️ Germaniyaning milliy aviakompaniyasi Lufthansaning kabina xodimlari ikki kunlik ish tashlashini boshladi, bu esa Frankfurt va Myunxen aeroportlaridan parvozlarni izdan chiqardi. Ish tashlash mustaqil Kabina Xodimlari Tashkiloti (UFO) tomonidan amalga oshirilmoqda, ular yangi kollektiv shartnoma bo‘yicha muzokaralarning turg‘unligini sabab qilib ko‘rsatmoqda.
️ Bundan tashqari, uchuvchilar kasaba uyushmasi Vereinigung Cockpit payshanba va juma kunlari qo‘shimcha ish tashlashlarini e’lon qildi, bu esa Lufthansaning Germaniya aeroportlaridan asosiy parvozlariga, shuningdek, Lufthansa Cargo va CityLine kabi sho‘ba korxonalariga ta’sir qiladi. Uchuvchilar kasaba uyushmasi rahbari Andreas Pinheiro ish beruvchi tomonidan hech qanday harakat bo‘lmagani haqida gapirdi.
️ Shu bilan birga, YouGov tomonidan o‘tkazilgan yangi milliy so‘rovnoma natijalariga ko‘ra, o‘ng qanotli “Germaniya uchun alternativ” (AfD) partiyasi 27% ovoz bilan eng kuchli siyosiy kuchga aylangan, bu Germaniyaning markaziy koalitsion hukumatiga nisbatan norozilikning o‘sishini aks ettiradi. Konservativ CDU/CSU bloki 23%ga tushib, 2021 yil oxiridan beri eng past ko‘rsatkichga ega bo‘ldi.
️ So‘rovnomada, ishtirokchilarning 79% hozirgi koalitsion hukumatdan norozi ekanligini bildirdi, bu ko‘rsatkich 2025 yil o‘rtalaridagi 55%dan keskin o‘sgan. Boshqa so‘rovnomalar (Insa va Infratest dimap) AfD va CDU/CSU o‘rtasida yaqin kurashni ko‘rsatmoqda, bu saylovchilar kayfiyatidagi o‘zgaruvchanlikni ta’kidlaydi.

️ Бортпроводники национального авиаперевозчика Германии Lufthansa начали двухдневную забастовку, что привело к сбоям рейсов из аэропортов Франкфурта и Мюнхена. Забастовку организует Независимая организация бортпроводников (UFO), которая ссылается на отсутствие прогресса в переговорах по новому коллективному договору.
️ Кроме того, профсоюз пилотов Vereinigung Cockpit объявил дополнительные забастовки в четверг и пятницу, которые затронут основные рейсы Lufthansa из немецких аэропортов, а также рейсы дочерних компаний, включая Lufthansa Cargo и CityLine. Глава профсоюза пилотов Андреас Пиньейру заявил, что со стороны работодателя не было никаких движений.
️ Между тем, новый национальный опрос YouGov показал, что праворадикальная партия «Альтернатива для Германии» (AfD) стала сильнейшей политической силой с 27% голосов, что отражает растущее недовольство центристской коалиционной властью Германии. Консервативный блок CDU/CSU упал до 23%, достигнув самого низкого уровня с конца 2021 года.
️ Опрос также выявил, что 79% респондентов недовольны текущей коалиционной властью, что резко выросло с 55% в середине 2025 года. Другие опросы (Insa и Infratest dimap) показывают более тесную гонку между AfD и CDU/CSU, подчеркивая волатильность настроений избирателей.
️ В отдельном инциденте в Западной Германии два человека погибли в результате крушения небольшого самолета недалеко от города Дюрен. Мэр муниципалитета Хюртгенвальд Штефан Кранен сообщил, что самолет вылетел из аэродрома Аахен-Мерцбрюк перед падением в лесной местности. Причина крушения остается неясной, расследование продолжается.