Fransiyaga tegishli Malta bayrog‘i ostidagi konteyner kemasi, CMA CGM kompaniyasiga tegishli bo‘lib, AQSh-Isroilning Eron bilan urushi boshlanganidan keyin birinchi marta Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tdi. Bu voqea juma kuni BFM TV tomonidan tasdiqlandi, garchi CMA CGM izoh bermagan bo‘lsa ham. Kpler tahlilchilari ta'kidlashicha, bu G‘arbiy Yevropaning yirik firmasiga tegishli birinchi kema bo‘lib, bo‘g‘ozdagi mojarodan keyin o‘tishga muvaffaq bo‘ldi.
Eron hukumatining "dushman bo‘lmagan kemalar" bo‘g‘ozdan foydalanishi mumkin degan bayonotiga qaramay, bir nechta kemalarga hujumlar sodir bo‘lgani sababli, normal transport harakati deyarli to‘xtab qolgan. Kuzatuv ma'lumotlari shuni ko‘rsatadiki, fransuz kemasi Eron qirg‘og‘idan uzoqda, Ummon qirg‘og‘iga yaqin o‘tgan, ammo yukining tabiati noma'lum.
Yaponiyaning MOL kompaniyasiga tegishli tabiiy gaz tashuvchi kema ham Hormuz bo‘g‘ozi orqali chiqishga muvaffaq bo‘ldi. MOL bayonotida ekipaj va kemaning xavfsizligi tasdiqlanganini, operatsiyalarni davom ettirishda xavfsizlikni eng yuqori darajada ta'minlash ustuvor ekanligini aytdi. Lloyd's List ma'lumotlariga ko‘ra, bo‘g‘oz orqali o‘tgan bir qancha kemalar Ummon qirg‘og‘iga "g‘ayrioddiy yaqin" joylashgan.
AQSh prezidenti Donald Trump bo‘g‘ozni qayta ochish mumkinligini da'vo qilib, Truth Social platformasida "Vaqt bilan, biz Hormuz bo‘g‘ozini OCHISHIMIZ, neftni OLISHIMIZ va FORTUNA TOPISHIMIZ oson" deb yozgan. Biroq, bu da'volarga qaramay, dunyo neftining beshdan bir qismi va suyuq tabiiy gazning ko‘p qismi bo‘g‘oz orqali tashilishi, urush boshlanganidan keyin transportning susayishi global neft narxlarining keskin oshishiga olib keldi, bu esa yoqilg‘i narxlarini oshirib, butun dunyo bo‘ylab inflyatsiya qo‘rquvlarini kuchaytirdi.
BBC Verify ma'lumotlariga ko‘ra, mart oyi oxirida bo‘g‘oz orqali kuniga besh-oltita kema, jami taxminan 100 ta kema o‘tgan, bu mojarodan oldingi darajaga nisbatan 95% ga kam. Bu kemalarning uchdan bir qismi Eron bilan bog‘liq, qolganlari Pokiston va Hindiston kabi mamlakatlarga tegishli. Lloyd's List hisob-kitoblariga ko‘ra, urush boshlanganda atrof suvlarda 200 ga yaqin kema qolib ketgan.

Контейнеровод под мальтийским флагом, принадлежащий французской компании CMA CGM, прошел через Ормузский пролив, что стало первым случаем для крупной западноевропейской фирмы с начала конфликта между США, Израилем и Ираном. Это событие было подтверждено в пятницу телеканалом BFM TV, хотя CMA CGM отказалась от комментариев. Аналитики Kpler отметили, что это первый корабль из Западной Европы, сумевший пройти через пролив после эскалации напряженности.
Несмотря на заявления иранских властей о том, что "невраждебные суда" могут использовать водный путь, продолжающийся конфликт, в ходе которого было атаковано несколько кораблей, практически остановил нормальное транспортное движение. Данные отслеживания показали, что французский корабль прошел близко к побережью Омана, вдали от иранского берега, но груз на борту остается неизвестным.
Японский корабль, перевозящий сжиженный природный газ, также успешно вышел из Ормузского пролива, как подтвердила компания MOL. В заявлении MOL говорится, что безопасность судна и экипажа подтверждена, и компания продолжит уделять высший приоритет обеспечению безопасности в ходе операций. По данным Lloyd's List, несколько кораблей, прошедших через пролив в четверг, держались "необычно близко" к оманскому побережью.
Президент США Дональд Трамп заявил, что Америка якобы может вновь открыть пролив, написав в Truth Social: "С небольшим временем, мы легко ОТКРОЕМ ОРМУЗСКИЙ ПРОЛИВ, ВОЗЬМЕМ НЕФТЬ И СОСТАВИМ СОСТОЯНИЕ". Однако, несмотря на эти утверждения, около пятой части мировой нефти и СПГ транспортируется через пролив, и с начала конфликта в конце февраля движение судов резко сократилось, что привело к резкому росту мировых цен на нефть и усилению инфляционных опасений.
По данным BBC Verify, к концу марта через пролив прошло около 100 судов, или примерно пять-шесть в день, что на 95% меньше, чем до конфликта. Около трети этих кораблей имели связи с Ираном, а остальные были связаны с такими странами, как Пакистан и Индия. Согласно Lloyd's List, в начале конфликта в окружающих водах оказались заблокированными около 200 судов, что подчеркивает серьезные экономические последствия для глобальной логистики.