Kuba Prezidenti Migel Dias-Kanel AQShning bosimiga bo‘ysunmasligini va iste’foga chiqmasligini e’lon qildi. U AQShning NBC News telekanaliga bergan intervyusida: “Iste’foga chiqish bizning lug‘atimizda yo‘q”, deb ta’kidladi. Prezident Kuba mustaqil davlat ekanligini va o‘z taqdirini o‘zi belgilash huquqiga ega ekanligini aytib, orol AQShning rejalariga bo‘ysunmaydi, deb qo‘shdi.
Dias-Kanel 2018-yildan beri prezident bo‘lib, Donald Tramp ma’muriyatidan tobora kuchayib borayotgan bosim va “rejim o‘zgarishi” talablariga duch kelmoqda. Tramp o‘tgan oy Kuba Venesuela va Eron taqdiriga duchor bo‘lishi mumkinligini bildirib, “Men bu buyuk armiyani qurdim. ‘Siz hech qachon undan foydalanmaysiz’, dedim. Lekin ba’zan undan foydalanish kerak. Va Kuba keyingi”, dedi. Bu ogohlantirish Kuba uchun jiddiy tahdidni anglatadi.
AQShning dushmanona siyosati Kubani keng qamrovli elektr ta’minotining uzilishi, yoqilg‘i tanqisligi va suv-oziq-ovqat taqsimotining buzilishi bilan og‘ir ahvolga solgan. Tramp ma’muriyati yanvarda Venesuela rahbari Nikolas Maduroni ag‘darganidan so‘ng, Kubaning asosiy neft ta’minoti uzilib qoldi. AQSh orolga neft blokadasini joriy qildi va Kubaga neft sotadigan har qanday mamlakatga tariflar bilan tahdid qilmoqda.
Tarixiy jihatdan, ziddiyatlar Sovuq Urush davriga borib taqaladi, o‘shanda AQSH Amerika qit’asidagi chap qanot hukumatlarga qarshi kurash olib bordi. 1950-yillardagi Kuba inqilobi AQSh qo‘llab-quvvatlagan harbiy hukumatni ag‘darishga olib keldi. 1960-yillarning boshlarida Vashington inqilobiy rahbar Fidel Kasterni zaiflashtirish maqsadida keng qamrovli savdo embargosini joriy qildi.
AQSh bosimiga qaramay, Rossiya Kubaning yaqin ittifoqchisi bo‘lib qolmoqda. Rossiya Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Sergey Ryabkov juma kuni Gavana shahrida bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida: “Biz Kubaga xiyonat qila olmaymiz. Bu masala muhokama qilinmaydi. Biz uni o‘z taqdiriga qoldira olmaymiz”, dedi. O‘tgan oy, 730 ming barrel neft olib kelgan Rossiya bayrog‘i ostidagi tanker Kubaga yetib keldi – bu uch oy ichida orolga yetib kelgan birinchi tanker bo‘ldi.

Президент Кубы Мигель Диас-Канель заявил, что не подчинится давлению со стороны Соединённых Штатов и не уйдёт в отставку. В интервью американскому телеканалу NBC News в четверг он подчеркнул: «Отставка не входит в наш словарь». Глава государства описал коммунистическую Кубу как «свободное суверенное государство» с правом на «самоопределение», добавив, что остров не «подчиняется планам США». Он также отметил, что на Кубе люди на руководящих постах не избираются правительством США.
Диас-Канель, находящийся у власти с 2018 года, сталкивается с растущим давлением и требованиями «смены режима» со стороны администрации Дональда Трампа. Трамп в прошлом месяце намекнул, что Куба может разделить судьбу Венесуэлы и Ирана, заявив: «Я создал эту великую армию. Я сказал: „Вам никогда не придётся её использовать“. Но иногда приходится. И Куба следующая». Это заявление усилило напряжённость в отношениях между двумя странами.
Враждебная политика США привела Кубу к серьёзным трудностям, включая широкомасштабные отключения электроэнергии, нехватку топлива и сбои в распределении воды и продовольствия. После того как администрация Трампа свергла венесуэльского лидера Николаса Мадуро в январе, основной поставщик нефти на Кубу был отрезан. США ввели нефтяную блокаду острова и пригрозили тарифами любой стране, продающей нефть Кубе, что усугубило экономический кризис.
Исторически напряжённость восходит к периоду Холодной войны, когда США заняли враждебную позицию по отношению к левым правительствам по всей Америке. Кубинская революция 1950-х годов привела к свержению поддерживаемого США военного правительства. К началу 1960-х годов Вашингтон ввёл всеобъемлющее торговое эмбарго, направленное на ослабление революционного лидера Фиделя Кастро, которое сохраняется до сих пор.
Несмотря на давление со стороны США, Россия остаётся близким союзником Кубы. Заместитель министра иностранных дел России Сергей Рябков на пресс-конференции в Гаване в пятницу заявил: «Мы не можем предать Кубу. Это исключено. Мы не можем оставить её одну». В прошлом месяце танкер под российским флагом, перевозивший 730 000 баррелей нефти, прибыл на Кубу – это первая такая поставка за три месяца, что демонстрирует продолжающуюся поддержку Москвы.