AQShning sevimli milliy bog‘lari va davlat yerlarida qayta tiklash va qayta ishlash kuchaymoqda, chunki Tramp ma’muriyati qazib olish va yog‘och tayyorlash uchun qayta tiklash va qayta ishlashni rag‘batlantirmoqda. Grand Kanyonning ulug‘vor vodiylaridan Yosemite milliy bog‘ining granit cho‘qqilarigacha va Alyaskaning Tongass milliy o‘rmonidagi qadimiy daraxtlargacha, AQSh prezidenti Donald Tramp federal tabiat rezervatlarini “yana chiroyli qilish”ga va’da berdi. Milliy bog‘lar AQShning 600 million akrdan (243 million gektar) ortiq davlat yerlarining bir qismini tashkil qiladi, bu o‘rmonlar, cho‘llar, suv yo‘llari va yovvoyi tabiat qo‘riqxonalarini o‘z ichiga oladi.
Ammo tanqidchilar bu landshaftlar qazib olish uchun ochiladigan keskin byudjet qisqarishi va ekologik qayta tiklashlar bilan tahdid ostida ekanligini aytmoqda. Masalan, 2025-yil may oyida Tramp ma’muriyati Milliy Bog‘lar Xizmati byudjetidan deyarli 1 milliard dollar (860 million yevro) qisqartirishni taklif qildi – bu qisqarish bog‘ tarafdorlari tomonidan yuzlab saytlarni yopish yoki xizmatlarni keskin qisqartirishga majbur qilishi mumkinligi haqida ogohlantiradi. Vashingtondagi American Progress markazida davlat yerlari siyosatini boshqaruvchi Jenni Rouland-Sheaga ko‘ra, Milliy Bog‘lar Xizmati va uning qayta tiklash missiyasining “hukumat samaradorligi” nomi ostida zaiflashishi bog‘lar va davlat yerlarini hech qachon bo‘lmagandek kam xavfsiz, kam toza, kam kirish mumkin va ko‘proq gavjum qildi.
Qisqarishlarni e’lon qilganidan ikki oy o‘tgach, Tramp milliy bog‘larni “yaxshilash”ga bag‘ishlangan ijroiya buyrug‘ini imzoladi. “Avlodlarni ilhomlantirgan” tabiiy hududlarni lirik tarzda eslatgan holda, u shuningdek, “ovchilar, baliqchilar, piyodalar va ochiq havoda yuruvchilarni ularga tegishli bo‘lgan davlat yerlariga kirishdan mahrum qilgan” “yerdan foydalanish cheklovlari”ni ham chaqirdi. Ammo tabiatni muhofaza qilish choralarini to‘siqlar sifatida ko‘rsatish orqali Tramp ko‘proq federal boshqariladigan yerlarni qazib olish, burg‘ulash va yog‘och tayyorlash uchun ochadigan kattaroq siyosat o‘zgarishini belgilaganidan qo‘rqish mavjud.
2024-yilda milliy bog‘lar tarmog‘i atigi 332 millionga yaqin tashrif buyuruvchi bilan rekord o‘rnatdi, ular yaqin atrofdagi jamoalarda taxminan 29 milliard dollar sarfladi. 2025-yil noyabr oyidagi YouGov so‘rovnomasi shuni ko‘rsatdiki, amerikaliklarning katta ko‘pchiligi (69%) Tramp ma’muriyatining Milliy Bog‘lar Xizmatiga qilingan taklif qilingan qisqarishlariga qarshi. Bu yanvar oyida Senatda ikki partiyali byudjet qonun loyihasi bu qisqarishlarni rad etganida namoyon bo‘ldi. Shunga qaramay, bog‘ tarafdorlari ogohlantirdiki, milliy bog‘lar davlat yerlari sifatida qolishini ta’minlovchi qonun loyihasidan til olib tashlanganligi sababli, ular endi potentsial sotish uchun zaifdir.
