AQSh Prezidenti Donald Tramp federal hukumatning bolalar bogʻchalari va sogʻliqni saqlash dasturlariga emas, balki mudofaaga koʻproq mablagʻ ajratishi kerakligini taʼkidladi. Uning fikricha, bu sohalar shtatlar zimmasida boʻlishi lozim. CNN maʼlumotlariga koʻra, Tramp bu fikrlarni Pasxa bayrami munosabati bilan oʻtkazilgan yopiq kechki ovqatda bildirgan.
Trampning soʻzlari video orqali yozib olingan va YouTubeʼdagi Oq uy kanalida qisqa muddatga joylashtirilgan, ammo keyinchalik olib tashlangan. Business Insider jurnalisti videoning nusxasini saqlab qolgan. Videoda Tramp Byudjet boshqarmasi rahbari Russell Vought bilan suhbatini eslab, "Men Russellga aytdim: bolalar bogʻchalari uchun mablagʻ ajratma. AQSh hozir bolalar bogʻchalari bilan shugʻullana olmaydi. Bu shtatlar masʼuliyatida boʻlishi kerak. Biz katta mamlakatmiz. Bizda 50 ta shtat bor", deb taʼkidlagan.
Keyin Tramp, "Biz urush olib bormoqdamiz. Bizda bolalar bogʻchalari uchun vaqt yoʻq", deb qoʻshimcha qilgan. Uning fikricha, shtatlar bolalar bogʻchalari va sogʻliqni saqlashni moliyalashtirish uchun soliqlarni oshirishi kerak. Tramp shuningdek, "Biz bolalar bogʻchalari, Medicaid, Medicare bilan shugʻullana olmaymiz — shtatlar buni oʻzlari qilishi mumkin. Federal darajada bu imkonsiz. Biz faqat bitta narsa bilan shugʻullanishimiz kerak: harbiy mudofaa. Biz mamlakatni himoya qilishimiz kerak", deb eʼlon qilgan.
Ertasi kuni Oq uy matbuot kotibi Caroline Leavitt Trampning soʻzlarini bu dasturlardagi firibgarlikni bartaraf etish zarurati haqida ekanligini tushuntirgan. Biroq, CNN taʼkidlashicha, nutqning asosiy mavzusi tibbiy dasturlarni kim toʻlashi kerakligi masalasi boʻlgan. Trampning bu bayonotlari Eron bilan urush haqidagi milliy murojaatidan bir necha soat oldin boʻlib, u yerda Tramp AQSh gʻalabaga yaqin ekanligini, ammo yakunlanish muddatini koʻrsatmagan.

Президент США Дональд Трамп выступил с заявлением о том, что федеральное правительство должно увеличить финансирование обороны, сократив расходы на детские сады и здравоохранение, которые, по его словам, должны находиться в ведении штатов. По данным CNN, эти заявления были сделаны во время закрытого пасхального ужина, и их запись позже была опубликована, но затем удалена.
Видео выступления Трампа было размещено на YouTube-канале Белого дома, однако вскоре его удалили. Журналист Business Insider сохранил копию записи. В своём обращении Трамп рассказал о разговоре с главой Административно-бюджетного управления Расселом Воутом: «Я сказал Расселу: не выделяй деньги на детские сады. Соединённые Штаты сейчас не могут заниматься детскими садами. Это должно быть в компетенции штатов. Мы — большая страна. У нас 50 штатов».
Далее Трамп добавил: «Мы воюем. Нам не до детских садов». По его мнению, штаты должны самостоятельно повышать налоги для финансирования детских садов и здравоохранения. Он подчеркнул: «Мы не можем заниматься детскими садами, Medicaid, Medicare — штаты могут сделать это сами. На федеральном уровне это невозможно. Мы должны заниматься одним: военной обороной. Мы должны защищать страну».
На следующий день пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Ливитт пояснила, что Трамп говорил о необходимости пресечь мошенничество в этих программах. Однако CNN отмечает, что основной темой выступления был вопрос о том, кто должен платить за медицинские программы. Заявления Трампа прозвучали за несколько часов до его обращения к нации по поводу войны с Ираном, в котором он заявил, что США близки к победе, но не назвал сроков её окончания.