Kongo Demokratik Respublikasi (KDR) rasmiylari, bu oydan boshlab amal qiladigan kelishuvga ko‘ra, AQShdan deportatsiya qilinayotgan, lekin o‘zlari kongolik bo‘lmagan migrantlarni qabul qilishga rozi bo‘lganliklarini e’lon qildi. Mamlakatning Aloqa vazirligi vaqtinchalik qabul tizimi o‘rnatilganini, poytaxt Kinshasada keluvchilar uchun joylar tanlanganini ma’lum qildi.
Rasmiy bayonotda, “logistik va texnik yordam”ni AQSh ta’minlaydi, deb aytilgan bo‘lib, Kongo hukumati ushbu dastur uchun hech qanday moliyaviy xarajatni o‘z zimmasiga olmaydi. Hukumat qancha deportatsiya qilingan shaxslarni qabul qilishini aytmadi, ammo AQSh Vashingtonning immigratsiyaga qarshi qattiq siyosati doirasida Afrikadagi bir qancha boshqa mamlakatlarga ham deportantlarni yuborgan.
Migrantlarni o‘z vatanlariga qaytarish mumkinligi haqidagi tashvishlarga qaramay, Kongo rasmiylari bunday o‘tkazmalar rejalashtirilmaganligini ta’kidladi. Bayonotda, uchinchi mamlakat migrantlarini qabul qilish qarori KDRning inson qadr-qimmati, xalqaro birdamlik va migrantlar huquqlarini himoya qilishga sodiqligi bilan bog‘liq ekanligi aytildi.
Kongo hokimiyati, shuningdek, ushbu sxema “doimiy ko‘chirish mexanizmi yoki migratsiya siyosatlarini tashqariga chiqarish” emasligini ta’kidladi. AQSh Davlat departamenti esa, “boshqa hukumatlar bilan diplomatik aloqalar” haqida fikr bildirmasdan, hukumatning “noqonuniy va ommaviy immigratsiyani tugatish va Amerikaning chegara xavfsizligini mustahkamlashga sodiqligi”ni qayd etdi.
Prezident Donald Trump ma’muriyati o‘tgan yil yanvarda hokimiyatga kelganidan beri immigratsiyaga qarshi qattiq yondashuvining bir qismi sifatida o‘nlab odamlarni uchinchi mamlakatlarga deportatsiya qilgan. Inson huquqlari himoyachilari bu siyosatni qoralab, uning qonuniyligiga shubha bildirishgan. KDR Eswatini, Gana va Janubiy Sudan kabi boshqa qit’a davlatlari qatoriga qo‘shilib, AQShdan deportantlarni qabul qilmoqda.
O‘tgan hafta, turli Afrika mamlakatlaridan sakkiz kishi Uganda deportatsiya qilindi. AQSh senatining tashqi aloqalar qo‘mitasining ozchilik hisobotiga ko‘ra, Trump ma’muriyati 2026-yil yanvarigacha uchinchi mamlakatlarga deportatsiyalar uchun “ehtimol” 40 million dollardan (30 million funt) ortiq mablag‘ sarflagan, ammo umumiy xarajatlar “noma’lum”. AQSh, shuningdek, besh mamlakatga – Ekvatorial Gvineya, Ruanda, Salvador, Eswatini va Palauga – “to‘g‘ridan-to‘g‘ri” 32 million dollardan ortiq mablag‘ ajratgan.
AQSh, shuningdek, KDR bilan mineral shartnomasini muzokara qilmoqda, bu markaziy Afrika mamlakatining kobalt, tantal, litiy va mis kabi asosiy metallarning katta zaxiralariga kirish imkoniyatini oshirishga yordam beradi. Trump davrida AQSh KDR va Ruanda o‘rtasida tinchlik kelishuvini ham o‘rnatgan, ammo uni amalga oshirish hali ham muammo bo‘lib qolmoqda.

Власти Демократической Республики Конго (ДРК) объявили, что согласились принимать мигрантов, депортированных из США, которые сами не являются конголезцами, в рамках соглашения, вступающего в силу с этого месяца. Министерство связи сообщило, что была создана временная система приема, а в столице Киншасе выбраны объекты для размещения прибывающих.
В официальном заявлении говорится, что «логистическую и техническую поддержку» будет предоставлять США, при этом конголезское правительство не понесет никаких финансовых затрат по этой схеме. Правительство не уточнило, сколько депортированных лиц будет принято, но США уже отправляли депортантов в несколько других африканских стран в рамках жесткой политики Вашингтона по борьбе с иммиграцией.
Несмотря на опасения, что мигрантов могут вернуть в их страны происхождения, конголезские чиновники заявили, что такие передачи не планируются. В заявлении отмечается, что решение принимать так называемых мигрантов из третьих стран – то есть тех, кто не является гражданами ни отправляющей, ни принимающей страны – соответствует приверженности ДРК человеческому достоинству, международной солидарности и защите прав мигрантов.
Конголезские власти также подчеркнули, что эта схема не является «постоянным механизмом переселения или аутсорсингом миграционной политики». Государственный департамент США, не комментируя «дипломатические контакты с другими правительствами», заявил, что администрация остается «непоколебимой» в своей «приверженности прекращению незаконной и массовой иммиграции и укреплению безопасности границ Америки».
Администрация президента Дональда Трампа с прихода к власти в январе прошлого года депортировала десятки людей в третьи страны в рамках своего жесткого подхода к иммиграции. Правозащитники осудили эту политику, некоторые поставили под сомнение ее законность. ДРК присоединяется к другим континентальным государствам, включая Эсватини, Гану и Южный Судан, в приеме депортированных из США.
На прошлой неделе восемь человек из разных африканских стран были депортированы в Уганду. Согласно отчету меньшинства комитета Сената США по международным отношениям, администрация Трампа, «вероятно», потратила более 40 миллионов долларов (30 миллионов фунтов) на депортации в третьи страны к январю 2026 года, хотя общие затраты «неизвестны». США также предоставили «непосредственно» пяти странам – Экваториальной Гвинее, Руанде, Сальвадору, Эсватини и Палау – более 32 миллионов долларов.
США также ведут переговоры с ДРК о соглашении по минералам, чтобы получить доступ к обширным запасам ключевых металлов, таких как кобальт, тантал, литий и медь, в этой центральноафриканской стране. При Трампе США также способствовали заключению мирного соглашения между ДРК и Руандой, хотя его реализация остается проблемой.