AQShning umumiy davlat yerlarining 40% dan ortig‘i uzoq vaqtdan beri neft, gaz, ko‘mir va mineral qazib olishga bo‘ysunadi, shu jumladan ichki neft va gazning mos ravishda 15% va 9% ini ishlab chiqaradigan federal mineral mulki. Ammo Tramp endi 2025-yil yanvar oyidagi ijroiya buyrug‘ida aytganidek, ekologik va iqlim qonunlarini o‘z ichiga olgan “ideologik motivatsiyalangan” qoidalarni bekor qilish orqali davlat yerlarida ko‘proq amerikalik energiyani “ozod qilish”ga qaratilgan. Bu 2024-yilgi Davlat Yerlari Qoidasini tugatish taklifini o‘z ichiga oladi, bu Biden ma’muriyati tomonidan bu yerlarda resurslarni qazib olishni qayta tiklash bilan teng muvozanatlash uchun o‘rnatilgan. Tramp ma’muriyati, shuningdek, “ishonchli energiyani ta’minlash” uchun millionlab akr davlat yerlari va suvlarini neft burg‘ulash va ko‘mir qazib olish uchun ochdi, shu bilan birga “mas’uliyatli” yog‘och tayyorlash va “yong‘inni oldini olish” uchun yog‘och tayyorlash va yo‘l qurishni taqiqlovchi qoidani bekor qildi.
Virjiniya shtatidagi Richmond universitetidagi ekologik tadqiqotchi Stiven Nashning ta’kidlashicha, Trampning ikkinchi muddatida, g‘ayrioddiy milliy bog‘lar yirik qazib olish loyihalaridan xavfsiz bo‘lsa-da, milliy o‘rmonlar va yovvoyi tabiat qo‘riqxonalarini o‘z ichiga olgan “ancha katta davlat yerlari portfeli” jiddiy darajada yomonlashadi. Nashning izohiga ko‘ra, minglab o‘simlik va hayvon turlari sayyoraviy isish bilan bog‘liq ekstremal haroratlardan ko‘chishda bu yerlarni talab qiladi. Olimlar, masalan, bir vaqtlar yo‘qolib ketish xavfi ostida bo‘lgan amerikalik bizonlarning Yellouston kabi milliy bog‘larga qaytishi ekotizimlarni qayta tiklashga qanday yordam berayotganini qayd etdilar. Va yaqin vaqtgacha, bunday bog‘lar ham mijozlarga tabiiy muhitga iqlim buzilishining ta’siri haqida ma’lumot berishga hissa qo‘shdi.
Biroq, hukumat veb-saytlaridan “iqlim” so‘zini o‘chirishni aks ettirgan holda, bu yil fevral oyida Tramp ma’muriyati bog‘ xizmati xodimlarini iqlim o‘zgarishi haqidagi ilmiy bilimlarni baham ko‘radigan ko‘rgazmalarni olib tashlash yoki tsenzura qilishga majbur qildi. Buning o‘rniga, ma’muriyat “mas’uliyatli o‘rmon boshqaruvi” uchun “to‘siqlarni bartaraf etish”ga e’tibor qaratmoqda yoki Nesh kabi muhofizachilar “darhol ekspluatatsiya” deb ataydigan narsaga. Nashning so‘zlariga ko‘ra, “Ular qadrlaydigan yagona tabiiy resurslar – bu ular qazib olishlari va sotishlari mumkin bo‘lgan resurslardir.”

Любимые национальные парки и государственные земли США сталкиваются с откатами в охране природы и распродажами, поскольку администрация Трампа продвигает добычу ископаемого топлива и заготовку древесины. От величественных долин Гранд-Каньона до гранитных вершин национального парка Йосемити и древних деревьев национального леса Тонгасс на Аляске, президент США Дональд Трамп пообещал сделать федеральные природные резерваты страны «снова прекрасными». Национальные парки составляют часть более 600 миллионов акров (243 миллиона гектаров) государственных земель США, которые охватывают леса, пустыни, водные пути и заповедники дикой природы.
