AQSh Prezidenti Donald Trump juma kuni matbuotga bergan bayonotida, Eron tomonidan amalga oshirilayotgan Hormuz bo‘g‘ozi blokadasi global energiya ta’minotini izdan chiqarganiga qaramay, bo‘g‘oz “yaqin orada” ochilishini aytdi. Trump bu jarayon Eron yordamisiz ham amalga oshirilishini ta’kidladi va boshqa mamlakatlar ham “yordam berishga tayyor” ekanligini qo‘shimcha qildi, ammo bu “oson bo‘lmaydi” deb tan oldi.
Trump bo‘g‘ozni qanday ochish rejalari haqida batafsil ma’lumot bermadi, lekin Eronning suv yo‘llaridan o‘tish uchun “to‘lov punkti” tizimini joriy qilishiga ruxsat bermasligini aytdi. Eron hukumati, agar AQSh bilan urushni tugatish bo‘yicha kelishuvga erishilsa ham, kemalardan xavfsiz o‘tish uchun to‘lov undirish niyatida ekanligini bildirgan. Trump bunga javoban: “Agar ular buni qilsa, biz bunga yo‘l qo‘ymaymiz”, deb e’tiroz bildirdi.
AQSh prezidenti har qanday kelishuvda asosiy ustuvorlik Eronning yadro quroliga ega bo‘lmasligini ta’minlash ekanligini ta’kidladi va buning amalga oshirilishi bilan bo‘g‘oz “avtomatik ravishda” ochilishini aytdi. U: “Yadro quroli yo‘q, bu 99 foizini tashkil qiladi”, deb qo‘shimcha qildi va Eron iqtisodiy manfaatlari tufayli bo‘g‘ozni ochishga majbur bo‘lishini nazarda tutdi.
AQSh va Eron o‘rtasida seshanba kuni e’lon qilingan ikki haftalik o‘t ochmaslikka qaramay, bo‘g‘ozdagi kemalar harakati deyarli to‘xtab qolgan, bu global neft va tabiiy gaz oqimining beshdan bir qismini izdan chiqarmoqda. S&P Global Market Intelligence ma’lumotlariga ko‘ra, juma kuni atigi ikkita kema bo‘g‘ozdan o‘tgan, bu oldingi kundagi beshtadan kam. O‘t ochmaslik boshlanganidan beri atigi 22 ta kema bo‘g‘ozdan chiqqan, urushdan oldin esa kuniga 135 ta o‘tish bo‘lgan. Lloyd’s List Intelligence ma’lumotlariga ko‘ra, 600 dan ortiq kema, shu jumladan 325 ta tanker, bo‘g‘oz blokadasi tufayli Fors ko‘rfazida qolib ketgan.
AQSh vitse-prezidenti JD Vens va Eron parlamenti spikeri Muhammad Bog‘ir G‘olibof shanba kuni Islomoboddagi muzokaralarni olib borishadi, ular urushni doimiy tugatishga qaratilgan. Biroq, AQSh va Eron muzokaralar shartlari, shu jumladan Eron tomonidan taklif qilingan 10 bandli reja mazmuni bo‘yicha qarama-qarshi xabarlar bergan, bu kelajakdagi tinchlik jarayoniga shubha uyg‘otmoqda.

Президент США Дональд Трамп в пятницу заявил журналистам, что Ормузский пролив, заблокированный Ираном и нарушающий глобальные поставки энергии, будет открыт «довольно скоро», даже без помощи Тегерана. Трамп отметил, что США «откроют Персидский залив» и другие страны готовы «помочь», но признал, что это «будет непросто». Его заявления прозвучали перед мирными переговорами между американскими и иранскими официальными лицами в Пакистане.
Трамп не уточнил, как Вашингтон планирует разблокировать этот критически важный морской путь, но подчеркнул, что не допустит введения Ираном де-факто системы платных пропусков в проливе. Иранские власти указали, что намерены взимать плату с судов за безопасный проход, даже если будет достигнута сделка с США по прекращению войны. Трамп ответил на это: «Если они это сделают, мы не позволим этому случиться».
Президент США заявил, что приоритетом в любом соглашении является предотвращение наличия у Ирана ядерного оружия, и тогда пролив откроется «автоматически». Он сказал: «Никакого ядерного оружия — это 99% дела», добавив, что пролив откроется, поскольку Иран иначе не будет получать доходы. Несмотря на объявленное во вторник двухнедельное перемирие, судоходство в проливе практически остановилось, нарушая примерно пятую часть мировых потоков нефти и газа.
По данным S&P Global Market Intelligence, в пятницу через пролив прошли только два судна, по сравнению с пятью накануне. С начала перемирия лишь 22 судна с включенной автоматической идентификационной системой вышли из пролива, тогда как до войны ежедневно проходило около 135 транзитов. Согласно Lloyd’s List Intelligence, более 600 судов, включая 325 танкеров, остаются в Персидском заливе из-за блокады.
Вице-президент США Дж.Д. Вэнс и спикер иранского парламента Мохаммад Багер Галибаф в субботу возглавят переговоры в Исламабаде, направленные на достижение постоянного прекращения войны. Однако США и Иран распространили противоречивые сообщения об условиях переговоров, включая содержание 10-пунктового плана, предложенного Тегераном, что ставит под сомнение перспективы мирного урегулирования.