa dam olish kunlari kutilayotgan sonlar haqida juda ishonchli bo‘lib gapirmoqchi emas edi: “Men ob-havo muammo ekanligini bilaman – ob-havo unchalik yaxshi bo‘lishi kutilmaydi”, dedi u. “Shunga qaramay, men ehtiyotkorlik bilan optimistman, o‘tgan yilga qaraganda ko‘proq odam bo‘ladi”.

В Германии проходят традиционные пасхальные марши мира с 2 по 6 апреля. По всей стране в десятках городов организовано более ста мероприятий, ожидается участие тысяч людей. Марши перечислены на сайте Сети германского движения мира и включают в себя всё: от велотуров «Велосипеды за мир» до концертов и многодневных собраний с речами, посвящёнными войнам в Иране, Газе и Украине, конфликту в Рожаве на севере Сирии, а также правам человека и климатической справедливости.
На марши этого года, вероятно, повлияет решение правительства Германии частично возобновить воинскую службу. С начала года все 18-летние начали получать от военных анкету, предназначенную для оценки их «мотивации и пригодности» к службе. Юноши обязаны заполнять формы, а девушки, освобождённые от обязательной военной службы по конституции, могут делать это добровольно. Новый закон о военной службе вызвал серию общенациональных школьных забастовок, и ожидается, что в пасхальных маршах этого года примет участие более крупная группа молодёжи. Представитель Сети германского движения мира Кристиан Голла заявил, что примерно на 20 демонстрациях будут выступать ораторы, которые намерены затронуть вопрос призыва.
Голла с сожалением отметил, что причин, по которым марши мира остаются актуальными сегодня, к сожалению, не недостаёт. Он сказал: «Будь то Украина и Россия, регион Персидского залива, Израиль и Палестина или бомбардировки Ирана — это будут основные вопросы для пасхальных маршей, и, конечно, укрепление международного права». Марши организуются децентрализованно, то есть нет директив сверху от какой-либо конкретной организации, определяющей конкретные вопросы или спикеров. На сайте Германского движения мира говорится, что движение призывает правительство Германии начать «дипломатические инициативы по прекращению войн», способствовать укреплению международного права и оказывать больше поддержки страдающим от войны.
В заявлении также говорится, что Сеть резко критикует так называемое «избирательное толкование международного права» правительством, утверждая, что Германия должна осуждать нападение США и Израиля на Иран так же, как и нападение России на Украину. Старший научный сотрудник Гамбургского института исследований мира и политики безопасности (IFSH) Хендрик Гегеманн заявил, что, несмотря на все эти обоснованные проблемы и опасения, он не ожидает, что пасхальные марши привлекут массовый прирост участников в этом году.
Гегеманн утверждал, что это отчасти связано с тем, что многие люди — включая некоторых внутри самого движения мира — чувствуют большую двойственность в отношении текущих конфликтов. Он сказал: «Например, по Украине ситуация более сложная, чем с Ираком в 2003 году, в последней фазе крупных протестов за мир в Германии, где большинство людей могли согласиться, что нападение было неправильным. Теперь мы только что видели четвёртую годовщину нападения на Бучу, и, конечно, мобилизоваться против укрепления Украины сложнее». Пасхальные марши мира в Германии возникли в начале 1960-х годов и были напрямую вдохновлены Кампанией за ядерное разоружение в Великобритании. Они быстро росли в начале эпохи холодной войны: от нескольких тысяч участников в начале 1960-х до огромных толп в сотни тысяч к 1968 году.
Участников традиционно объединял широкий круг организаций, включая церкви, профсоюзы, левые политические партии и пацифистские группы, такие как Германское общество мира (DFG-VK). Эти последние группы, изначально вдохновлённые отказниками по убеждениям, в последнее время всё чаще оказывают консультации и поддержку молодым людям, желающим отказаться от военной службы. Но Гегеманн отметил, что пасхальные марши в последние годы боролись за мобилизацию людей. Он сказал: «У этих традиционных организаций уже нет того же потенциала мобилизации, и некоторые из них изменили свои собственные позиции по политике мира».
Гегеманн также заявил, что в последние годы некоторых немцев отпугивало участие в пасхальных маршах, потому что некоторые элементы крайне правых и расколотые политические фигуры, такие как Сара Вагенкнехт, присвоили это дело. Тем не менее, Гегеманн считал, что пацифизм по-прежнему занимает важное место в публичных дебатах Германии. Он сказал: «У них, конечно, меньше одобрения в широких дебатах, чем было раньше, но это остаётся важной позицией. Это очень старая, очень устоявшаяся традиция, которая особенно в период ремилитаризации пытается указывать на альтернативы, пытается обеспечить, чтобы определённые идеи ставились под сомнение».
Чувство безопасности в Германии резко упало за последние годы. Институт опросов Алленсбаха опубликовал в феврале отчёт, в котором говорится, что только 55% немцев чувствуют себя в безопасности — по сравнению с 60% в 2025 году и более 70% в 2019 году. Около двух третей немцев теперь боятся, что страна может быть прямо вовлечена в войну. Ежегодный «Отчёт о безопасности» Алленсбаха также показал, что меньше немцев считают, что НАТО обеспечит их безопасность — в основном из-за отсутствия доверия к США как гаранту мира в Европе. Только 42% верят, что альянс успешно отразит российскую атаку, что примерно на 14 процентных пунктов меньше, чем в предыдущем году. Голла сказал: «Конечно, люди чувствуют угрозу из-за подавляющей глобальной ситуации. В свете мировой ситуации я, конечно, ожидаю больше людей [чем в прошлом году]».
Но всё же он не хотел звучать слишком оптимистично относительно ожидаемого количества участников в эти пасхальные выходные: «Я знаю, что погода — проблема — погода не ожидается такой хорошей», — сказал он. «Тем не менее, я осторожно оптимистичен, что людей будет больше, чем в прошлом году».