Bayrut, Livan – Filippinlik Myra Aragon katta qozonga tovuq qanotlarini solib, uni aralashtirib, keyin ziravorlar qo‘shadi. Uning Tres Marias deb nomlangan oshxonasi va jamoat markazi Bayrutning shimoliy chekkasida joylashgan bo‘lib, har kuni 200 ga yaqin odamni, asosan migrant ishchilarni ovqatlantiradi. Urush va katta ko‘chirish inqirozi davrida, ba’zi migrantlar o‘z jamoalariga xizmat qilish uchun oldinga chiqmoqda.
Livan hukumati tomonidan qo‘llaniladigan kafala mehnat tizimi migrantlarni mahalliy homiylarga bog‘lab qo‘yadi, bu esa ko‘pincha mehnat qiluvchilarning ekspluatatsiyasiga olib keladi. 2024-yilda ko‘plab migrantlar ko‘chalar yoki jamoat bog‘larida qolgan. Isroil hujumlari natijasida ko‘chirilgan migrantlar, shuningdek, kamsitishga duch kelmoqda: boshpana markazlari rasmiy ravishda barcha ko‘chirilganlarni qabul qilishi kerak bo‘lsa-da, amalda bu har doim ham amalga oshirilmaydi, livanliklarga ustunlik beriladi.
Shifokorlar Chegarasiz (MSF) loyiha koordinatori Abdel Halim Abdallohning aytishicha, migrantlar ko‘plab cheklovlarga duch kelishadi, lekin ular ovqat orqali muhabbat va birdamlikni namoyish etishadi. U 100 dan ortiq jamoat uylarini xaritaga tushirgan. Bunday muammolarga qaramay, migrant jamoalari o‘z-o‘zini tashkil qilishga va bir-biriga yordam berishga majbur bo‘lmoqda.
Aragon 22 yildan beri Livanda yashab, kafala tizimi qiyinchiliklarini bilib, 2006-yilgi urush, 2020-yilgi port portlashi, iqtisodiy inqiroz va 2023-2024-yillardagi Isroil bilan urushni boshidan kechirgan. Uning jamoasi asosan migrantlarni ovqatlantiradi, lekin ba’zan livanlik oilalar ham keladi. Ovqat tarqatish hali xavfli bo‘lgani uchun, boshqa migrant ishchi mototsiklida ovqatlarni olib, janubiy chekkalardagi oilalar bilan uchrashadi.
Aragonning ta’kidlashicha, joriy urush avvalgisidan ancha og‘ir, chunki hujumlar yangi hududlarga tegmoqda va ijtimoiy keskinliklar kuchaymoqda. U tungi paytlarda Bayrut ustida uchayotgan Isroil dronlarini ko‘rib, ular uning ortidan ergashayotgandek his qiladi. Biroq, urush davom etar ekan, u ovqat pishirish va tarqatishni davom ettiradi, chunki bu odamlarga g‘amxo‘rlik qilinayotgani va ko‘rilayotgani hissini beradi.

Бейрут, Ливан – Мира Арагон бросает куриные крылышки в большую кастрюлю, помешивает их и добавляет приправы. Её кухня и общественный центр под названием Tres Marias, расположенный в пригороде к северу от Бейрута, кормит около 200 человек ежедневно, в основном мигрантов. На фоне войны и массового кризиса перемещения некоторые мигранты активизировались, чтобы служить своему сообществу.
Мигранты сталкиваются с многочисленными ограничениями, включая систему кафала, которая привязывает иностранного работника к местному спонсору и часто приводит к эксплуатации. В 2024 году многие оказались на улицах или в общественных садах. Перемещённые в результате израильских атак мигранты также сталкиваются с дискриминацией: хотя убежища официально должны принимать всех перемещённых лиц, на практике это не всегда так, и ливанцам часто отдаётся приоритет.
Координатор проекта «Врачи без границ» (MSF) в Ливане Абдель Халим Абдаллах отмечает, что мигранты демонстрируют солидарность через еду, которая объединяет людей. Он сообщает, что MSF нанёс на карту более 100 общественных домов для мигрантов. Несмотря на системные вызовы, мигрантские сообщества часто самоорганизуются и помогают друг другу.
Арагон, проживающая в Ливане 22 года, лично испытала трудности системы кафала и пережила войны, включая конфликт 2006 года, взрыв в порту 2020 года и войну с Израилем в 2023-2024 годах. Её команда готовит и распределяет еду, в основном для мигрантов в южных пригородах Бейрута, таких как Лайлаке, Харет Хрейк и Гобейри, которые неоднократно подвергались эвакуационным предупреждениям со стороны израильской военщины.
Арагон подчёркивает, что текущая война значительно хуже предыдущей, поскольку удары наносятся по новым районам, а социальная напряжённость нарастает. Она делится, что при звуках израильских дронов, летающих над Бейрутом ночью, иногда чувствует, будто за ней следят. Тем не менее, она продолжает готовить и распределять еду, видя в этом способ проявить заботу и поддержку для тех, кто в ней нуждается.