AQShning sobiq prezidenti Donald Trumpning NATO ittifoqdoshlariga nisbatan noroziligi u prezident boʻlishidan oldin ham mavjud edi. Uning ittifoqchilarning mudofaa xarajatlarini past deb hisoblashi va hatto Daniya hududi boʻlgan Grenlandiyani egallab olish bilan tahdid qilishi kabi harakatlari NATOni doimo bezovta qilib kelgan.
Biroq, Trumpning Eron urushiga NATO ittifoqchilarining qoʻshilmasligi qarori bu keskinlikni yangi darajaga koʻtardi. Trump bu holatni ittifoq uchun „hech qachon yoʻqolmaydigan dogʻ“ deb atadi. Germaniya kansleri Fridrix Merts esa bu mojaroni „transatlantik stress testi“ deb taʼrifladi. Mutaxassislarning fikricha, bu holat NATOning kelajagi haqidagi asosiy savolni ochiqchasiga qoʻydi: AQSh chiqib ketsa, ittifoq omon qola oladimi?
Trumpning NATOdan rasman chiqishi uchun AQSh Senatida ikki third koʻpchilik yoki Kongress qonuni kerak, bu esa yaqin vaqtda amalga oshishi mushkul. Biroq, u ittifoqni zaiflashtirish uchun boshqa yoʻllardan foydalanishi mumkin: Yevropadagi 84 mingga yaqin AQSh askarlarini boshqa joyga koʻchirish, harbiy bazalarni yopish yoki ittifoqchilarga harbiy yordam koʻrsatishdan bosh tortish kabi. Sobiq Italiya elchisi Stefano Stefaninining taʼkidlashicha, Trump NATOga aʼzo boʻlib qolgan holda ham uning ishonchliligini pasaytirishi mumkin.
Yevropa ittifoqchilari esa bu vaziyatga qarshi kurashishga harakat qilmoqda. Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi Yevropa mudofaa sanoatining zaifligi va AQShga qaramligini ochib berdi. Bu esa Yevropa davlatlarini mudofaa xarajatlarini oshirishga undadi: 2020-2025 yillar oraligʻida mudofaa byudjeti 62 foizga oshdi. Biroq, Xalqaro Xavfsizlik Instituti (IISS) hisobotiga koʻra, Yevropa hali ham razvedka, sunʼiy yoʻldosh tizimlari va chuqur hujum qilish qobiliyati kabi sohalarda AQShga qaram. Bu muammolarni hal qilish uchun keyingi oʻn yil va 1 trillion dollar kerak boʻlishi mumkin.
Shunga qaramay, baʼzi mutaxassislar Yevropaning mustaqil NATO shakllantirishi mumkinligiga ishonishadi. Shvetsiya Xalqaro Munosabatlar Instituti tahlilchisi Minna Alanderga koʻra, NATO yillar davomida Yevropa davlatlari oʻrtasidagi harbiy hamkorlik tuzilmasi sifatida rivojlandi. Shuning uchun u Eron urushi va hatto AQShning chiqib ketishidan keyin ham, garchi boshqacha shaklda boʻlsa-da, saqlanib qolishi mumkin. Germaniya mudofaa boshligʻi general Karsten Broyerning hisob-kitoblariga koʻra, Rossiya 2029 yilga kelib NATO hududiga hujum qilish uchun kuchlarni tiklay oladi, bu esa Yevropani mudofaa tayyorgarligini tezlashtirishga majbur qilmoqda.

Неприязнь бывшего президента США Дональда Трампа к союзникам по НАТО существовала ещё до его прихода к власти. Его недовольство относительно низкими расходами союзников на оборону и даже угрозы захватить Гренландию, территорию другого члена НАТО Дании, постоянно держали альянс в напряжении.
Однако решение союзников по НАТО не присоединяться к войне Трампа против Ирана углубило раскол до беспрецедентного уровня, отмечают аналитики. На этой неделе Трамп назвал отсутствие их поддержки «пятном на альянсе, которое никогда не исчезнет». Канцлер Германии Фридрих Мерц выразился ещё более прямо: конфликт «стал трансатлантическим стресс-тестом». Эта перепалка подчёркивает ключевой вопрос, который, по мнению экспертов, НАТО больше не может игнорировать: может ли трансатлантический альянс выжить, особенно если США выйдут из него?
Трамп не может в одностороннем порядке вывести США из альянса. Для формального выхода ему потребуется две трети голосов в Сенате США или акт Конгресса, что маловероятно в ближайшее время, поскольку НАТО всё ещё пользуется широкой поддержкой среди законодателей обеих основных американских партий. Однако он может ослабить НАТО другими способами: переместить около 84 тысяч американских войск из Европы, закрыть военные базы или прекратить военную координацию с союзниками. Бывший посол Италии в НАТО Стефано Стефанини отмечает, что Трампу даже не нужно выходить из НАТО, чтобы подорвать его — достаточно угроз, которые уже подрывают доверие к альянсу.
Европейские союзники, в свою очередь, не остаются безучастными. Вторжение России на Украину выявило слабость европейской оборонной промышленности и её глубокую зависимость от США. Это, наряду с многочисленными дипломатическими кризисами в партнёрстве США-НАТО, подтолкнуло европейские страны увеличить оборонные расходы: с 2020 по 2025 год они выросли более чем на 62%. Однако, согласно отчёту Международного института стратегических исследований (IISS), Европа по-прежнему сильно зависит от США в таких областях, как глубокие удары по территории противника, разведка, наблюдение, спутниковые возможности и логистика. Для устранения этих пробелов потребуется следующее десятилетие и около 1 триллиона долларов.
Несмотря на это, некоторые эксперты считают возможным создание европейского НАТО. Аналитик Центра восточноевропейских исследований Шведского института международных отношений Минна Аландер утверждает, что НАТО за годы превратилось в структуру для военного сотрудничества между европейскими странами, поэтому альянс может пережить иранскую войну и даже выход США, хотя и в радикально изменённой форме. По оценкам начальника обороны Германии генерала Карстена Бройера, Россия к 2029 году может восстановить свои силы для атаки на территорию НАТО, что заставляет Европу ускорять подготовку к обороне.