NASAning Artemis dasturi bo‘yicha Oy va Marsga insonli parvozlarni qayta boshlash istagi arzon emas va ko‘pchilik bu xarajatlar va foydalarni baholashda qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Agentlikning yillik byudjeti katta bo‘lsa-da, uning ilmiy va texnologik yutuqlari, masalan, xotira ko‘piklari yoki chizilmagan linzalar, kundalik hayotga kirib kelgan, ammo bu qanchalik qimmat ekanligini aniqlash mushkul.
Artemis II missiyasi to‘rt astronavtni Yerdan eng uzoq masofaga olib chiqqan Orion kapsulasi bilan tarix yaratdi, lekin ko‘plab kuzatuvchilar kosmik sayohatning umumiy maqsadi va xarajatlarini, jumladan, 23 million dollarga tushgan va ishlamay qolgan bortdagi hojatxonani, tanqid qilmoqda. NASA hisobchisi hisobotiga ko‘ra, har bir Orion ekipaj kapsulasini qurish va uchirish taxminan 1 milliard dollarga tushadi, bu esa Artemis I dan IV gacha bo‘lgan har bir parvozning umumiy narxini 4,1 milliard dollargacha oshiradi.
NASA 1958-yildan beri inflyatsiyaga moslashtirilgan holda 1,9 trillion dollardan ortiq mablag‘ olgan, ammo so‘nggi yillarda byudjet kesilishlari va xodimlarning qisqarishi bilan kurashmoqda. Donald Trumpning ikkinchi muddatida agentlikning 2026-yilgi byudjetini deyarli 25% ga qisqartirish taklifi Kongress tomonidan rad etilgan bo‘lsa-da, 2027-yil uchun 18,8 milliard dollarlik kamaytirilgan so‘rov yana keskin qisqarishni ko‘rsatmoqda. Bu ilmiy tadqiqotlar va Xalqaro Kosmik Stansiyaga ajratilgan mablag‘larni kesishni nazarda tutadi, Oy va Marsga e‘tibor esa oshadi.
Kosmosdagi raqobat, ayniqsa Xitoy bilan, yangi “kosmik poyga”ni kuchaytirmoqda, Senator Ted Kruz buni 2025-yil kuzidagi Senat qo‘mitasi yig‘ilishida ogohlantirgan. Kongress 2026-yil uchun NASAga 24,4 milliard dollar ajratdi, bu federal xarajatlarning taxminan 0,35% ini tashkil qiladi. Shu bilan birga, SpaceX va Blue Origin kabi tijorat kompaniyalari kosmos iqtisodiyotini o‘zgartirmoqda, ammo nazoratsiz kosmik chiqindilar muammosi ortib bormoqda.
Yevropa Kosmik Agentligi bosh direktori Jozef Ashbaxerning ta‘kidlashicha, kosmos strategik va tijorat jihatdan muhim bo‘lib, hukumatlar va kompaniyalar uchun mustaqillik va xavfsizlikka sarmoyalarni oshirish zarur. Biroq, kosmik loyihalar odatda 10 yil yoki undan ko‘proq vaqt talab qiladi, bu esa hukumatlar, kompaniyalar va soliq to‘lovchilarni jalb qilish uchun qo‘shimcha sa’y-harakatlarni talab qiladi.

Стремление NASA возобновить пилотируемые полеты на Луну и Марс в рамках программы Artemis не является дешевым, и многие сталкиваются с трудностями в оценке затрат и выгод. Хотя у агентства большой годовой бюджет, его научные и технологические достижения, такие как пенопласт с памятью или устойчивые к царапинам линзы, вошли в повседневную жизнь, но измерить их стоимость сложно.
Миссия Artemis II вошла в историю, когда капсула Orion доставила четырех астронавтов дальше от Земли, чем когда-либо, но многие наблюдатели критикуют общую цель космических путешествий и расходы, включая бортовой туалет стоимостью 23 миллиона долларов, который вышел из строя. Согласно отчету инспектора NASA, строительство и запуск одной капсулы Orion обходится примерно в 1 миллиард долларов, что увеличивает общую стоимость каждого полета от Artemis I до IV до 4,1 миллиарда долларов.
NASA получило более 1,9 триллиона долларов совокупного финансирования с 1958 года с поправкой на инфляцию, но в последние годы сталкивается с сокращением бюджета и увольнениями сотрудников. Во время второго срока Дональда Трампа предложение сократить бюджет агентства на 2026 год почти на 25% было отклонено Конгрессом, но запрос на 2027 год в размере 18,8 миллиарда долларов снова указывает на резкое сокращение. Это предусматривает урезание финансирования научных исследований и Международной космической станции, с акцентом на Луну и Марс.
Космическая конкуренция, особенно с Китаем, усиливает новую “космическую гонку”, как предупредил сенатор Тед Круз на слушаниях в комитете Сената осенью 2025 года. Конгресс выделил NASA 24,4 миллиарда долларов на 2026 год, что составляет около 0,35% федеральных расходов. В то же время коммерческие компании, такие как SpaceX и Blue Origin, трансформируют космическую экономику, но проблема неконтролируемого космического мусора растет.
Генеральный директор Европейского космического агентства Йозеф Ашбахер отметил, что космос стал стратегически и коммерчески важным, требуя от правительств и компаний увеличения инвестиций в независимость и безопасность. Однако космические проекты часто требуют 10 лет или более для реализации, что требует дополнительных усилий для привлечения правительств, компаний и налогоплательщиков.