Eron Prezidenti Masud Pezeshkian mamlakat fuqarolari AQSh, Yevropa va qo‘shni davlatlar aholisiga nisbatan dushmanlik his qilmasligini ta'kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, eronliklar hukumatlar va odamlar o‘rtasidagi munosabatni har doim farqlashgan, hatto tashqi bosim va aralashuv holatlari bo‘lsa ham.
Pezeshkian Eronni sun'iy ravishda tahdid sifatida ko‘rsatishga qarshi chiqdi va buning haqiqatga mos kelmasligini, siyosiy va iqtisodiy manfaatlar bilan belgilanganligini aytdi. U bu tasvirning noto‘g‘ri ekanligini va mamlakatning xalqaro munosabatlardagi pozitsiyasini buzishga qaratilganligini ta'kidladi.
Prezident dunyo hozir konfrontatsiya va kelishuv izlash o‘rtasida tanlov qilish ehtiyojida ekanligini ta'kidladi. U yanada keskinlashish kelajak avlodlar uchun jiddiy oqibatlarga olib kelishini ogohlantirdi, bu esa global barqarorlikka salbiy ta'sir ko‘rsatishi mumkin.
Shuningdek, Pezeshkian Eron ko‘plab tashqi tajovuzkorlarni boshidan kechirganligini va ularning vaqt o‘tishi bilan faqat tarixning bir qismiga aylanganligini qo‘shimcha qildi. Bu mamlakatning mustahkamligi va tashqi tahdidlarga qarshilik ko‘rsatish qobiliyatini ko‘rsatadi, ammo bu jarayon iqtisodiy va ijtimoiy qiyinchiliklarni keltirib chiqargan.

Президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что граждане страны не испытывают вражды к жителям США, Европы и соседних государств. По его словам, иранцы всегда разделяли отношение к правительствам и к людям, даже несмотря на случаи внешнего давления и вмешательства, что подчеркивает сложность международных отношений в регионе.
Пезешкиан подчеркнул, что Иран искусственно представляют как угрозу, хотя это не соответствует действительности и продиктовано политическими и экономическими интересами. Он отметил, что такое изображение является искаженным и направлено на подрыв позиций страны на мировой арене, что создает дополнительные вызовы для иранского руководства.
Он также отметил, что мир стоит перед выбором между конфронтацией и поиском компромиссов, предупредив, что дальнейшее обострение приведет к серьезным последствиям для будущих поколений. Это заявление прозвучало на фоне растущей напряженности в международных отношениях, где политика западных режимов часто усугубляет кризисы.
Президент добавил, что Иран уже пережил множество внешних агрессоров, которые со временем остались лишь частью истории. Это свидетельствует о устойчивости страны, но также напоминает о длительных экономических и социальных издержках, связанных с такими конфликтами.