Avstraliya hukumati Pasxa bayrami arafasida mamlakat boʻylab yuzlab yoqilgʻʻi quyish shoxobchalarida dizel tanqisligi yuzaga kelganiga qaramay, fuqarolarni sayohat rejalarini davom ettirishga chaqirdi. Energetika vaziri Kris Bouen shanba kuni bergan bayonotida, "Pascha - eʼtiqod va oila uchun juda maxsus vaqt" deb taʼkidlab, "Dam oling - lekin keragidan ortiq yoqilgʻʻi olmang" degan murojaat qildi.
Avstraliyada yoqilgʻi narxlari AQSh-Isroil-Iron urushi boshlanganidan va global neft va gaz tashish uchun asosiy yoʻl boʻlgan Hormuz boʻgʻozining samarali yopilishidan keyin keskin koʻtarildi. Bouenning aytishicha, mamlakatdagi taxminan 8000 yoqilgʻʻi quyish shoxobchasidan 312 tasi, asosan qishloq joylarda, dizel zaxirasi tugagan, bu erda zaxiralarni toʻldirish koʻproq vaqt talab qiladi.
Televizion bayonotida Bouen mamlakatda 39 kunlik benzin, 29 kunlik dizel va 30 kunlik reaktiv yoqilgʻi zaxirasi borligini aytdi. Avstraliya yoqilgʻining taxminan 90% ni Yaqin Sharqdan import qiladi va nafaqat urush, balki Tehronning Hormuz boʻgʻozini toʻsib qoʻyishi sababli yuzaga kelgan uzilishlarga alohida taʼsir koʻrsatmoqda. Bu boʻgʻoz orqali dunyo nefti va tabiiy gazining taxminan 20% oqib oʻtadi.
Bosh vazir Entoni Albanese oʻtgan chorshanba kuni mamlakatga televizion murojaatida, Yaqin Sharq mojarosidan kelib chiqqan iqtisodiy zarba oylar davomida sezilishini ogohlantirdi. U "Avstraliya bu urushda faol ishtirokchi emas. Lekin barcha avstraliyaliklar uning tufayli yuqori narxlarni toʻlamoqda" deb taʼkidladi va fuqarolarni keraksiz yoqilgʻi isteʼmolini cheklashga va imkon boʻlsa jamoat transportiga oʻtishga chaqirdi.
Soʻnggi kunlarda Hormuz boʻgʻozi orqali bir qancha kemalar oʻtgan, jumladan, fransuz kompaniyasi CMA CGMga tegishli Malta bayrogʻidagi konteyner kemasi va yapon tabiiy gaz tashuvchisi. Turkiya transport vaziri Abdulkadir Uraloglu esa, CNN Turk kanaliga bergan intervyusida, urush boshlanganidan beri kutayotgan 15 ta kemadan ikkinchi turk bayrogʻidagi kemaning ham boʻgʻozdan oʻtganini maʼlum qildi. Biroq, harakatlar urushdan oldingi davrga nisbatan 95% ga kamaygan boʻlsa-da, boʻgʻoz orqali kemalar harakati butunlay toʻxtamagan.

Режим Австралии призвал граждан продолжить свои пасхальные планы поездок, несмотря на нехватку дизельного топлива на сотнях заправочных станций по всей стране. Министр энергетики Крис Боуэн в заявлении в субботу подчеркнул, что «Пасха — это очень особое время веры и семьи», добавив: «Отправляйтесь отдыхать — но не берите больше топлива, чем вам нужно».
Цены на топливо в Австралии резко выросли с начала войны США и Израиля с Ираном и фактического закрытия Ормузского пролива, ключевого маршрута для глобальных поставок нефти и газа. Боуэн заявил, что 312 из примерно 8000 австралийских заправочных станций остались без дизеля, в основном в сельских районах, где пополнение запасов занимает больше времени.
В телевизионном обращении он сообщил, что в стране имеется 39-дневный запас бензина, 29-дневный запас дизельного топлива и 30-дневный запас авиационного топлива. Австралия импортирует около 90% своего топлива с Ближнего Востока и особенно уязвима для сбоев, вызванных конфликтом и блокадой Ормузского пролива Тегераном. Через этот пролив проходит около 20% мировой нефти и природного газа.
Премьер-министр Энтони Албанези в редком телевизионном обращении к нации в среду предупредил, что экономический шок от ближневосточного конфликта будет ощущаться в течение месяцев. Он заявил: «Австралия не является активным участником этой войны. Но все австралийцы платят более высокие цены из-за нее», призвав ограничить ненужное использование топлива и перейти на общественный транспорт, где это возможно.
В последние дни через Ормузский пролив прошло небольшое количество судов, включая мальтийский контейнеровод, принадлежащий французской компании CMA CGM, и японское судно, перевозящее сжиженный природный газ. Министр транспорта Турции Абдулкадир Уралоглу заявил в субботу, что второе турецкое судно из 15, ожидавших перехода с начала конфликта, пересекло пролив. Однако движение сократилось примерно на 95% по сравнению с периодом до конфликта, хотя полностью не остановилось.