Pokiston hukumati AQSh va Isroilning Eron bilan urushini tugatish va strategik ahamiyatga ega bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozini qayta ochish uchun ikki bosqichli reja taklif qildi. Reuters axborot agentligiga bergan ma’lumotga ko‘ra, bu reja hozirda Eron va AQSh tomonidan ko‘rib chiqilmoqda. Pokistonning diplomatik sa’y-harakatlari Eron Tashqi ishlar vazirligi vakili Esmoil Bag‘oyi tomonidan tasdiqlandi.
Bag‘oyi Eronning xavfsizligiga e’tibor qaratayotganini ta’kidlab, AQSh va Isroilning so‘nggi hujumlariga qarshi turishini bildirdi. Dushanba kuni Tehrondagi yirik universitet va Asaluyeh shahridagi Janubiy Pars neft-kimyo zavodiga qilingan bombardimon natijasida kamida 34 kishi halok bo‘ldi. Bu voqealar mintaqaviy keskinlikni yanada kuchaytirdi.
Axios nashri xabar berishicha, AQSh, Eron va mintaqaviy vositachilar urushni doimiy tugatishga olib kelishi mumkin bo‘lgan “ikki bosqichli kelishuv” doirasida 45 kunlik o‘t ochishni to‘xtatishni muhokama qilmoqda. Pokiston manbasi Field Marshal Osim Munirning AQSh vitse-prezidenti JD Vens, maxsus elchi Stiv Vitkoff va Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Oroqchi bilan “butun kecha” aloqada bo‘lganini aytdi.
Taklif qilingan rejaga ko‘ra, darhol o‘t ochish to‘xtatiladi va Hormuz bo‘g‘ozi ochiladi, so‘ngra 15-20 kun ichida keng qamrovli kelishuv yakunlanadi. “Islomobod kelishuvi” deb nomlangan bitim bo‘g‘oz uchun mintaqaviy tuzilmani o‘z ichiga oladi va yakuniy muzokaralar Pokiston poytaxtida o‘tkaziladi. Yakuniy kelishuvda Eronning yadro quroli izlamaslik majburiyati, sanksiyalarning yengillashi va muzlatilgan aktivlarning ozod qilinishi kiritilishi kutilmoqda.
Biroq, Eron rasmiysi Reutersga bergan bayonotida, vaqtincha o‘t ochishni to‘xtatish evaziga bo‘g‘ozni ochishni rad etdi va taklifni ko‘rib chiqishda muddatlarni qabul qilmasligini aytdi. AQSh ham doimiy o‘t ochishni to‘xtatishga tayyor emas. Pokistonning “shoshilinch diplomatiyasi” og‘ir ish bilan uchrayapti, chunki ishtirokchi tomonlar o‘rtasida ishonchsizlik juda yuqori.
Bag‘oyi AQShning o‘tgan oy taklif qilgan 15 bandli rejasini hech qachon qabul qilmasligini ta’kidladi va Eronning o‘z talablari borligini, ularni faqat mos vaqtda ochiqlashini aytdi. U Eronning bosim ostida egilmasligini ta’kidladi. Hormuz bo‘g‘ozi orqali dunyo neft va gazining 20% dan ortig‘i o‘tadi, hozirda u amalda Eron tomonidan blokadaga olingan. Urush boshlanganidan beri Eronda 2000 dan ortiq odam halok bo‘ldi.

Пакистанское правительство выдвинуло двухэтапный план по прекращению войны США и Израиля с Ираном и возобновлению работы стратегически важного Ормузского пролива. По данным информационного агентства Reuters, этот план в настоящее время рассматривается иранскими и американскими сторонами. Дипломатические усилия Пакистана подтвердил представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи.
Багаи подчеркнул, что Иран сосредоточен на своей безопасности, противостоя последним атакам со стороны США и Израиля. В понедельник в результате бомбардировок крупного университета в Тегеране и нефтехимического завода «Южный Парс» в Асалуехе погибли по меньшей мере 34 человека. Эти инциденты усугубили региональную напряженность.
Как сообщает издание Axios, США, Иран и региональные посредники обсуждают потенциальное 45-дневное прекращение огня в рамках «двухфазной сделки», которая может привести к постоянному окончанию войны. Источник в Пакистане сообщил Reuters, что начальник штаба армии фельдмаршал Асим Мунир «всю ночь» контактировал с вице-президентом США Дж.Д. Вэнсом, специальным посланником Стивом Уиткоффом и министром иностранных дел Ирана Аббасом Араги.
Согласно предложению, немедленно вступит в силу прекращение огня с открытием Ормузского пролива, после чего в течение 15-20 дней будет согласовано более широкое урегулирование. Сделка, предварительно названная «Исламабадским соглашением», будет включать региональные рамки для пролива, а окончательные очные переговоры пройдут в столице Пакистана. Ожидается, что окончательное соглашение будет содержать обязательства Ирана не разрабатывать ядерное оружие в обмен на ослабление санкций и разблокировку замороженных активов.
Однако, как заявил Reuters иранский чиновник в понедельник, Тегеран отказывается открывать пролив в обмен на временное прекращение огня и не принимает сроки при рассмотрении предложения. Вашингтон также не готов к постоянному прекращению огня. Дипломатическая активность Пакистана, которую официальные лица называют «лихорадочной дипломатией», сталкивается с серьёзными трудностями из-за высокого уровня недоверия между сторонами.
Багаи заявил, что Тегеран никогда не примет 15-пунктовый план, выдвинутый США в прошлом месяце, и подчеркнул, что у Ирана есть собственные требования, которые будут раскрыты в подходящее время. Он также отметил, что Иран не поддастся давлению. Через Ормузский пролив проходит более 20% мировой нефти и газа, и в настоящее время он де-факто заблокирован Ираном. С начала войны в Иране погибло более 2000 человек.