Kuba hukumati 2010 nafar mahbusni ozod qilish bo‘yicha “gumanitar va suveren jest” sifatida e’lon qilingan jarayonni boshladi. Bu qaror AQShning davom etayotgan bosimi fonida qabul qilindi. AFP agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, birinchi 20 dan ortiq mahbuslar Gavana sharqidagi La Lima qamoqxonasidan chiqarildi va ularni qarindoshlari kutib oldi.
Kubaning AQShdagi elchixonasi aytishicha, ozod qilinish xorijiy fuqarolar, yoshlar, ayollar va 60 yoshdan oshgan shaxslarni qamrab oladi. Tanlashda jinoyatlar tabiati, qamoqdagi xulq-atvor, o‘tgan muddat va sog‘liq holati hisobga olindi. Bu qaror, shuningdek, an’anaviy ravishda mamlakat jinoiy adliya tizimida amalga oshiriladigan Muqaddas hafta bilan bog‘liq.
Bu jarayon davomida AQSh prezidenti Donald Tramp Kubaning kommunistik rahbariyatini o‘zgartirish niyatida ekanligini da’vo qilib, Gavana ustidagi bosimni kuchaytirdi. Vashington ilgari orolga neft yetkazib berishni cheklab, yoqilg‘i tanqisligi va elektr ta’minotidagi uzilishlarga sabab bo‘ldi. Biroq, yaqinda Kubaning bir portiga yanvardan beri birinchi marta rossiyalik kompaniyaga tegishli neft tankeri kelib tushdi, Tramp esa bu yetkazib berish bilan “muammosi yo‘qligini” aytdi.
Huquq himoyachi tashkilotlar mamlakatda yuzlab siyosiy mahbuslar qolganini va hokimiyat tanqidchilari ta’qibga uchraganini da’vo qilmoqda. Bu ozod qilish harakatlari, shunga qaramay, iqtisodiy qiyinchiliklar va xalqaro bosimlar fonida amalga oshirilmoqda.

Правительство Кубы начало процесс освобождения 2010 заключенных, объявленный как «гуманитарный и суверенный жест». Это решение принято на фоне продолжающегося давления со стороны США. По данным AFP, первые более 20 заключенных уже вышли на свободу из тюрьмы Ла-Лима в восточной части Гаваны, где их встретили родственники.
Как сообщило посольство Кубы в США, освобождение затронет иностранных граждан, молодых людей, женщин и лиц старше 60 лет. При отборе учитывались характер преступлений, поведение в тюрьме, срок отбытого наказания и состояние здоровья. Решение также приурочено к Страстной неделе, что является традиционной практикой в системе уголовного правосудия страны.
На этом фоне президент США Дональд Трамп усилил давление на Гавану, заявив о намерении изменить коммунистическое руководство страны. Вашингтон ранее ограничил поставки нефти на остров, что привело к дефициту топлива и перебоям с электричеством. Однако недавно в один из портов Кубы впервые с января прибыл танкер с нефтью, принадлежащий российской компании, и Трамп заявил, что «не имеет проблем» с этой поставкой.
Правозащитные организации утверждают, что в стране остаются сотни политических заключенных, а критики власти подвергаются преследованиям. Этот процесс освобождения происходит в условиях экономических трудностей и международного давления, подчеркивая сложную ситуацию на острове.