Fatme A. oilasi bilan Beyrutning tijorat markazidagi Azarieh binolarida, yuzlab koʻchirilgan livanliklar boshpana topgan joyda yashaydi. Ular bu yerda 250 ga yaqin oila bilan birga vaqtinchalik chodirlarda yashamoqda. Fatme: "Hojatxonaga borish uchun navbat turish kerak, hamma senga qaraydi. Men uyalamiman," deydi. Uning oilasi—er, 7 yoshli qizi va onasi—kamar ustida yashaydi, eri esa boshqalarga yordam berish orqali ikkita chodir olishga muvaffaq boʻlgan.
Kechalari portlashlar juda baland boʻlib, koʻpchilik toʻliq kiyimda uxlaydi. Isroil hujumlari markaziy shahar hududlarigacha kengaygan, baʼzan ogohlantirishsiz keladi. Isroil Mudofaa vaziri Isroil Katz janubiy Livanda bufer zonasi oʻrnatilishini va urush tugagach ham Isroil uni nazorat qilishini aytdi, bu Litani daryosigacha choʻzilishi mumkin. Livan Mudofaa vaziri Mishel Menassa buni "Livan hududini yangi bosqin qilish niyati" deb baholadi.
Yevropa mamlakatlari vazirlari Isroilni Livan hududiy yaxlitligini hurmat qilishga chaqirgan, ammo mahalliy aholi bu soʻzlardan tasalli topmaydi. Fatme: "Biz qochdik, lekin hech qayerda xavfsiz emasligimizni bilamiz. Boshqa ilojimiz yoʻq," deydi. Uning oilasi bir oy oldin janubiy Ouzai mahallasida yashagan, u yer ular uchun tinch hayot edi.
2024-yilgi urushdan keyin ham Isroil hujumlari davom etdi, BMT maʼlumotlariga koʻra, 2026-yil fevraliga qadar 15,400 dan ortiq bitim buzilishi va 370 dan ortiq kishi halok boʻlgan. Fatmening qizi portlashlardan qoʻrqib, quloqlarini berkitadi. Oilasi faqat zarurat narsalarini olib, Azarieh binolariga boshpana topdi. Fatme: "Uyimni juda sogʻindim, hayotimiz tubdan oʻzgardi," deydi.
BMT favqulodda yordam koordinatori Tom Fletcher 1,240 kishi halok boʻlganini va 1,1 million kishi, shu jumladan yuz minglab bolalar, koʻchirilganini aytdi. Fatme qizi bolalar bilan oʻynayotganini koʻrib, umidga ega boʻladi, lekin Isroil dronlari va portlashlar uni haqiqatga qaytaradi. U: "Biz birinchi oila emasmiz, oxirgisi ham boʻlmaymiz. Faqat bardosh berishimiz kerak," deydi.

Из-за боевых действий на юге Ливана и израильских бомбардировок пригородов Бейрута более 1,1 миллиона человек были вынуждены покинуть свои дома. DW встретилась с семьей, которая пытается сохранить подобие нормальной жизни в тяжелых условиях.
Фатма А. и её семья живут в зданиях Азарие в коммерческом центре Бейрута, где нашли приют сотни перемещенных ливанцев. Здесь около 250 семей ютятся в импровизированных палатках. Фатма рассказывает: "В туалет приходится стоять в очереди, все на тебя смотрят. Мне стыдно". Её семья — муж, 7-летняя дочь и мать — ютятся в двух палатках, которые удалось получить благодаря помощи мужа-плотника другим жильцам.
Ночью взрывы становятся особенно громкими, многие спят полностью одетыми. Израиль расширил цели атак, включая центральные районы города, иногда без предупреждения. Министр обороны Израиля Исраэль Кац заявил о создании буферной зоны в южном Ливане, которая может простираться до реки Литани, с сохранением израильского контроля после войны. Министр обороны Ливана Мишель Менасса назвал это "явным намерением навязать новую оккупацию ливанской территории".
Министры иностранных дел 10 европейских стран совместно с верховным дипломатом ЕС Каей Каллас призвали Израиль уважать территориальную целостность Ливана, но местные жители не находят утешения в этих словах. Фатма говорит: "Мы бежали, но знаем, что нет по-настоящему безопасного места. Больше мы ничего не можем сделать". Всего несколько недель назад её семья жила в южном районе Узаи, ведя обычную жизнь.
После убийства верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи в конце февраля Хезболла, поддерживаемая Ираном, вступила в войну, что привело к эскалации насилия. Даже после перемирия в ноябре 2024 года израильские атаки продолжались: по данным ООНВТЛ и ливанского правительства, к февралю 2026 года было зафиксировано более 15 400 нарушений перемирия и погибло более 370 человек. Дочь Фатмы до сих пор боится громких звуков.
Семья Фатмы, спасаясь, попала в пробки и сначала ночевала в машине, прежде чем найти приют в зданиях Азарие. Фатма скучает по дому: "Наша жизнь перевернулась". Координатор ООН по чрезвычайной помощи Том Флетчер сообщил, что в Ливане погибло 1240 человек, ранено 3500, а более 1,1 миллиона, включая сотни тысяч детей, перемещены. Фатма находит надежду, видя, как её дочь играет, но звуки дронов и взрывов возвращают её к реальности.