AQSh suv osti kemasi tomonidan torpedo bilan urilganidan keyin Shri-Lankaning janubiy qirg‘og‘idan 40 km uzoqlikda cho‘kkan Eron harbiy kemasi Iris Dena hodisasi o‘tgan oy keng yoritildi. Bu hodisada 104 dengizchi halok bo‘ldi, ularning jasadlari keyinchalik Eron tomonidan tashkil etilgan maxsus samolyotda vataniga qaytarildi.
Shri-Lanka Mudofaa vaziri o‘rinbosari Aruna Jayasekara Reuters agentligiga bergan intervyusida, Iris Dena kemasidan qutqarilgan 32 dengizchi va Irins Bushehr kemasidagi 206 dengizchining mamlakatni tark etganini tasdiqladi. Dengizchilarga Shri-Lanka hukumati tomonidan 30 kunlik kirish vizalari berilgan va ular harbiy lagerlarda joylashtirilgan edi.
Iris Dena kemasi Hindistonda o‘tkazilgan harbiy mashg‘ulotdan qaytayotganda hujumga uchragan. AQSh Mudofaa vazirligi tomonidan e‘lon qilingan videoda kemaning torpedo bilan urilishi va portlashi ko‘rsatilgan. Bu voqea xalqaro suvlarda sodir bo‘lib, AQSh-Isroil-Eron o‘rtasidagi mojaroning kengayishini belgilab berdi.
Shri-Lanka prezidenti Anura Kumara Dissanayake o‘z bayonotida mamlakatning betaraflik siyosatini saqlab, gumanitar qadriyatlar namoyish etilganini ta‘kidladi. U: "Biz xalqaro konvensiyalarga sodiqligimizni, mamlakatimiz obro‘sini va inson hayotini himoya qilishimizni ko‘rsatdik" dedi. Shri-Lanka mustaqillikka erishgan 1948 yildan beri betaraflik siyosatini olib bormoqda va Eron ham, AQSh ham bilan iqtisodiy va diplomatik aloqalarni saqlaydi.
Hozirda Shri-Lankaning shimoli-sharqidagi Trincomalee yaqinida langar tashlagan Irins Bushehr kemasini boshqarish uchun 15 eronlik dengizchi qolmoqda. Kemaning dvigateli ishlamay qolganidan keyin Shri-Lanka portiga kirishga ruxsat berilgan edi. Bu voqealar mintaqaviy mojaroning murakkablashuvi va betaraflik siyosatini sinovdan o‘tkazayotgan davlatlar uchun qiyinchiliklar yaratayotganini ko‘rsatmoqda.

Иранский военный корабль Iris Dena затонул 4 марта примерно в 40 км от южного побережья Шри-Ланки после попадания торпеды с американской подводной лодки, в результате чего погиб 104 моряка. Их тела были позже репатриированы на специальном чартерном рейсе, организованном Ираном. Этот инцидент произошёл в международных водах и ознаменовал резкое расширение конфликта между США, Израилем и Ираном.
Заместитель министра обороны Шри-Ланки Аруна Джаясекара в интервью Reuters подтвердил, что 32 моряка, спасённых с Iris Dena, и 206 моряков с корабля Irins Bushehr покинули страну. Морякам были выданы 30-дневные въездные визы правительством Шри-Ланки, и они размещались в лагерях военно-морских и военно-воздушных сил. Корабль Irins Bushehr был взят под контроль Шри-Ланки 5 марта после неисправности двигателя и запроса на заход в порт.
Iris Dena возвращался с военных учений, проводимых Индией, когда был атакован. Видео, опубликованное Министерством обороны США после инцидента, показывает попадание торпеды и последующий взрыв корабля. С тех пор Иран начал ответные удары по странам Персидского залива, союзным с США, что усугубляет региональную нестабильность и подчёркивает растущие геополитические трения.
Президент Шри-Ланки Анура Кумара Диссанаяке в своём заявлении подчеркнул приверженность страны политике нейтралитета и гуманитарным ценностям. Он заявил: "Наша позиция заключалась в защите нашего нейтралитета, демонстрируя наши гуманитарные ценности". Шри-Ланка, сохраняющая нейтралитет с 1948 года, имеет прочные экономические и дипломатические связи как с Ираном, так и с США, что ставит её в сложное положение на фоне эскалации конфликта.
Около 15 иранских моряков останутся на Шри-Ланке для обслуживания корабля Irins Bushehr, который стоит на якоре у Тринкомали на северо-востоке острова. Разрешение на заход этого судна было выдано после долгих обсуждений, что иллюстрирует трудности, с которыми сталкиваются нейтральные государства при балансировании между гуманитарными обязательствами и давлением со стороны вовлечённых в конфликт режимов, таких как США.