Hindistonning eng ilg‘or yadro reaktori, Tamil Nadu shtatidagi Kalpakkam shahrida joylashgan Prototip tez ko‘paytiruvchi reaktor (PFBR), dushanba kuni kritiklik bosqichiga yetdi. Bu bosqichda yadro zanjirli reaksiya o‘z-o‘zini davom ettira oladi va bu Hindistonning atom energiyasi dasturida muhim sakrashni anglatadi. Reaktor to‘liq ishga tushgach, Hindiston Rossiyadan keyin tijorat tez ko‘paytiruvchi reaktoriga ega bo‘lgan ikkinchi mamlakatga aylanadi.
Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi bu voqeani "Hindiston uchun faxrli lahza" va mamlakatning yadro dasturini rivojlantirishdagi "belgilovchi qadam" deb atadi. U X ijtimoiy tarmog‘idagi postida shunday dedi: "Bu ilg‘or reaktor, iste’mol qilganidan ko‘ra ko‘proq yoqilg‘i ishlab chiqara oladi, bu bizning ilmiy imkoniyatlarimiz chuqurligi va muhandislik korxonamiz kuchini aks ettiradi. Bu dasturning uchinchi bosqichida keng toriy zaxiralarimizdan foydalanishga qarorli qadamdir."
Tez ko‘laytiruvchi reaktor nima va bu yangi yutuq nima uchun muhim? Bu reaktor Indira Gandi Atom Tadqiqotlari Markazi (IGCAR) tomonidan ishlab chiqilgan bo‘lib, 500 megavatt elektr quvvatiga ega. U og‘ir suvli reaktorlardan farqli ravishda, uranni kamroq iste’mol qilib, elektr energiyasi ishlab chiqaradi va plutoniy chiqindilarini yoqilg‘i sifatida ishlatadi, bu esa yadro chiqindilarini kamaytiradi.
Hindiston dunyodagi uchinchi yirik energiya iste’molchisi bo‘lib, aholisi va iqtisodiyoti tez o‘sib bormoqda. Hozirda yadro energiyasi mamlakat energiya aralashmasining atigi 3 foizini tashkil qiladi, ammo Hindiston buni 2024 yildagi 8,180 MVt dan 2047 yilga kelib 100 GVt ga oshirishni maqsad qilgan. Uch bosqichli yadro dasturi va toriy zaxiralaridan foydalanish bu maqsadga erishishda muhim rol o‘ynaydi.
Boshqa mamlakatlar, jumladan AQSh, Fransiya, Buyuk Britaniya, Yaponiya va Rossiya ham tez ko‘paytiruvchi reaktor texnologiyasi ustida ishlagan, ammo hozirgacha faqat Rossiyada tijorat reaktori mavjud. Ekspertlar, reaktor materiallari, qayta ishlash va iqtisodiy muammolar tufayli bunday tizimlarni keng miqyosda joriy etish to‘xtab qolganini ta’kidlaydi. Agar Hindiston o‘z prototip reaktorining muvaffaqiyatini tijorat modeliga aylantira olsa, bu boshqa mamlakatlarga namuna bo‘lishi mumkin.

Передовой ядерный реактор Индии, прототипный реактор-размножитель на быстрых нейтронах (ПБР) в Калпаккаме, штат Тамилнад, достиг критичности в понедельник. Эта стадия, на которой ядерная цепная реакция может продолжаться самостоятельно, знаменует собой значительный скачок в атомной энергетической программе страны. После полного ввода в эксплуатацию Индия станет лишь второй страной после России, имеющей коммерческий реактор-размножитель на быстрых нейтронах.
Премьер-министр Индии Нарендра Моди назвал это событие «гордым моментом для Индии» и «определяющим шагом» в развитии ядерной программы страны. В своем сообщении в X он заявил: «Этот передовой реактор, способный производить больше топлива, чем потребляет, отражает глубину наших научных возможностей и силу нашего инженерного предприятия. Это решительный шаг к использованию наших обширных запасов тория на третьем этапе программы».
Что такое реактор-размножитель на быстрых нейтронах и почему это достижение важно? Реактор, разработанный Центром атомных исследований имени Индиры Ганди (IGCAR), имеет мощность 500 МВт. В отличие от тяжеловодных реакторов, он использует меньше урана, поскольку может также потреблять плутоний из отходов, что снижает ядерные отходы и повышает эффективность использования топлива.
Индия является третьим по величине потребителем энергии в мире, и ее спрос продолжает расти. В настоящее время ядерная энергия составляет лишь 3% энергетического баланса страны, но Индия планирует увеличить эту долю с 8 180 МВт в 2024 году до 100 ГВт к 2047 году. Трехэтапная ядерная программа и использование тория играют ключевую роль в этих планах, позволяя снизить зависимость от импортного урана.
Другие страны, включая США, Францию, Великобританию, Японию и Россию, также работали над технологией реакторов-размножителей, но до сих пор только Россия имеет коммерческую установку. Эксперты отмечают, что проблемы с материалами, переработкой и экономикой часто препятствовали широкому внедрению таких систем. Если Индии удастся превратить успех прототипа в коммерческую модель, это может вдохновить другие страны последовать ее примеру.