Однако критики утверждают, что эти ландшафты находятся под угрозой из-за резкого сокращения бюджета и откатов в экологической политике, которые открывают их для добычи ресурсов. Например, в мае 2025 года администрация Трампа предложила сократить почти 1 миллиард долларов (860 миллионов евро) из бюджета Службы национальных парков – сокращение, которое, по предупреждениям защитников парков, может вынудить сотни объектов закрыться или резко сократить услуги. По словам Дженни Роуленд-Шеа, директора политики государственных земель в вашингтонском аналитическом центре Center for American Progress, ослабление Службы национальных парков и её природоохранной миссии «под предлогом «эффективности правительства» сделало парки и государственные земли менее безопасными, менее чистыми, менее доступными и более переполненными, чем когда-либо прежде».
Через два месяца после объявления о сокращениях Трамп подписал исполнительный указ, посвящённый «улучшению» национальных парков. Лирически упоминая природные территории, которые «вдохновляли поколения», он также указал на «ограничения землепользования», которые «лишили охотников, рыбаков, туристов и любителей активного отдыха доступа к государственным землям, принадлежащим им». Но, изображая меры по охране природы как препятствия, есть опасения, что Трамп обозначил более масштабный сдвиг в политике, открывающий больше федерально управляемых земель для добычи полезных ископаемых, бурения и лесозаготовок.
В 2024 году сеть национальных парков установила рекорд, приняв около 332 миллионов посетителей, которые потратили примерно 29 миллиардов долларов в близлежащих сообществах. Опрос YouGov в ноябре 2025 года показал, что подавляющее большинство (69%) американцев выступают против предложенных администрацией Трампа сокращений для Службы национальных парков. Это проявилось в Сенате в январе, когда двухпартийный законопроект о бюджете отклонил эти сокращения. Тем не менее, защитники парков предупредили, что, поскольку из законопроекта была удалена формулировка, гарантирующая, что национальные парки остаются государственными землями, они теперь уязвимы для потенциальной распродажи.
Более 40% всех государственных земель США давно подлежат добыче нефти, газа, угля и полезных ископаемых, включая так называемый федеральный минеральный фонд, который производит 15% и 9% внутренней нефти и газа соответственно. Но Трамп теперь сосредоточен на «раскрепощении» большего количества американской энергии на государственных землях путём отмены «идеологически мотивированных» правил, включая экологические законы и законы о климате, как он заявил в исполнительном указе в январе 2025 года. Это включает предложение об отмене Правила государственных земель 2024 года, которое администрация Байдена установила для равного баланса между добычей ресурсов на этих землях и охраной природы. Администрация также открыла миллионы акров государственных земель и вод для нефтедобычи и добычи угля для «обеспечения надёжной энергии», отменив правило, запрещающее лесозаготовки и строительство дорог, чтобы разрешить «ответственное» производство древесины и «предотвращение пожаров».
По словам Стивена Нэша, исследователя окружающей среды из Университета Ричмонда в Вирджинии, во время второго срока Трампа, хотя знаковые национальные парки, вероятно, защищены от крупных проектов по добыче, «гораздо более обширный портфель государственных земель», включающий национальные леса и заповедники дикой природы, будет серьёзно деградирован. Нэш пояснил, что тысячи видов растений и животных будут нуждаться в этих землях по мере их миграции от экстремальных температур, связанных с глобальным потеплением. Учёные отметили, например, как возвращение некогда исчезающих американских бизонов в национальные парки, такие как Йеллоустон, помогает восстановить экосистемы. И до недавнего времени такие парки также способствовали просвещению посетителей о воздействии климатических нарушений на природную среду.
Однако, отражая удаление слова «климат» с правительственных веб-сайтов, в феврале этого года администрация Трампа заставила сотрудников службы парков удалить или подвергнуть цензуре экспонаты, которые делятся научными знаниями об изменении климата. Вместо этого администрация остаётся сосредоточенной на «устранении препятствий» для «ответственного управления лесами», или, как называют это защитники природы вроде Нэша, «немедленной эксплуатации». По словам Нэша, «Единственные природные ресурсы, которые они ценят, – это те, которые они могут добыть и продать».