AQSH prezidenti Donald Tramp, Eron havo mudofaasi tomonidan juma kuni urib tushirilgan F-15 samolyotining ikkinchi ekipaj a’zosini muvaffaqiyatli qutqarganini tasdiqladi. Tramp o‘zining Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida: “Bu jasur jangchi dushman chizig‘i ortidagi Eronning xavfli tog‘larida, dushmanlarimiz tomonidan quvilmoqda edi. U jarohat oldi, lekin u yaxshi bo‘ladi”, deb yozdi.
Al Jazeera muxbiri Tehron Jon Xendrendan ma’lumot berishicha, AQSH rasmiysi AQSH kuchlari urib tushirilgan uchuvchini ikki kun davomida Eron bo‘linmalaridan qochib, atroflab o‘rab olganini va unga yaqinlashayotganini aytgan. Xendren: “Keyin o‘t ochish boshlandi. Bu kunduzi sodir bo‘ldi. Odatda, maxsus operatsiyalar qo‘shinlari bunday qutqarish operatsiyasiga borishadi va ular kimnidir juda tez, qorong‘ilikda chiqarib olishga harakat qilishadi. Bu soatlar davom etdi, bizga aytilgan”, deb hisobot berdi.
Alohida holda, Eronning Fars axborot agentligi, Islom Inqilobiy Gvardiyasi (IRGC) yo‘qolgan ofitserni qidirgan AQSH samolyotini Isfaxon viloyatida urib tushirganini da’vo qildi. Fars o‘zining Telegram kanalida dala ustidan ko‘tarilayotgan qalin tutunni ko‘rsatgan fotosuratni joylashtirib: “Trampning ulkan mag‘lubiyatni yashirish uchun umidsiz urinishi”, deb yozdi. Samolyot C-130 sinfidagi samolyot bo‘lib, Faraj Rangers deb nomlangan politsiya komandolari bo‘linmasi tomonidan yo‘q qilingan.
O‘nlab harbiy samolyotlarni o‘z ichiga olgan yuqori darajadagi AQSH qutqarish harakati Eron tomonidan qattiq qarshilikka duch keldi. Bundan tashqari, A-10 Warthog jangchi samolyoti Quvayt ustida urilgandan so‘ng qulab tushdi, uchuvchi katapulta orqali chiqdi, ammo ekipajning jarohatlari darajasi noma’lum. Tramp g‘alaba qozongan holda: “Biz bu ikkala operatsiyani ham bitta amerikalik o‘ldirilmagan yoki hatto jarohatlanmagan holda amalga oshira olishimiz, yana bir bor Eron osmonida bizning havo ustunligimiz va ustunligimizni isbotlaydi”, deb bayonot berdi.
Al Jazeera muxbiri Tehron Tohid Asadiyning xabar berishicha, Eronliklar uchuvchini qutqarish haqida tasdiqlash yoki rad etish bermagan. U: “O‘tgan 24 soat ichida biz jangchi samolyot urib tushirilgan joyda doimiy havo zarbalarini kuzatdik”, dedi. Qutqarish Oq uy uchun Eron bilan urush oltinchi haftasida bo‘lgan inqirozni hal qiladi, birinchi ekipaj a’zosi qutqarilganidan keyin Eron va AQSH tomonidan qolgan uchuvchini qidirish yuqori darajadagi qidiruvni keltirib chiqardi.

Президент США Дональд Трамп подтвердил успешное спасение второго члена экипажа истребителя F-15, который, по заявлению Ирана, был сбит его противовоздушной обороной в пятницу. Трамп написал на своей социальной платформе Truth Social: «Этот храбрый Воин находился за линией фронта в опасных горах Ирана, преследуемый нашими врагами. Он получил травмы, но с ним все будет в порядке». По словам Трампа, авиатор, имевший звание полковника, стал вторым членом экипажа из двух человек.
Корреспондент Al Jazeera в Вашингтоне Джон Хендрен сообщил, что, по данным американского чиновника, силы США окружили и приближались к сбитому летчику, который сумел избежать иранских подразделений в течение примерно двух дней. Хендрен заявил: «Затем началась перестрелка. Это произошло при дневном свете. Обычно войска специального назначения отправляются на такую спасательную операцию и пытаются очень быстро эвакуировать кого-то в темноте. Это длилось часами, как нам сказали».
Отдельно иранское информационное агентство Fars сообщило, что Корпус стражей исламской революции (КСИР) сбил американский самолет, искавший пропавшего офицера в южной провинции Исфахан. Fars разместило на своем Telegram-канале фотографию с густым дымом, поднимающимся над полем, с подписью: «Отчаянная попытка Трампа скрыть огромное поражение». По данным агентства, самолет класса C-130 был уничтожен полицейским подразделением коммандос под названием Faraj Rangers.
Высокорискованная спасательная операция США, в которой участвовали десятки военных самолетов, столкнулась с ожесточенным сопротивлением Ирана. Кроме того, истребитель A-10 Warthog разбился после попадания над Кувейтом, пилот катапультировался, но степень травм среди экипажа осталась неясной. Трамп, однако, торжествовал, заявив: «Тот факт, что мы смогли провести обе эти операции без единого убитого или даже раненого американца, еще раз доказывает, что мы достигли подавляющего господства и превосходства в воздухе над иранским небом».
Корреспондент Al Jazeera в Тегеране Тохид Асади сообщил, что иранцы не подтвердили и не опровергли спасение пилота. Он отметил: «За последние 24 часа мы наблюдали непрерывные воздушные удары по месту, где был сбит истребитель». Спасение разрешило кризис для Белого дома на шестой неделе войны с Ираном, после спасения первого члена экипажа, что спровоцировало высокоставочные поиски оставшегося летчика как со стороны Ирана, так и со стороны США.