Turkiyaning Kahramanmarash shahridagi "Ayser Chalik" o‘rta maktabida dahshatli voqea sodir bo‘ldi. Viloyat hokimi Myukeryem Unlyuerning rasmiy ma’lumotlariga ko‘ra, qurolli hujum natijasida 4 kishi halok bo‘ldi, 20 kishi esa yaralandi. Halok bo‘lganlar orasida bitta o‘qituvchi va uchta o‘quvchi bor. Yaradorlardan to‘rt kishining ahvoli og‘ir deb baholanmoqda.
Hujumchi ushbu maktabning sakkizinchi sinf o‘quvchisi bo‘lgan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, o‘q otuvchi – sobiq huquqni muhofaza qilish organi xodimining o‘g‘li – bir vaqtning o‘zida ikkita sinf xonasiga hujum qilgan. O‘smirning o‘zida beshta qurol va to‘liq to‘ldirilgan ettita patronli magazin bo‘lgan.
Hozirgi vaqtda hujumchining taqdiri haqida qarama-qarshi ma’lumotlar kelmoqda. Ba’zi manbalarga ko‘ra, u zararsizlantirilib, qo‘lga olingan (polis kelishidan oldin direktori yoki boshqa o‘qituvchilar tomonidan ushlangan bo‘lishi mumkin). Boshqa versiyaga ko‘ra, vujudga kelgan tartibsizlikda o‘smir o‘z joniga qasd qilgan.
Fojia mahalliy vaqt bilan soat 13:30 atrofida sodir bo‘lgan. Voqea joyida kriminalistlar va psixologlar ish olib bormoqda. Hokimiyat o‘smirning sabablari va maktab o‘quvchisida qanday qilib otishma quroli bo‘lganligini aniqlashga harakat qilmoqda.
Bu voqea Turkiyada so‘nggi kunlarda sodir bo‘lgan ikkinchi maktab hujumidir. Bir kun oldin Turkiyaning Shanliurfa viloyatidagi Siverek shahrida o‘smir maktabda o‘q otib, o‘quvchilarni garovga olgan. 17-18 yoshli qurolli hujumchi Axmet Koyundju nomidagi Anadolu kasb-hunar maktabiga kirib, avval hovlida tartibsiz o‘q otgan, so‘ngra binoning ichiga o‘tgan. Uning qo‘lida uzun stvolli miltiq yoki to‘pponcha bo‘lgan. O‘q otish natijasida kamida 17 kishi jabrlangan. Hujumchi bir qism o‘quvchilarni garovga olgan holda saqlab turmoqda.

В турецком городе Кахраманмараш произошла трагедия в средней школе "Айсер Чалык". По официальным данным, предоставленным губернатором провинции Мюкеремом Унлюером, в результате вооруженного нападения погибли 4 человека, еще 20 получили ранения. Среди погибших — один учитель и трое учеников. Состояние четверых пострадавших оценивается как тяжелое.
Нападавшим оказался ученик восьмого класса этой же школы. По предварительным данным, стрелок — сын бывшего сотрудника правоохранительных органов — атаковал сразу два учебных класса. При себе у подростка был внушительный арсенал: пять единиц оружия и семь полностью снаряженных магазинов.
На текущий момент поступает противоречивая информация о судьбе стрелка. По одним данным, он был обезврежен и задержан (сообщалось, что его могли скрутить директор или один из учителей еще до приезда полиции). Согласно другой версии, в возникшем хаосе подросток покончил с собой.
Трагедия произошла около 13:30 по местному времени. На месте продолжают работать криминалисты и психологи. Власти выясняют мотивы подростка и то, каким образом у школьника оказалось при себе огнестрельное оружие.
Этот инцидент стал вторым нападением на учебное заведение в Турции за последние дни. Накануне в турецком городе Сиверек провинции Шанлыурфа подросток открыл стрельбу в школе и взял учеников в заложники. Вооруженный нападавший в возрасте 17–18 лет проник на территорию Анатолийской профессионально-технической средней школы имени Ахмета Коюнджу. По данным очевидцев, он сначала открыл беспорядочный огонь во дворе учебного заведения, после чего переместился внутрь здания. При себе у него было длинноствольное ружье или дробовик. В результате стрельбы пострадали не менее 17 человек. Часть учеников нападавший удерживает в качестве заложников.