Fransuz CMA CGM kompaniyasiga tegishli Malta bayrog‘i ostidagi Kribi konteyner kemasi 2-aprel kuni G‘ormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tib, AQSh-Isroilning Eron ustiga boshlagan urushi 28-fevraldan beri birinchi marta ushbu suv yo‘lidan o‘tgan g‘arbiy kemaga aylandi. Kemaning qanday qilib xavfsiz o‘tish imkoniyatiga ega bo‘lgani hozircha aniq emas, ammo LSEG ma’lumotlariga ko‘ra, kemaning manzili Eron hokimiyatlariga uning fransuz egaligini bildirish uchun “Ega Fransiya” deb o‘zgartirilgan.
G‘ormuz bo‘g‘ozi urush tufayli samarali ravishda yopilganidan beri dunyo neft va suyuq tabiiy gaz ta’minotining beshdan bir qismi ushbu yo‘l orqali o‘tganligi sababli, yoqilg‘i narxlari butun dunyo bo‘ylab keskin oshdi. 1-martdan beri faqat 150 ga yaqin kema, jumladan tankerlar va konteyner kemalari bo‘g‘ozdan o‘tgan, ularning aksariyati Eron, Xitoy, Hindiston va Pokiston bilan bog‘liq.
AQSh prezidenti Donald Trump chorshanba kuni benzin narxlari urush tugagach tezda tushishini ta’kidladi, lekin G‘ormuz bo‘g‘ozini qayta ochish uchun hech qanday yechim taklif qilmadi, balki shubhali ittifoqchilariga buni o‘zlari qilishni taklif qildi. Fransiya prezidenti Emmanuel Makron esa payshanba kuni bo‘g‘ozni ochish uchun harbiy operatsiya boshlash haqiqiy emasligini va faqat diplomatik sa’y-harakatlar ishlashini aytdi.
Eronning sobiq tashqi ishlar vaziri Muhammad Javod Zarif AQSh jurnali Foreign Affairs’da yozgan maqolasida, Tehron urushni tugatish uchun AQSh bilan kelishuv tuzib, yadro dasturini cheklash va G‘ormuz bo‘g‘ozini qayta ochishni sanksiyalarni yengillashtirish evaziga taklif qilishi mumkinligini ta’kidladi. Ushbu harakatlar mintaqaviy barqarorlikka qaratilgan bo‘lsa-da, hozirgi vaziyatda natijalar noaniq qolmoqda.

Контейнеровоз Kribi под флагом Мальты, принадлежащий французской компании CMA CGM, прошел через Ормузский пролив 2 апреля, став первым западным судном, совершившим такой переход с начала войны США и Израиля против Ирана 28 февраля. Неясно, как судно, которое, согласно данным, следует на юг вдоль побережья Омана, обеспечило безопасный проход, но данные LSEG показали, что в четверг его пункт назначения был изменен на «Владелец Франция», чтобы сигнализировать иранским властям о национальности владельца перед пересечением иранских территориальных вод пролива.
Ормузский пролив, который до войны был маршрутом для около пятой части мировых поставок нефти и сжиженного природного газа, фактически заблокирован, что привело к резкому росту цен на топливо по всему миру. С 1 марта через пролив прошло лишь около 150 судов, включая танкеры и контейнеровозы, большинство из которых связаны с Ираном, Китаем, Индией и Пакистаном, что подчеркивает серьезные сбои в глобальной логистике.
Президент США Дональд Трамп в среду заявил, что цены на бензин быстро упадут после окончания войны, но не предложил никакого решения для reopening пролива, вместо этого призвав скептически настроенных союзников сделать это самостоятельно. Французский президент Эммануэль Макрон в четверг отметил, что военная операция по открытию пролива нереалистична, и только дипломатические усилия могут сработать, что отражает растущие разногласия в западном лагере.
Бывший министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф в статье для американского журнала Foreign Affairs предложил, чтобы Тегеран заключил сделку с США, предложив ограничить свою ядерную программу и вновь открыть Ормузский пролив в обмен на ослабление санкций. Однако, учитывая текущую напряженность, такие дипломатические инициативы сталкиваются с значительными препятствиями, и их реализация остается под вопросом.