NASAning Artemis II missiyasi Oyga parvoz qilish yo‘lida muvaffaqiyatli davom etmoqda. Missiya boshqaruv markazi astronavtlarga ularning Yerdan 219,000 kilometr (136,080 mil) uzoqlikda ekanligini va hozirda Oyga Yerdan ko‘ra yaqinroq joylashganligini ma’lum qildi. Bu muhim bosqich Florida shtatidagi Cape Canaveraldan uchishdan atigi ikki kun, besh soat va 24 daqiqa o‘tib ro‘y berdi.
Astronavtlar Kristina Koch, Viktor Glover, Reyid Vayzman va kanadalik Jeremi Hansen hozirda “erkin qaytish” traektoriyasida, bu Oyning tortishish kuchidan foydalanib, uning atrofida aylanish va yoqilg‘isiz Yerga qaytish imkonini beradi. Koch missiya boshqaruviga qo‘ng‘iroq paytida: “Biz hammamiz... bu haqda quvonch ifodasini bildirdik; hozir Oyga qo‘shilish lyukidan qaray olamiz, bu juda go‘zal manzara,” dedi.
Astronavtlar Yer atrofida aylanganda, bizning sayyoramizning fotosuratlarini olishdi, ular NASA tomonidan e’lon qilindi. Komandir Vayzman tomonidan olingan suratlar orasida kapsulaning derazalaridan ko‘rinadigan Yerning egri qismi va butun globusning bulutlar bilan qoplangan okeanlari, shuningdek, Shimoliy qutbda yashil aurora ko‘rinishi bor. Vayzman televizion intervyuda: “Bu eng ajoyib lahza edi va u to‘rtimizni ham joyimizda to‘xtatdi,” dedi.
Parvoz davomida astronavtlar cheklangan makonlariga moslashmoqda. Ular kosmik kemaning ichi biroz sovuq ekanligini, lekin hali ham uyni yaratayotganliklarini xabar qilishdi. Orion bordagi birinchi soatlarida ular kosmik kemani tekshirish va kichik muammolarni, jumladan, aloqa muammosi va eng muhimi, ishlamay qolgan hojatxonani tuzatishni amalga oshirdilar. Koch o‘zini kosmik santexnik deb atashdan faxrlanayotganini aytdi.
Astronavtlar, shuningdek, birinchi mashqlarini bajardilar, chunki har biri nol tortishishda sodir bo‘ladigan mushak va suyak yo‘qotilishini qoplash uchun kuniga 30 daqiqa mashq qilishi kerak. Missiya NASAning 2028 yilda rejalashtirilgan qo‘nishining birinchi bosqichi sifatida kapsulani sinovdan o‘tkazishga qaratilgan, chunki ular qo‘nmagan holda Oyga parvoz qilishadi, bu 1972 yildagi Apollo 17 dan beri birinchi marta.

Миссия Artemis II успешно продолжает свой путь к Луне, пройдя середину расстояния между Землей и Луной, как сообщило NASA. Центр управления полетом в Хьюстоне провел сеанс связи с четырьмя астронавтами на борту капсулы Orion около 23:00 (04:00 UTC) в пятницу, сообщив им о значимости их местоположения. Астронавты находятся на расстоянии 219 000 километров (136 080 миль) от Земли, что стало вехой всего через два дня, пять часов и 24 минуты после старта с мыса Канаверал во Флориде.
Американские астронавты Кристина Кох, Виктор Гловер, Рид Уайзман и канадец Джереми Хансен теперь находятся на так называемой траектории «свободного возвращения», которая позволяет Orion использовать гравитацию Луны для облета вокруг нее перед возвращением к Земле без двигательной установки. Кох сказала центру управления: «У всех нас... было коллективное выражение радости по этому поводу... Сейчас мы можем видеть Луну через стыковочный люк; это прекрасное зрелище».
Во время облета Земли астронавты сделали фотографии нашей планеты, которые NASA опубликовало. Среди снимков, сделанных командиром Уайзманом, были изогнутый срез Земли в одном из окон капсулы и вид всего земного шара с океанами, покрытыми завихряющимися облаками, где даже можно было увидеть зеленое северное сияние на Северном полюсе. Уайзман заявил в телеинтервью: «Это был самый впечатляющий момент, и он заставил всех четверых остановиться».
По мере продвижения путешествия астронавты осваиваются в своем ограниченном пространстве. Они сообщили, что внутри космического корабля немного холодно, но они все же обустраивают его как дом. В первые часы на борту Orion они проверили и устранили мелкие неполадки на корабле, включая проблему со связью и, что критически важно, неисправный туалет. Кох рассказала СМИ, что гордится тем, что называет себя космическим сантехником.
Астронавты также уже провели свои первые тренировки, так как каждый должен тратить 30 минут в день на упражнения, чтобы компенсировать потерю мышц и костей в условиях невесомости. Миссия направлена на испытание самой капсулы и является первым шагом к запланированной NASA посадке в 2028 году, поскольку астронавты не будут высаживаться, совершая первый полет к Луне со времен Apollo 17 в 1972 году.